US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Dva roky nejistoty: Brexit jako velké téma nejen v roce 2016

Spojené království čeká v roce 2017 netrpělivě vyhlížené referendum, v němž se má rozhodnout, zda se z evropské osmadvacítky nestane opět jen sedmadvacítka. Stoupenci i odpůrci unie tak mají ještě spoustu času získat voliče na svou stranu. Kdyby se referendum konalo nyní, byl by to boj doslova o každý hlasovací lístek.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
5. 1. 2016 | 15:00
Politika

Ve výhledu švýcarské banky Credit Suisse na rok 2016 je mimo jiné graf ukazující vývoj počtu lidí přejících si setrvání Spojeného království v EU a těch, kteří by naopak nejraději dali evropskému společenství sbohem. Pro setrvání země v EU by aktuálně hlasovalo necelých 45 % lidí, pro vystoupení z EU by se vyslovilo asi 42 % oprávněných voličů.

Britský premiér David Cameron slíbil, že se ještě před samotným referendem bude v EU snažit ostrovnímu království vyjednat lepší podmínky v mnoha oblastech včetně imigrační politiky. V polovině prosince pak oznámil, že se mu podařilo ve vyjednávání dosáhnout "významného pokroku".

Malé a střední britské podniky ale podle všeho těmto dílčím pokrokům, které by mohly lidi přesvědčit, že setrvat v EU má smysl, nepřikládají velkou váhu a na možnost odchodu země ze společenství se nadále intenzivně připravují.

Mark Sismey-Durrant, šéf finančního ústavu Hampshire Trust Bank, říká, že se společnosti ze segmentu malých a středních podniků v Británii snaží využít čas, který ještě do referenda zbývá, na to, aby posílily svoji hotovostní pozici. "Z průzkumu, který jsme na toto téma uskutečnili, vyplynulo, že malé a střední společnosti aktuálně na účtech drží v průměru více než 230 tisíc liber pro případ, že by vzrostla volatilita ekonomiky," uvedl.

"Spojené království bylo až dosud vnímáno jako místo zaručené politické a ekonomické stability, to se teď může změnit. Nejistota ohledně budoucnosti země v EU spolu s vývojem globální politiky může dále zrychlit tvorbu hotovostních rezerv malých a středních podniků v roce 2016, což se může druhotně podepsat na chuti těchto firem dále se rozvíjet," uvedl dále Sismey-Durrant. "Aby podniky neztratily chuť investovat do svého rozvoje, jsou potřeba stabilní ekonomický růst a jasnější politické vyhlídky," dodal.

Situace bude ve Spojeném království v následujících dvou letech značně napjatá i podle Jamese Knightleyho, ekonoma z ING. "Rizikem je, že může tato nejistota přispět k opatrnosti podniků a domácností. Zahraniční investoři navíc mohou začít zpochybňovat ocenění britských aktiv, která se tak spolu s librou mohou dostat pod zvýšený tlak. Ekonomika může přijít o část momenta a britská centrální banka může být opatrnější při očekávaném zvyšování úrokových sazeb," upozorňuje.

"Pokud si Spojené království vyjedná silnější pozici a lidé se v referendu vysloví pro setrvání země v EU, může v roce 2018 růst britské ekonomiky zrychlit, protože podniky začnou se zpožděním investovat a do ekonomiky a na finanční trhy se vrátí důvěra," dodává Knightley.

Na tom, co se stane v případě, že se Spojené království vysloví proti setrvání v Evropské unii, se ekonomové shodnout nedokáží. Analýza Change, or Go od Business for Britain například uvádí, že by si Británie ekonomicky polepšila, protože by nebyla nucena nést zátěž v podobě slabších evropských ekonomik a nesčetných regulací. Analytický tým Bank of America Merrill Lynch vedený Robertem Woodem naopak tvrdí, že by britská ekonomika utržila zásah, ze kterého by se jen tak nevzpamatovala.

"Spojené království z Evropské unie může vystoupit, stejně jako to mohou učinit jiné země. Neznamená to však automaticky, že se mu bude dařit lépe. Z našeho pohledu by vystoupení z EU bylo pro zemi krokem zpět. Jak bolestivý by tento krok byl, by záleželo na poexitové politice. Je ale jasné, že by byl tím bolestivější, čím více by se země odklonila od globalizačního trendu," píše se v analýze Bank of America Merrill Lynch.

Zdroj: Credit Suisse, Business for Britain, Bank of America Merrill Lynch

Evropská ekonomikaEvropská uniePolitikaSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně