US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (30. prosince)

Jak se v předposlední den starého roku obchodovalo s akciemi v Evropě a Americe, jaké obtíže zdolává proces záchrany nejstarší banky světa a jak se Newyorčané připravují na silvestr? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
29. 12. 2016 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily, aktivita na trhu byla před koncem roku utlumená

Americké akcie zahájily čtvrteční seanci mírným růstem, ze zelených čísel se ale poměrně rychle svezly pod nulu. Aktivita na trhu byla před koncem roku utlumená. Nepřijde-li v pátek na Wall Street rally, což lze dle většiny analytiků označit prakticky za vyloučené, hodnota 20 000 bodů indexu Dow už letos pokořena nebude. Ve čtvrtek Dow klesl o 0,07 % na 19 819,78 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,03 % na 2 249,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,12 % na 5 432,09 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,24 % na 13,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba tři bazické body na 2,479 %. Většina sektorů indexu S&P 500 skončila navzdory mírnému poklesu benchmarku v zelených číslech. Dařilo se hlavně sektoru veřejných služeb, realitnímu odvětví a sektoru necyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončily finanční odvětví, energetický sektor a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Labutě mohou být i šedé. Těchto 10 může přiletět v roce 2017

Pět lednových problémů pro (americké) akcie

2. Evropské akcie ve čtvrtek klesly. Proti proudu šla londýnská burza, která stoupla na nové maximum

Hlavní západoevropské burzy ve čtvrtek klesly, výjimku tvořila burza v Londýně, jejíž index FTSE 100 se dostal na nové zavírací maximum. Většinu kontinentálních trhů stahoval slabý výkon bankovního sektoru, londýnský trh nahoru táhli mimo jiné těžaři zlata Randgold Resources a Fresnillo, jejichž akcie stouply díky vyšším cenám žlutého kovu o téměř pět procent. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,35 %. Z finančních emisí si obzvláště špatně vedly akcie švýcarské banky Credit Suisse (-3,5 %). Jejich pokles byl reakcí na zprávu, že finanční instituci vyšetřují americké úřady kvůli prodeji mozambických dluhopisů, jimiž měla tamní vláda financovat rybaření, ale místo toho za peníze získané z jejich prodeje nakoupila zbraně. Index londýnské burzy FTSE 100 zakončil čtvrteční seanci na novém maximu 7 120,26 bodu. Německý DAX odepsal 0,21 % na 11 451,05 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 0,2 % na 4 838,47 bodu.

Francie jako největší riziko roku 2017: Pošle Le Penová EUR/USD pod paritu?

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila téměř půl procenta, sestup vedly akcie Erste

Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu klesla a sestoupila z dvouměsíčního maxima, na které se dostala ve středu. Index PX klesl o 0,43 % na 919,58 bodu. Téměř dvě procenta odepsaly akcie Erste Group Bank. Objem obchodů byl podobně jako v předchozích dnech podprůměrný. Erste Group Bank spadla o 1,97 % na 758 Kč. Akcie Komerční banky zlevnily o 0,01 % na 879,90 Kč, ostatní finanční tituly v Praze rostly. MONETA Money Bank si polepšila o 0,36 % na 82,70 koruny, pojišťovna VIG stoupla o 0,3 % na 575,70 Kč. ČEZ stagnoval kolem 428 Kč, a udržel si tak zisky z tohoto týdne, když cena elektrické energie pokračovala v růstu. Nakonec ve středu akcie ČEZ klesly o zanedbatelných 0,09 % na 427,60 Kč. Výrazně šly dolů akcie mediální společnosti CME a výrobce nápojů Kofola ČeskoSlovensko. Cenné papíry CME odepsaly 2,53 % na 67,55 koruny, čímž dohnaly středeční pokles na newyorské burze, kde se titul primárně obchoduje. Akcie Kofoly klesly během dne na nové minimum 353 korun, nakonec ovšem část ztrát smazaly a seanci uzavřely se ztrátou 1,53 % na 360,30 Kč.

Investorský magazín: Dividendy vpřed aneb pražská burza na prahu roku 2017

4. Očekávané události

V pátek dopoledne na trh Španělsko pošle výsledek běžného účtu a inflační statistiku, Itálie se přidá s indexem cen výrobců a Řecko se zprávami o maloobchodních tržbách a výrobních cenách. V zámoří dojde odpoledne na index aktivity chicagského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu od společnosti Baker Hughes. Obchodování v Británii a v Německu bude zkrácené. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Itálie kritizuje ECB kvůli bance Monte dei Paschi

Itálie podrobila Evropskou centrální banku kritice kvůli jejímu přístupu k italskému finančnímu ústavu Monte dei Paschi di Siena, jehož státní záchranu minulý týden schválila italská vláda. Podle ministra hospodářství Piera Carla Padoana by ECB měla jasněji vysvětlit, proč tento týden výrazně zvýšila odhad objemu dodatečného kapitálu, který podle ní Monte dei Paschi potřebuje.

6. Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru roste nejrychleji za 69 měsíců

Ruský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se v prosinci vyšplhal na 53,7 bodu z 52,4 bodu v listopadu. Ukazatel se tak nachází na 69měsíčním maximu. Důležitá je hladina 50 bodů, která odděluje pásmo kontrakce aktivity od pásma její expanze. Společnost Markit, jež indexy nákupních manažerů sestavuje, uvedla, že za zlepšením situace v Rusku stojí růst produkce a nových objednávek a také nabírání nových pracovníků nejvyšším tempem od března 2011.

7. Česká spořitelna odkládá zdražení hypoték na polovinu ledna

Česká spořitelna zvýší úrokové sazby u hypoték od 16. ledna 2017. Sazby bez ohledu na délku fixace se zvýší o 0,4 procentního bodu. Nejnižší sazba bude nově 2,19 %. Původně měly sazby vzrůst již k 1. lednu.

8. Záměr stavby nových bloků Dukovan připomínkují Rakušané i Němci

Posuzování dopadů stavby a provozu jednoho až dvou nových jaderných bloků Dukovan na životní prostředí zřejmě potrvá několik let, protože se jedná o mezistátní proces EIA. Záměr firmy ČEZ začaly úřady posuzovat v létě, vyjádření k němu kromě subjektů z Česka poslali i Rakušané, Němci, Slováci, Maďaři a Poláci.

9. Jižní Korea zhoršila odhad růstu ekonomiky na příští rok

Jižní Korea upravila odhad růstu tamní ekonomiky na příští rok na 2,6 %, dosud očekávala 3% růst. Důvodem je nejistota kolem dalšího vývoje v USA a rovněž slábnoucí ožívání domácí poptávky. Oznámilo to ve čtvrtek tamní ministerstvo financí. Jižní Korea má čtvrtou největší ekonomiku v Asii.

10. Růst izraelské ekonomiky letos zrychlil na 3,8 %

Tempo růstu izraelské ekonomiky se letos podle předběžných odhadů zvýšilo na 3,8 % z loňských 2,5 %. Ekonomiku podpořily vyšší vývoz, výdaje spotřebitelů a investice. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil izraelský statistický úřad. V příštím roce má růst opět zvolnit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Větru ani dešti neporučíme. Ale máme superkonfety

Newyorský starosta Bill de Blasio nenechává nic náhodě. Ve čtvrtek nechal na Times Square odzkoušet silvestrovské konfety, aby se ujistil, že budou dobře létat i v očekávaném dešti. Jak se to povedlo? Posuďte sami.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně