Co musíte ráno vědět (17. října)
|

Co musíte ráno vědět (17. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a Spojených státech, jaký "útok" o víkendu přežila Hillary Clintonová a jaký přehmat se podařilo udělat BBC? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie páteční obchodování zahájily výrazným růstem, nakonec si však připsaly jen kosmetické zisky a za celý týden klesly

Americké akcie v pátečním rozkolísaném obchodování nakonec mírně stouply, přišly však o většinu výrazných počátečních zisků dosažených díky příznivým hospodářským výsledkům velkých finančních domů. Investoři vyhodnocovali slova šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která navečer vyjádřila rostoucí obavy z poklesu růstového potenciálu americké ekonomiky. Index Dow v pátek stoupl o 0,22 % na 18 138,38 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,02 % na 2 132,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel rovněž se ziskem 0,02 % na 5 214,16 bodu. Během dne přitom indexy získávaly až jedno procento. Index volatility VIX se snížil o 3,42 % na 16,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o šest bazických bodů na 1,801 %. Dařilo se telekomunikačnímu odvětví nebo sektoru necyklického spotřebního zboží a finančnímu sektoru. Výrazně naopak klesly sektor zdravotní péče a odvětví veřejných služeb. Za celý týden Dow klesl o 0,56 %, S&P 500 ztratil 0,96 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,48 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie se vydaly na jih a stojí před důležitými supporty. Katastrofa ale vypadá jinak

2. Evropské akcie v pátek uzavřely výrazně v plusu, mírně ziskový pro ně byl i celý týden

Evropské akciové trhy v pátek skončily v pozitivním pásmu. Nahoru je táhl zejména bankovní sektor, sentiment ale pozitivně ovlivnila také lepší než očekávaná zářijová data z Číny a pozitivní začátek obchodování na Wall Street. V Číně vyšla v pátek zpráva o zářijové inflaci. Ta meziročně zrychlila na 1,9 % (odhad: 1,6 %, srpen: 1,3 %) a meziměsíčně se zvýšila na 0,7 % ze srpnové úrovně 0,1 % (odhad: 0,3 %). Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 1,29 % na 339,95 bodu (za celý týden +0,09 %), když slušné zisky zaznamenaly všechny jeho sektory. Britský FTSE 100 připsal 0,51 % na 7 013,55 bodu (za celý týden však 0,47 % odepsal), francouzský CAC 40 si polepšil o 1,49 % na 4 470,92 bodu (za celý týden +0,5 %) a německý index DAX vzrostl o 1,6 % na 10 580,38 bodu (za celý týden +0,85 %). Solidní zisky kromě finančních domů v pátek zaznamenaly také těžařské společnosti. Rio Tinto zdražila o 2,28 %, Anglo American zpevnila o 2,49 % a BHP Billiton připsala 2,68 %. Zejména zisky anglických těžařských firem pomohly dostat londýnský benchmark FTSE 100 zpět nad hranici 7 000 bodů.

Co čeká evropskou ekonomiku? Stín brexitu vyvolá další akci ECB

Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2016

3. Pražská burza v pátek vzrostla o 1,41 %, podobný zisk si připsala i za celý týden

Pražská burza se v závěru týdne vrátila do pozitivního pásma, když index PX vzrostl o 1,41 % na 899,16 bodu. Nahoru ji táhly MONETA Money Bank a skupina ČEZ, nedařilo se Komerční bance a O2 Czech Republic. S více než 900 miliony Kč byl páteční zobchodovaný objem výrazně nadprůměrný. Skoro polovinu si z něj ukrojila MONETA Money Bank, jež vyskočila o 3,88 % na 82,95 Kč. S výjimkou Komerční banky se dařilo i dalším finančním titulům. Erste Group Bank zpevnila o 2,78 % na 736 Kč a pojišťovna VIG zdražila o 1,18 % na 489 Kč. Komerční banka naopak klesla o 0,78 % na 887 Kč. Páteční seance byla úspěšná i pro energetickou skupinu ČEZ, jež si polepšila o 2,46 % na 461,70 Kč, mediální CME, která vzrostla o 1,46 % na 55,50 Kč, a likérku Stock Spirits, jejíž akcie připsaly 1,55 % na 45,90 Kč. V červených číslech kromě Komerční banky uzavřeli také operátor O2 Czech Republic (-1,18 % na 218,50 Kč) a nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko (-0,25 % na 398 Kč). Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze posílily o 1,5 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirits s poklesem o 3,3 %. Firma oznámila, že uskutečnila akvizici tří značek od společnosti Bohemia Sekt za 135 milionů Kč. V minulosti byla managementu společnosti vyčítána příliš agresivní akviziční politika, což se podle Milana Vaníčka, analytika z J&T Banky, zřejmě projevuje i za současné situace. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla MONETA Money Bank, která přidala 4,5 %. Akcie se vyvíjela v souladu s náladou a ostatními evropskými finančními tituly a byla podpořena taktéž pozitivním komentářem ze strany investiční banky HSBC.

3 důvody, proč Kofola ČeskoSlovensko ztrácí na burze lesk

O2 Czech Republic: Titulu schází růstový impulz, dividenda ale zůstane zajímavá i v příštích letech

4. Očekávané události

V noci na pondělí bude investory Japonsko informovat a vývoji své průmyslové výroby a společnost Rightmove zveřejní index cen domů v Británii. Na starém kontinentu budou investoři sledovat také italskou obchodní bilanci a český index výrobních cen. Eurostat přidá zprávu o vývoji inflace v eurozóně a německá centrální banka odtajní pravidelnou měsíční zprávu o stavu ekonomiky. Údaji o průmyslové výrobě se odpoledne pochlubí také Spojené státy, které přidají ještě index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Hospodářské výsledky v pondělí zveřejní Hasbro, Bank of America, Charles Schwab, United Continental Holdings, IBM či Netflix a na pražské burze se začne obchodovat s akciemi společnosti Photon Energy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Server Wikileaks zveřejnil dokumenty, které měly poškodit Hillary Clintonovou, žádné šokující informace v nich ale nejsou

Server Wikileaks v sobotu zveřejnil další materiály, jež měly poukázat na pochybení demokratické kandidátky na post prezidentky USA Hillary Clintonové. Dokumenty uniklé z e-mailové komunikace Johna Podesty, šéfa prezidentské kampaně Clintonové, ale žádná šokující odhalení neobsahují. Pouze z nich vyplývá, že se Clintonová při analyzování finanční krize z let 2008 a 2009 během projevů placených bankou Goldman Sachs vyhnula přímé kritice Wall Street.

6. Deutsche Bank prý uvažuje o změně své strategie v USA

Největší německá banka Deutsche Bank uvažuje o změně své strategie ve Spojených státech, kde jí hrozí vysoká pokuta. Agentuře Reuters to v sobotu řekly zdroje blízké firmě. Odchod Deutsche Bank z USA podle těchto zdrojů s nejvyšší pravděpodobností nepřichází v úvahu, firma by nicméně mohla tamní aktivity omezit.

7. Tisk: Volkswagen plánuje další omezování výdajů

Německý automobilový koncern Volkswagen, který se potýká s dopady emisního skandálu, plánuje další omezování výdajů. Informoval o tom v sobotu německý list Automobilwoche. Generální ředitel Volkswagenu Matthias Müller podle listu na interním setkání vedoucích pracovníků vyzval ke snížení materiálových a režijních nákladů o deset procent.

8. Niedermayer: ČNB bude po ukončení intervencí čelit spekulantům

Česká národní banka bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů. V pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

9. Yellenová: Slabý průběh oživení mohl poškodit potenciál růstu USA, Fed možná bude muset ekonomiku podporovat déle

Pomalé ožívání po recesi na konci minulého desetiletí mohlo poškodit růstový potenciál americké ekonomiky, a centrální banka USA tak možná bude muset udržovat ekonomiku "pod vysokým tlakem" své expanzivní měnové politiky delší dobu, aby tyto škody zvrátila. Řekla to v pátek guvernérka Fedu Janet Yellenová v projevu k politickým činitelům a akademikům v Bostonu.

10. Nahradily freony v ledničkách a klimatizacích, nyní se smráká i nad nimi

V druhé polovině 80. let 20. století se drtivá většina států světa zavázala k postupnému utlumování výroby a užívání chemických látek, které mají na svědomí poškozování ozonové vrstvy, mimo jiné freonů, jež se využívaly v chladicích systémech ledniček nebo v klimatizacích. Místo freonů se začaly používat částečně fluorované uhlovodíky (HFC). Nyní se ale svět dohodl, že skončit musí i ty. Nepoškozují sice ozonovou vrstvu, podle vědců však přispívají ke globálnímu oteplování.

BONUS

I mistr režisér se někdy utne

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před 43 minutami

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
před hodinou

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
před hodinou

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
před hodinou

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
před hodinou

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR