US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Zlatá éra firemních zisků končí

Třicetileté období mimořádného růstu zisků největších světových společností se možná chýlí ke konci. Vyplývá to z aktuální publikace McKinsey Global Institute (MGI).

Redakce IW
Redakce IW
22. 9. 2015 | 7:00
Zisky

"V posledních třech desetiletích korporace zaznamenaly rekordní růst zisků, příliv nových tržních příležitostí a pokles nákladů. Možná je ale tomu všemu konec. Noví tržní hráči dávají lídrům odvětví najevo, že se podnikatelské prostředí mění na nejisté a extrémně konkurenční," tvrdí MGI ve svém reportu Playing to Win: The new global competition for corporate profits.

Podle zprávy se EBIT (zisk před úroky a zdaněním) světových korporací mezi lety 1980 a 2013 reálně více než ztrojnásobil a čistý zisk narostl pětinásobně. Na firmy z rozvinutých ekonomik přitom připadají více než dvě třetiny světových zisků.

Zisky vzrostly z 2 bilionů USD (7,6 % světového růstu) v roce 1980 na 7,2 bilionu USD (9,8 % HDP) v roce 2013. Růst mají na svědomí tři faktory:

  1. Noví spotřebitelé - mezi lety 1990 a 2010 přibylo ve světě 1,2 miliardy spotřebitelů
  2. Nové investice
  3. Globální dodavatelské řetězce

Institut předpovídá, že zatímco zisky firem dále do roku 2025 porostou (na 8,6 bilionu USD), dojde k poklesu jejich podílu na světovém HDP zpět k 7,9 %, tedy na úroveň z 80. let.

Tento pokles je podle MGI daný vzájemným působením dvou hlavních sil:

  • Na jedné straně stojí zástup firem se sídlem na mladých trzích. Ty nejprominentnější fungovaly desítky let jako průmysloví giganti a za posledních 10-15 let zcela ovládly domácí trhy. Nyní expandují globálně, podobně jako jejich předchůdci z Japonska a Jižní Koreje.
  • Na druhé straně jsou hi-tech firmy, které představují nové obchodní modely a pronikají do nových sektorů. A technologické korporace nejsou jedinou hrozbou. Silné digitální společnosti jako Alibaba a Amazon slouží jako pomocné platformy pro tisícovky malých a středních podniků. Ty díky nim získávají vliv a zdroje a útočí na větší firmy.

Takovýchto "vyzyvatelů" je stále více, posilují vliv a působí globálněji. Někteří se snaží až nebezpečně zavděčit svým zákazníkům, čímž na trhu "více přidané hodnoty lídrů zničí, než by sami dokázali nahradit". Jinými slovy, noví hráči sice berou tradičním lídrům odvětví tržní podíl, ale na úkor nižších cen (proto může být čistá přidaná hodnota záporná).

Podle MGI některé z faktorů, které pomáhaly táhnout růst zisků v posledních 30 letech, jako byly arbitráž světové pracovní síly a klesající úrokové sazby, začínají narážet na limity. Vše ale nemusí být ztraceno. Ten, kdo se stihne rychle adaptovat na nové podmínky, může využít velkých příležitostí.

Otázkou pro managementy a akciové investory tak zůstává, zda daná společnost dokáže výzvy akceptovat a jaký dopad bude mít tato změna na její byznys a ziskovost. "V příštím desetiletí bude rostoucí spotřeba v rozvíjejících se ekonomikách vytvářet nové trhy. Technologie přinesou nové zboží a služby. Startupy budou schopny oslovit světové investory, dodavatele a zákazníky s minimální počáteční investicí. Společnosti budou čelit intenzivnějším tlakům na růst a inovace a budou stále produktivnější, a to nejen ve využívání příležitostí, ale i v boji o samotné přežití."

Zdroj: McKinsey Global Institute

Byznys a podnikáníSvětová ekonomikaZisky
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně