Co musíte ráno vědět (18. října)
|

Co musíte ráno vědět (18. října)

Jak se v úvodu týdne obchodovalo v Evropě a v USA, který český podnikatel uvízl v Panama Papers a jaký rakouský dům musí jít k zemi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí mírně zlevnily, stahovaly je pokles cen ropy a některé finanční tituly

Americké akcie během pondělního obchodování mírně klesly, energetické tituly se dostaly pod tlak kvůli levnější ropě. K poklesu trhu přispěly také některé finanční firmy. Pozornost investorů se nyní soustředí zejména na zveřejňování hospodářských výsledků amerických podniků za třetí čtvrtletí, odpoledne ale investoři věnovali pozornost i slovům viceguvernéra Fedu Stanleyho Fischera, který řekl, že nízké úrokové sazby by mohly ohrozit ekonomickou stabilitu USA, avšak dodal, že zvýšit úroky pro Fed není jednoduché. Index Dow v pondělí odepsal 0,29 % a uzavřel na 18 086,40 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,3 % na 2 126,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,27 % na 5 199,82 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,56 % na 16,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,766 %. Většina sektorů skončila v červených číslech, nejvíce klesly odvětví cyklického spotřebního zboží, sektor telekomunikací a energetické odvětví. Nad nulou se udržely sektor veřejných služeb a odvětví základních materiálů.

Připravte se na krušné časy na amerických burzách, varují experti z HSBC a Bank of America Merrill Lynch

2. Evropské akcie v pondělí nenavázaly na úspěšný závěr minulého týdne

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v červených číslech. Investoři v úvodu týdne zůstali opatrní před zveřejňováním hospodářských výsledků velkých firem, klíčovými makrodaty a zasedáním Evropské centrální banky. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,74 % na 337,42 bodu, když většina jeho sektorů skončila v negativním pásmu. Britský FTSE 100 ztratil 0,94 % na 6 947,55 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,46 % na 4 450,23 bodu a německý index DAX přišel o 0,73 % na 10 503,57 bodu. Obchodování v Evropě ovlivnily jak horší výsledky z asijské seance, tak slabý úvod na Wall Street. Na náladě investorům nepřidala ani páteční slova Janet Yellenové, která uvedla, že slabý průběh oživení po recesi na konci minulého desetiletí mohl poškodit potenciál růstu USA, což znamená, že Fed možná bude muset ekonomiku podporovat déle. Očekávané prosincové zvýšení úrokových sazeb tak může být v ohrožení. Evropská centrální banka se do centra pozornosti dostane až ve čtvrtek. Investoři očekávají, že by prezident ECB Mario Draghi mohl nastínit další plány s programem kvantitativního uvolňování, který by měl skončit v březnu 2017. Z pondělních evropských makrodat byla nejsledovanější zářijová inflace v eurozóně. Ta podle Eurostatu v září zrychlila na 0,4 % ze srpnových 0,2 %. V celé Evropské unii pak spotřebitelské ceny v září vzrostly rovněž o 0,4 % po srpnovém zvýšení o 0,3 %.

Co čeká evropskou ekonomiku? Stín brexitu vyvolá další akci ECB

Kvantitativní uvolňování v eurozóně: Běh s nejistým cílem hned tak neskončí

Co znamenají plány ECB pro akciové investory?

3. Pražská burza v pondělí navázala na růst z předchozího týdne, dařilo se O2

Pražská burza začala týden v plusu. Index PX si připsal 0,87 % na 906,97 bodu, když jej nahoru táhl operátor O2 Czech Republic. Výrazný úspěch ve svém prvním obchodním dni na pražské burze zaznamenala také společnost Photon Energy. Nedařilo se mediální společnosti CME. Stejně jako v několika seancích minulého týdne se v pondělí zobchodovaný objem vyšplhal nad 900 milionů Kč, což je nadprůměrné číslo. Nejobchodovanější byly akcie Monety Money Bank a skupiny ČEZ. MONETA zpevnila o 1,51 % na 84,20 Kč a energetický gigant si připsal 1,49 % na 468,60 Kč. V zelených číslech ale uzavřela většina titulů, z nichž se nejvíce dařilo operátorovi O2 Czech Republic, který vyskočil o 3,25 % na 225,60 Kč. Unipetrol si polepšil o 2,11 % na 183,30 Kč, Erste Group Bank zdražila o 0,87 % na 742,40 Kč a Komerční banka zpevnila o 0,18 % na 888,60 Kč. Raketový start na pražské burze zaznamenala fotovoltaická společnost Photon Energy, která při malém zobchodovaném objemu vyletěla vzhůru o 32,08 %. Nedařilo se společnosti CME, jejíž akcie klesly o 1,17 % na 54,85 Kč, likérce Stock Spirits, která odevzdala 0,87 % na 45,50 Kč, a pojišťovně VIG, jež uzavřela se ztrátou 0,27 % na 487,70 Kč.

3 důvody, proč Kofola ČeskoSlovensko ztrácí na burze lesk

O2 Czech Republic: Titulu schází růstový impulz, dividenda ale zůstane zajímavá i v příštích letech

4. Očekávané události

V noci na úterý zveřejní australská centrální banka zápis ze svého posledního zasedání. Dopoledne bude patřit britským datům, konkrétně indexu maloobchodních cen, indexu cen výrobců, indexu cen domů od DCLG a indexu spotřebitelských cen. Odpoledne odtajní inflační statistiku také Spojené státy, které navíc přidají index trhu s nemovitostmi od NAHB a večer ještě zprávu o vývoji zásob ropy od institutu API. Do výsledkové sezóny přispějí UnitedHealth Group, Goldman Sachs, BlackRock, Johnson & Johnson, Harley-Davidson, Philip Morris International či Intel. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra inflace v eurozóně i EU v září vzrostla na 0,4 %

Meziroční inflace v eurozóně zrychlila v září na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta. Uvedl to v pondělí evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. V celé Evropské unii spotřebitelské ceny v září vzrostly rovněž o 0,4 procenta po srpnovém zvýšení o 0,3 procenta. Navzdory zrychlení inflace nadále zaostává za cílem Evropské centrální banky.

6. Panasonic a Tesla budou spolupracovat při výrobě solárních článků

Americký výrobce elektrických aut Tesla Motors bude spolupracovat s japonskou firmou Panasonic na výrobě solárních článků a modulů v USA. Panasonic již spolupracuje s Teslou při výrobě baterií pro první vůz automobilky určený pro masový trh Model 3.

7. Panama Papers: Kellner a PPF měli v daňových rájích síť firem

Nejbohatší Čech Petr Kellner a jeho skupina PPF si v daňových rájích zřídila několik firem, do nichž pak putovaly peníze vypůjčené v Česku. Vyplývá to z dokumentů kauzy známé jako Panama Papers, píše server Seznam.cz.

8. Automobilka PSA se prý chystá zrušit ve Francii 2 000 míst

Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën plánuje příští rok zrušit ve Francii více než 2 000 pracovních míst, což představuje zhruba tři procenta celkové pracovní síly. Propouštění se má uskutečnit formou předčasného odchodu do důchodu a dobrovolného odchodu za odstupné.

9. Meziroční pokles cen v českém průmyslu i zemědělství zpomalil

Ceny průmyslových výrobců v ČR v září meziročně opět zpomalily pokles, a to na 2,4 % ze srpnových 3,4 %. Pokles zpomalil i u cen v zemědělství, byly nižší o 3,4 % po srpnovém snížení o 6,9 %. Ceny stavebních prací a tržních služeb znovu stouply. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad, který zveřejnil i vývoj cen v zahraničním obchodu za srpen. Ceny dovozu i vývozu meziročně klesly.

10. Průmyslová výroba v USA v září vzrostla méně, než se čekalo

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v září proti předchozímu měsíci zvýšila o 0,1 %, zatímco v srpnu o 0,5 % klesla (revidováno z -0,4 %). V pondělí to uvedla americká centrální banka. Růst byl nižší, než očekávali analytici, kteří v anketě agentury Reuters v průměru počítali s růstem o 0,2 %. Využití kapacit se zvýšilo na 75,4 % ze srpnových revidovaných 75,3 % (revidováno ze 75,5 %, odhad: 75,6 %)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rakouská vláda plánuje srovnat se zemí Hitlerův rodný dům

Po letech sporů rakouská vláda rozhodla o dalším osudu rodného domu nacistického vůdce Adolfa Hitlera v hornorakouském městečku Braunau am Inn. Úřady nechají stavbu strhnout, uvedl v pondělí ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Současné majitelce ale vláda nemovitost zatím ještě nevyvlastnila.

"Hitlerův dům bude stržen," oznámil ministr Sobotka. "Sklepní partie může zůstat, ale na ní vznikne zcela nová budova," dodal. Sloužit by nově postavený objekt měl charitativním nebo administrativním účelům.

Rakouskému státu dům ale zatím nepatří. Jeho vyvlastnění a odškodnění majitelky vláda sice schválila již v červenci, nyní ale ještě musí příslušný zákon přijmout parlament.

Námitku, že Rakousko stržením domu znesnadní vyrovnávání se s minulostí, Sobotka odmítá. Připomínat si zločiny nacismu podle něj lze například v bývalém koncentračním táboře Mauthausen či v muzeích v St. Pöltenu a ve Vídni. Rakouská vláda podle něj hodlá nadále podporovat vědecké zpracování událostí nacistického období. Stržením domu se podle Sobotky naopak zabrání tomu, aby se objekt stal "poutním místem" neonacistů.

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
před 31 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před hodinou

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
před hodinou

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii