Burzovní kalendář (24. 10. - 28. 10. 2016)
|

Burzovní kalendář (24. 10. - 28. 10. 2016)

Výsledková sezóna v USA vrcholí, na pražské burze se pak čísly v posledním říjnovém týdnu pochlubí společnosti CME a O2 Czech Republic. Kromě zpráv z firemní sféry budou trhy s napětím očekávat také první odhady vývoje ekonomik Spojeného království a Spojených států ve třetím čtvrtletí či německou inflaci a pozornosti investorů neujdou ani vystoupení šéfů ECB a Bank of England a několika představitelů Fedu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Většina uplynulého týdne se nesla v duchu vyčkávání na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Investory zajímalo zejména to, zda se ECB vyjádří k programu kvantitativního uvolňování, který by teoreticky mohl skončit již příští rok v březnu. Šéf ECB Mario Draghi ovšem během tiskové konference po zasedání banky, na kterém bylo rozhodnuto o ponechání měnové politiky beze změny, tato očekávání nenaplnil. Oznámil totiž pouze, že jasněji bude po prosincovém zasedání ECB.

"Mario Draghi zůstal na tiskové konferenci striktně neutrální a mnoho nového nenaznačil. Je však jasné, že na prosincovém zasedání půjde o hodně. Rozhodne se o tom, zda ECB bude od konce března pokračovat v tištění peněz stávajícím tempem, nebo začne postupně QE tlumit. Okamžitý konec programu ze dne na den Mario Draghi fakticky vyloučil. Na říjnovém zasedání ECB nediskutovala o natažení kvantitativního uvolňování ani o jeho útlumu, dveře jsou tak otevřené na obě strany, což je možná pro část trhu sázející na natažení programu lehce jestřábí překvapení," uvedl po konci Draghiho tiskové konference Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny. "V prosinci bude mít ECB k dispozici novou makroekonomickou prognózu a také výstup řady pracovních skupin rozebírajících možnosti natažení i útlumu QE. V tuto chvíli je ECB spokojená s výkonem a odolností eurozóny, nicméně celkově vnímá dále rizika směřující k nižší inflaci a růstu. To byl zase lehce holubičí signál, který současně ukazuje na vysokou citlivost ECB na nově příchozí ekonomická data," dodal Bureš.

Euro na devizových trzích ve čtvrtek v reakci na slova prezidenta ECB oslabilo až na čtyřměsíční minimum vůči dolaru. ECB spustila nákupy dluhopisů loni v březnu. Agentura Bloomberg začátkem měsíce s odvoláním na své zdroje uvedla, že banka bude před ukončením nákupů zřejmě postupně omezovat jejich rozsah.

Z ekonomických údajů v týdnu investoři více sledovali inflaci eurozóny, americkou průmyslovou výrobu, britskou inflaci, americkou inflaci, údaje o vývoji čínského HDP či britské maloobchodní tržby.

Pozornosti investorů neušla ani pravidelná situační zpráva Fedu o vývoji americké ekonomiky zvaná Béžová kniha, kterou centrální banka USA zveřejnila ve středu. Fed uvedl, že růst ekonomiky USA na začátku podzimu mírně zrychlil, a poukázal na určité známky růstu tlaků na zvyšování mezd v důsledku pokračující tvorby pracovních míst, zároveň ale upozornil, že celkový růst cen zůstal slabý. Fed po svém zářijovém zasedání naznačil, že úrokové sazby pravděpodobně zvýší ještě v letošním roce, pokud se bude dále zlepšovat situace na trhu práce a pokud bude inflace pokračovat v růstu.

"Celkově podle nás Béžová kniha nevyznívá výrazně ve směru růstu úrokových sazeb, na druhou stranu ale nejde ani proti prosincovému utažení měnové politiky. Její vyznění je mírně optimistické. Pro Fed je současný růst mezd stále slabý, což lze pochopit, když se pohybuje jen kolem 3 % (osobní příjmy +3,1 %, průměrná hodinová mzda +2,6 %). Stále nicméně čekáme (v případě vítězství Hillary Clintonové v listopadových prezidentských volbách) jedno zvýšení základní úrokové sazby na prosincovém zasedání Fedu," okomentoval říjnovou Béžovou knihu Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.

Vedle ekonomických zpráv na sebe pozornost strhla také poslední televizní debata demokratické kandidátky na post prezidentky USA Hillary Clintonové a jejího republikánského protivníka Donalda Trumpa. Ani tentokrát se debata neobešla bez vzájemného obviňování. Clintonová svého republikánského soka jako případného prezidenta přirovnala k možné loutce ruské hlavy státu Vladimira Putina. Trump zase demokratickou rivalku obvinil z toho, že chce otevřít americké hranice přistěhovalcům a že stojí za obviněními ze sexuálního obtěžování, která proti němu vzneslo několik žen. Miliardář během rozpravy nesdělil, zda v případě prohry uzná výsledky voleb. Průzkumy veřejného mínění hovoří jasně, třetí debatu ovládla stejně jako předchozí dvě Hillary Clintonová. List The New York Times po debatě uvedl, že pravděpodobnost vítězství Clintonové v listopadových volbách se zvýšila na 93 %.

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy zpevnily
Americké akciové indexy v pátek uzavřely smíšeně. Microsoft a McDonald's výrazně zpevnily v reakci na zveřejnění příznivých hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí. Naopak akcie energetických a zdravotních firem oslabily. Za celý týden však všechny tři indexy skončily v zelených číslech.
Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden však o více než procento zpevnily
Evropské akciové trhy v závěru týdne uzavřely bez výraznějších změn. Investoři během páteční seance vyhodnocovali zejména výsledky čtvrtečního zasedání ECB. Nejvýraznější dopad na páteční seanci měla slova guvernéra Maria Draghiho, v jejichž důsledku euro vůči americkému dolaru kleslo na nejnižší hodnotu od března.
Pražská burza se v pátek vrátila do plusu, za celý týden si připsala 3,2 %
Pražská burza se rychle oklepala ze čtvrteční ztráty a index PX v pátek zpevnil o 0,75 % na 928,28 bodu. Nahoru ji táhly finanční tituly, v červených číslech se ocitla O2 Czech Republic.

Výhled

Nadcházející týden bude hlavně o výsledkové sezóně a ekonomických datech. Hospodářské výsledky zveřejní zhruba 180 společností z indexu S&P 500 a z ekonomických dat budou investoři vyhodnocovat mimo jiné údaje o vývoji amerického HDP, předběžné říjnové indexy nákupních manažerů, německý index podnikatelského klimatu od institutu Ifo, zprávu o vývoji britského HDP, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, německou inflaci nebo data z amerického nemovitostního trhu, konkrétně prodeje nových domů, pokračující prodeje domů a index cen domů S&P/Case-Shiller.

"Poslední týden ukázal, že cenám akcií se chce výše stále více ztuha. Opačná reakce na rychlý propad z 11. října nepřišla ani v uplynulém týdnu, na druhou stranu se intradenní poklesy zmenšují, což ukazují i čtyři poslední denní svíčky. Připisovat to lze blížícím se prezidentským volbám a konci roku, který je v investorském podvědomí zarytý spíše s kladným znaménkem," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Graf indexu S&P 500 je teď prakticky stejný jako před týdnem, a proto zůstává podobný i komentář. Nejbližší a důležitá hladina podpory je 2 120 bodů. Další support je o procento níže na úrovni 2 100 bodů, pak následuje 200denní klouzavý průměr na hodnotě 2 070 bodů," dodává Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí v nadcházejícím týdnu zveřejní v Evropě Fiat Chrysler Automobiles, Novartis, Bayer, GlaxoSmithKline, Lloyds Banking Group, Airbus Group, Heineken, Banco Santander, BASF, Barclays, Telefónica, Volkswagen, Alcatel-Lucent, Deutsche Bank, UBS Group, BNP Paribas, Eni, TOTAL, Royal Bank of Scotland Group, Banca Monte dei Paschi di Siena nebo Anheuser-Busch InBev, v USA T-Mobile US, Visa, DuPont, United Technologies, Caterpillar, Merck, Procter & Gamble, General Motors, 3M, AT&T, Apple, Coca-Cola, Boeing, Tesla Motors, Groupon, Dow Chemical, Ford Motor, Altria Group, LinkedIn, Twitter, Alphabet, Amazon, ExxonMobil, Mastercard či Chevron a v Asii mimo jiné HTC Corp, Canon, Nintendo, Hyundai Motor, Fujitsu, Nomura Holdings, Samsung Electronics a Mitsubishi Motors. Na pražské burze bude výsledková sezóna pokračovat v úterý ráno čísly mediální společnosti CME a operátora O2 Czech Republic.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Analytik z Komerční banky Miroslav Frayer odhaduje, že O2 vykáže za období od července do září pokles tržeb o necelé procento na 9,25 miliardy korun při poklesu zisku EBITDA a čistého zisku o 3,5 % na 2,6 miliardy korun, respektive na 1,35 miliardy korun.

"Důvodem by dle nás měl být vývoj v obou segmentech v České republice. V případě mobilního sektoru by měly tržby klesnout zejména v souvislosti se snížením cen roamingových služeb od května letošního roku. V segmentu pevných linek pak předpokládáme pokračující trend meziročního propadu. V případě Slovenska očekáváme na úrovni tržeb prakticky stagnaci," říká Frayer.

"Předseda dozorčí rady O2 Martin Štefunko loni v létě uvedl, že firma zvažuje vyplacení ážiového fondu ve výši 38 Kč na akcii. Management navíc později stanovil nový cíl pro zvýšení zadlužení (čistý dluh/EBITDA až do výše 1,5, my pro letošní rok očekáváme 0,4). Přestože šéf O2 Tomáš Budník v únoru prohlásil, že firma nyní nezvažuje mimořádnou dividendu, šance na její výplatu stále existuje," připomíná také Frayer.

Zajímavé je aktuálně v případě O2 Czech Republic rovněž to, zda její akcie setrvají v indexu MSCI Czech Republic. Podle analytiků je prakticky jisté, že do benchmarku nově vstoupí akcie Monety Money Bank, otázkou ale je, zda v něm akcie O2 pouze doplní, nebo nahradí. Rebalancovány budou indexy MSCI 14. listopadu a v platnost jejich nové skladby vstoupí 1. prosince.

MONETA vs. O2: Dva scénáře změn v indexu MSCI aneb S Kellnerem, nebo bez?
Při nejbližší revizi indexu MSCI Czech se očekávají změny v jeho složení. S velkou pravděpodobností dojde k zařazení akcií Monety Money Bank, a to dost možná na úkor současné trojky v indexu, společnosti O2 Czech Republic. Zda O2 v indexu zůstane, je nejasné, jelikož se akcie momentálně pohybuje na hraně požadavků pro setrvání stanovených metodologií MSCI. Změny budou oznámeny 14. listopadu a vstoupí v platnost 1. prosince 2016.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh Japonsko pošle údaje o mezinárodním obchodu a přidá předběžný říjnový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a předstihový ekonomický index. Ráno na trh předběžné PMI za výrobu i sektor služeb pošlou Německo, Francie a souhrnně i celá eurozóna. Kromě toho budou investoři sledovat výsledek italské obchodní bilance, pravidelnou měsíční zprávu o stavu ekonomiky sepsanou německou centrální bankou a v USA odpoledne index aktivity chicagského Fedu a předběžný říjnový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Naplánovaná jsou rovněž vystoupení prezidenta newyorského Fedu Williama Dudleyho, šéfa saintlouiského Fedu Jamese Bullarda, prezidenta chicagského Fedu Charlese Evanse a guvernéra Fedu Jeroma Powella. Hospodářské výsledky odtajní v Evropě Koninklijke Philips či TNT Express a v USA například Kimberly-Clark, T-Mobile US nebo Visa.

Úterní dopoledne bude patřit německému indexu podnikatelského klimatu od institutu Ifo a italským průmyslovým objednávkám. Odpoledne se pozornost přesune do zámoří, v USA vyjdou index cen domů S&P/Case-Shiller, index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board, index cen domů od FHFA a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Veřejně v úterý vystoupí šéf ECB Mario Draghi a guvernér Bank of England Mark Carney a výsledky hospodaření za uplynulý týden odhalí v Evropě Saab, Fiat Chrysler Automobiles, Novartis, Orange, na pražské burze O2 Czech Republic a CME, v zámoří DuPont, United Technologies, Valero Energy, Whirlpool, Eli Lilly, Baker Hughes, Caterpillar, Merck, Procter & Gamble, Baxter International, Lockheed Martin, Under Armour, General Motors, 3M, Sprint a AT&T nebo Apple a v Asii HTC Corp.

V noci na středu vyjdou zpráva o australské inflaci a britský index spotřebitelské důvěry od GfK. Dopoledne budou investoři pozornost věnovat německému indexu dovozních cen a indexu spotřebitelské důvěry v největší evropskou ekonomiku od GfK. Index spotřebitelské důvěry na trh pošle také Francie a Itálie přidá statistiku maloobchodních tržeb. Odpoledne Spojené státy odtajní výsledek obchodní bilance, předběžný index nákupních manažerů v sektoru služeb a statistiku prodejů nových domů a vládní energetická agentura EIA na trh pošle pravidelnou týdenní statistiku vývoje zásob ropy na americkém území. Vedle makrodat budou investoři vyhodnocovat i výsledky hospodaření firem v uplynulém čtvrtletí. V Asii se čísly pochlubí Canon, Nintendo nebo Hyundai Motor, v Evropě Bayer, Garmin, Iberdrola, GlaxoSmithKline, Lloyds Banking Group, Bankia, Airbus Group, Heineken, Banco Santander nebo Peugeot a v USA Coca-Cola, Hilton Worldwide Holdings, Biogen, Southwest Airlines, Nasdaq, Comcast, Boeing, Mondelez International, Tesla Motors, Newmont Mining, Murphy Oil, Groupon, Western Digital či Texas Instruments.

Čtvrtečnímu dopoledni budou dominovat předběžné údaje o vývoji britské ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Kromě toho ale vyjdou také španělská míra nezaměstnanosti, italský index podnikatelské důvěry, řecký index výrobních cen a italská mzdová inflace. V zámoří odpoledne vyjdou zpráva o vývoji objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, statistika rozjednaných prodejů domů, index výrobní aktivity kansaského Fedu a pravidelná týdenní zpráva vládní energetické agentury EIA o vývoji zásob zemního plynu na americkém území. Výsledkovou mozaiku ve čtvrtek doplní v Asii Fujitsu, Nomura Holdings, Ricoh nebo Samsung Electronics, v Evropě ABB, Statoil, Nokia, BASF, Barclays, Debenhams, Telefónica, Telekom Austria, Volkswagen, Deutsche Börse, Alcatel-Lucent, BT Group nebo Deutsche Bank a v USA Blackstone Group, Dow Chemical, Cliffs Natural Resources, ConocoPhillips, Marathon Petroleum, Aetna, Bristol-Myers Squibb, CME Group, Ford Motor, Raytheon, Altria Group, United Parcel Service, Colgate-Palmolive, Expedia, Amgen, LinkedIn, Twitter, Alphabet nebo Amazon.

V noci na pátek vyjde série zajímavých dat v Japonsku, země vycházejícího slunce na trh pošle údaje z trhu práce, inflační statistiku a statistiku výdajů domácností. Kromě toho na trh nad ránem Austrálie pošle index výrobních cen. Dopoledne Francie přidá údaje o výdajích spotřebitelů a odtajní první odhad vývoje své ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Předběžnou zprávu o vývoji HDP ve třetím kvartálu na trh později pošle i Španělsko. Dále budou investoři sledovat indexy spotřebitelské důvěry, podnikatelského klimatu a nálady ve službách a průmyslu v eurozóně či německou inflační statistiku. V USA odpoledne dojde na první odhad vývoje tamní ekonomiky ve třetím čtvrtletí a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a navečer bude společnost Baker Hughes informovat o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí v závěru týdne představí v Asii Hitachi, Komatsu nebo Mitsubishi Motors, v Austrálii Macquarie Group, v Evropě UBS Group, BNP Paribas, Geberit, Skanska, Sanofi, Linde, Eni, TOTAL, Electrolux, Banco Popular Español, Novo Nordisk, Royal Bank of Scotland Group, Banca Monte dei Paschi di Siena, Gemalto, Anheuser-Busch InBev, Danske Bank nebo CaixaBank a v USA AbbVie, ExxonMobil, Hershey, Phillips 66, Mastercard, Chevron či Xerox.

 

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus