I jako intervence ČNB: Bankovní rada se změní. Máme na kurzový závazek zapomenout? (Investiční abeceda na rok 2016)
|

I jako intervence ČNB: Bankovní rada se změní. Máme na kurzový závazek zapomenout? (Investiční abeceda na rok 2016)

Část trhu věští, že intervence oslaví třetí narozeniny, část s poukazem na evropské kvantitativní uvolňování nevylučuje jejich brzký konec. Kurzový závazek České národní banky je prostě nadále analytickým oříškem. Potvrdili to i účastníci našeho průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež by investoři měli mít na paměti. V souvislosti s intervencemi mnozí zmínili výměnu dvou členů bankovní rady, možná klíčovou.

Česká ekonomika ČNB Centrální banky Česká koruna EUR/CZK Anketa Výhled na rok 2016

Michala Moravcová (BOSSA)

ČNB hlásí, že intervence neukončí, dokud ECB nezastaví program odkupu aktiv. Zajímavé bude sledovat personální změny v bankovní radě. V červenci 2016 končí mandát guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena bankovní rady Kamila Janáčka. Nové členy jmenuje prezident, který fixaci kurzu koruny vůči euru nepodporuje. Až budeme znát nové členy bankovní rady a jejich názor na intervence a také termín ukončení programu odkupu aktiv v eurozóně, bude odhad termínu a způsobu ukončení intervencí mnohem jasnější. Aktuálně dostupné informace naznačují, že to bude nejdříve na konci roku 2016.

Marek Hatlapatka (CYRRUS)

Intervence ČNB budou žhavým tématem pro tuzemské investory. Velká část z nich se v posledních letech orientovala na eurové a dolarové investice, a většina z nich má na svých účtech díky tomu slušné zisky plynoucí z kurzových rozdílů. Klíčovou otázkou nyní je, jak tyto zisky ochránit v roce 2016. Ačkoliv očekávám, že ke změně měnové politiky dojde nejdříve v poslední části roku 2016, investoři by se měli připravovat již nyní.

David Brzek (Fio banka)

Toto téma nás bude provázet po celý rok 2016. Ukončení intervenčního řízení zamotá hlavu nejednomu investorovi (ale možná i nejednomu centrálnímu bankéři). Nepředpokládám skokové posílení koruny, ale pokud by k němu došlo, dopad na pražskou burzu nebude pozitivní. 40 % váhy indexu PX tvoří tituly s primárním trhem ve Vídni, kde se obchoduje v eurech. Každý pokles EUR/CZK o korunu tak bude znamenat pro domácí index ztrátu zhruba 1,5 % kvůli přepočtu cen z primárního trhu. Silná koruna tedy může být brzdou lepšího vývoje domácího trhu.

Petr Žabža (Patria Finance)

Intervence ČNB zabraly, o tom není pochyb. Česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí o 4,5 %, což je vynikající výsledek. Odhady ministerstva financí sice optimismus pro příští rok mírně ochlazují, ale i tak jde o skvělé číslo. Problémem může být takzvaný exit z kurzového režimu. ČNB tvrdí, že skokové posílení nedopustí, tak uvidíme.

Vladimír Vávra (Wood & Company)

Při absenci nenadálých externích šoků ČNB pravděpodobně intervenční režim koruny neukončí dříve než s koncem roku 2016. Změnu režimu přitom pravděpodobně nepřinese ani jmenování guvernéra ČNB a nových členů bankovní rady. Investoři by i tak měli začít zvažovat alternativy pro zajištění měnového rizika u aktiv držených v cizích měnách pro případ možného skokového posílení koruny.

Milan Vaníček (J&T Banka)

Stále zastávám názor, že by mohlo dojít k přehodnocení současného závazku držet korunu nad 27 EUR/CZK. Jedním z důvodů může být i aktuální změna evropského QE, které zřejmě přinese další eura do ČNB. Jen si vzpomeňme, kdy švýcarská centrální banka opustila svůj závazek – bylo to poté, kdy vyšlo najevo, že ECB začne s odkupy aktiv. ČNB nicméně sleduje své cíle, a konkrétní vývoj je proto velice těžko odhadnutelný.

Helena Horská (Raiffeisenbank)

Dva roky intervencí jsou za námi. Během nich ČNB nakoupila minimálně 15 miliard eur. Devizové rezervy už překonaly třetinu českého HDP. Pokud bude ČNB bránit hranici 27 korun za euro až do konce roku 2016, mohou se naše devizové rezervy snadno přehoupnout přes hranici 50 % HDP. Podle ČNB by to nebyl problém.

Aleš Tůma (Partners)

Nehodlám riskovat to samé, co někteří kolegové z trhu, a vysloužit si krátkou kritikou intervencí mnohonásobně delší slovní "intervenci" ze strany ČNB. Do takové argumentační bitvy je těžké se pouštět, protože asi nikdo není větší expert na monetární teorie než pánové z ČNB. V praxi banka nejspíše nebude spěchat s exitem, takže bych nesázel na to, že se něco změní dříve než na konci roku 2016.

Petr Gapko (GE Money Bank)

Pokud nedojde ke změně přístupu centrálních bankéřů, intervence oslaví v listopadu 2016 třetí narozeniny. Čeští exportéři budou nacházet podporu ve slabší koruně (na hladině 27 EUR/CZK nebo slabší) déle než do poloviny roku 2016, konkrétně se nyní jedná o termín okolo konce roku 2016.

Jakub Skryja (Verdi Capital)

Meziroční míra inflace je aktuálně nižší než na začátku intervence v listopadu 2013. Není nijak oslnivá ani po očistění o změnu cen pohonných hmot. Bankovní rada v současném složení bude určitě usilovat o udržení závazku alespoň do poloviny roku 2016. Je však dobré pozorovat vývoj nákladů ČNB na bránění kurzového závazku. V případě, že by tyto náklady začaly výrazně růst vlivem spekulativních útoků na korunu, Česká národní banka by mohla následovat příklad Švýcarské národní banky. Prodloužení závazku do konce roku 2016 by dávalo z ekonomického hlediska smysl. Bude ale potřeba sledovat vývoj politických faktorů a vyjádření nových členů bankovní rady.

Štěpán Uherík (ChytrýHonza)

Rok 2016 se pro české investory jistě ponese také v duchu "intervenčních" očekávání. Lze předpokládat, že ČNB nebude schopna dlouhodobě udržet svůj intervenční cíl a bude muset hledat jiné strategie. Rok 2016 tak možná bude milníkem v dosavadním vývoji. Zda nabude podobu skokové změny v devizových kurzech, nebo pomalého stahování měnové smyčky v řádu desítek bazických bodů, se teprve ukáže.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Očekávám, že bankovní rada ČNB bude intervenční režim držet po celý příští rok a k jeho ukončení dojde teprve na konci 1. čtvrtletí 2017. Spotřebitelská inflace se totiž nachází výrazně pod 2% cílem ČNB. V roce 2016 by mělo sice dojít k postupnému růstu spotřebitelských cen, ale neočekávám, že by se inflace dostala na 2 % dříve než v závěru roku. Více než inflace tak nakonec může být pro ukončení intervencí důležitější výměna dvou členů bankovní rady v únoru 2017.

Miroslav Frayer (Komerční banka)

Měnová politika ČNB by měla zůstat beze změny do poloviny příštího roku. To znamená, že centrální banka bude verbálně nebo přímo intervenovat na hranici 27 EUR/CZK. Změnu v nastavení měnové politiky čekáme na srpnovém zasedání ČNB. I poté však nelze vyloučit aktivitu ČNB na trhu, právě naopak. Centrální banka nedopustí rychlé posílení koruny, tomu bude aktivně bránit.

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 34 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR