US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Pět důvodů, proč Fed v září nebude vířit hladinu

První zpřísnění měnové politiky od roku 2006 vyhlíží trh již téměř rok. Dočká se tento týden?

I když to může být těsné, myslím si, že Fed sazby nezvýší. A to navzdory tomu, že je americká ekonomika v nejlepší kondici od krize v letech 2007-2009 (míra nezaměstnanosti klesla k 5 %, spotřeba domácností roste, ekonomika jako celek již dávno překonala předkrizové úrovně) a že banka evidentně chce oprášit svůj standardní měnově-politický arzenál.

Proti zvýšení základního úroku stojí pět faktorů.

1. Nízká aktuální inflace. Jádrová inflace, kterou Fed sleduje, klesla v červenci nejníže od března 2011 (1,2 %), což by společně s historickou nestabilitou vztahu nezaměstnanosti a inflace mělo alespoň trochu uklidňovat ty, kteří v nízké (oficiální) nezaměstnanosti vidí předzvěst vysoké inflace. Přidejme silný dolar, který hned tak neoslabí, a Evropu (a obecně svět) bez inflace, a pravděpodobnost, že se americká inflace na horizontu měnové politiky skutečně utrhne, dále klesá.

2. Dlouhodobě očekávaná celková inflace (odvozená z inflačních swapů) je kolem 2 %, jádrová složka pod 2 %. Samotný Fed již přes rok vyhlíží návrat inflace ke 2 %, podobně jako v posledních třech letech v případě ECB se ale jeho očekávání nenaplňuje.

3. Rozkymácená Čína je rizikem, které kvůli její velikosti není radno podceňovat. Případné tvrdé přistání čínské ekonomiky (či obava z něj) by bylo silným faktorem působícím globálně proti inflaci.

4. Samotné trhy v posledních měsících utáhly měnové podmínky. Efektivní výnos amerických firemních dluhopisů neinvestičního stupně je nejvyšší od poloviny roku 2012, akciový trh si prošel korekcí, volatilita (která se předsedkyni Fedu Yellenové v létě zdála oprávněně příliš nízká) se zvýšila.

5. Rizika jsou asymetrická. V případě, že Fed opravdu nezareaguje včas, hrozí Americe inflace nad cílem nikoli řádově o procentní, ale o bazické body. Navíc, inflační "deficit" z minulosti je vysoký (s výjimkou 5 měsíců od prosince 2011 byla inflace pod cílem Fedu neustále od října 2008) a ekonomika vyšší inflaci snese. V případě, že banka zareaguje předčasně, může to ovšem způsobit podstatné otřesy v globální ekonomice. Při příležitosti 7. výročí kolapsu Lehman Brothers se Fed nad možným "efektem motýlích křídel" své měnové politiky určitě zamyslí.

Centrální bankyFedMartin LobotkaSvětová ekonomikaÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie