13 strašáků roku 2017 (10. díl): (Ne)výhody informační společnosti aneb Co nás nezabije, to nás posílí
|

13 strašáků roku 2017 (10. díl): (Ne)výhody informační společnosti aneb Co nás nezabije, to nás posílí

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Dnes se zaměřujeme na válku v kyberprostoru, která, jak ostatně potvrzují události z konce letošního roku, ve stále větší míře ovlivňuje globální politiku, ekonomiku i každého z nás.

Rizika Technologie Internet Anketa Výhled na rok 2017

Společnost Yahoo! v prosinci nahlásila, že ji hackeři připravili o data spojená s miliardou účtů. Již v září přitom stejná firma přiznala vytunelování zhruba půl miliardy adres, v pomyslné soutěži o největší hack jí tak nyní náleží zlato i stříbro. V říjnu největší DDoS útok v historii, kterého se zúčastnilo na 100 tisíc nakažených přístrojů z celého světa, vyřadil na hodiny ze hry PayPal, Twitter a spol. Do volby prezidenta Spojených států zasáhli kyberútočníci z Ruska (oprávněně se přitom spekuluje o tom, že tak učinili s vědomím prezidenta Putina či jeho blízkých. A již tak napjatou situaci na Blízkém východě vystupňovalo několik útoků na nervové uzly kritické infrastruktury, provedených přes elektronickou dálnici (poslední známý mířil mimo jiné na centrum civilní letecké dopravy Saúdské Arábie a údajně přišel z Íránu). Stručně, kybernetická válka všech proti všem je v plném proudu. A nejspíše bude hůře.

Očekávaný vývoj trhu se zabezpečením kybernetického prostoru

V roce 2016 se hackování stalo mainstreamem, běžnou věcí, říká kupříkladu Adam Mayer, bezpečnostní stratég ze SurfWatch Labs, a mnoho dalších expertů na tuto oblast s ním souhlasí. Objem i sofistikovanost kybernetických útoků všeho druhu a všemi směry poroste a společně s tím poroste i bezpečnostní byznys. S rozšířením chytrých telefonů (jejich zabezpečení je v průměru mnohem horší než počítačů) a chytrých aut a domácích spotřebičů (tam si často o zabezpečení můžeme nechat jen zdát) prostě jen málokdo zůstane ušetřen nějaké formy přímého nebo nepřímého útoku. Dopady na jednotlivé firmy a ekonomiku lze přitom dnes stěží odhadovat; a vzhledem k extrémům, které by mohly případné útoky na klíčovou infrastrukturu způsobit (a ve světle čerstvých tragických událostí v Evropě), ani nechceme. I proto dnešní díl pojímáme návodně a namísto ekonomů jsme do ankety přizvali bezpečnostní experty.

Martin Klubal (AEC)

Pokud takzvaný internet věcí vnímáme jako jednoduché, jednoúčelové senzory, pro které se buduje vlastní síť, vlastní konektivita, tak to je věc, která by pro společnost mohla být přínosem (a já se na ni těším). Pokud to ale vnímáme prizmatem všech věcí, které jsou připojeny k internetu, včetně kupříkladu rychlovarné konvice nebo záchodového prkénka, tak v tom je obtížnější vidět smysl – lze pochybovat o tom, zda je to správné.

Problémem s tím spojeným jsou například nekvalitní výrobky. Dnes spousta konvic, fénů a dalších věcí, které v sobě mají bluetooth, respektive nabízejí připojení na internet, pochází z Číny. A mnozí tamní výrobci si nedělají hlavu se zabezpečením. Existují proto desítky tisíc výrobků, pro které nikdy nebude k dispozici aktualizace a které jsou zranitelné. To je riziko, které je již dnes zneužíváno, což potvrdil nedávný největší DDoS útok v historii vedený právě přes internet věcí, přes nezabezpečené hračičky, které se už nikdy nepovede zabezpečit.

Pavol Lupták (etický hacker)

Lidé na celém světě podceňují ochranu svého digitálního soukromí. Jeden z typických argumentů, který používají, je, že principiálně nic špatného nedělají, tak proč by si měli své osobní údaje, svou identitu, chránit. To možná platí v nějaké ideální společnosti, ale ne v reálném světě. To, že nyní o sobě poskytují nějaké osobní informace a nikdo je zatím nechce kompromitovat, neznamená, že se to nestane například v příštím volebním období, kdy se třeba dostane k moci vláda, která bude chtít těchto informací zneužít. V budoucnosti zkrátka může být vše jinak.

V této souvislosti bych připomněl, že se v principu všechny informace, které poskytují uživatelé na sociálních sítích, dají klasifikovat jako relativně citlivé. Stejně tak za citlivá pokládám klíčová slova, která uživatelé zadají do vyhledávače. Na základě seznamu klíčových slov, která daný člověk použil za posledních pár let, je možné si vytvořit celkem slušný obrázek o jeho zájmech, preferencích, o něm jako takovém. Takový Google přitom netají, že tyto informace ukládá a používá je pro svůj byznys, tedy k tomu, aby mohl cílit reklamu. Stejně tak je potřeba mít na paměti to, že se všechny informace, které lidé poskytují sociálním sítím, nějakým způsobem komerčně využívají. Pokud máme tyto služby zadarmo, tak ne proto, že jsme zákazníci, ale proto, že jsme produkt.

Ján Lalka (Surveilligence)

Zaprvé, Česká republika a Slovensko jsou informačně velice rozvinuté země, máme k dispozici obrovské množství zdrojů informací. Jejich kvalita a důvěryhodnost ale v posledních letech klesá, s čímž souvisí i narůstající riziko manipulace s informacemi ve veřejném prostoru, respektive riziko ovlivňování veřejného prostoru ve prospěch vybrané skupiny nebo jednotlivce.

Zadruhé, musíme se zaměřit na kybernetické riziko, respektive otázku kybernetické bezpečnosti. Většina z nás žije obrazně řečeno na horní palubě, takže si prostě neuvědomuje, co se děje na internetu. Většina expertů přitom varuje, že se v kybernetickém prostoru již nějaký čas vede válka. Válka o osobní údaje, o získání osobních identit, o ovládnutí nějakého know-how, získání nějaké výhody a tak dále. Útoky, kterých přibývá, se přitom vedou nejen na osobní a firemní úrovni, ale také na úrovni mezistátní či globální.

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé