Co musíte ráno vědět (30. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (30. prosince)

Jak se v předposlední den starého roku obchodovalo s akciemi v Evropě a Americe, jaké obtíže zdolává proces záchrany nejstarší banky světa a jak se Newyorčané připravují na silvestr? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily, aktivita na trhu byla před koncem roku utlumená

Americké akcie zahájily čtvrteční seanci mírným růstem, ze zelených čísel se ale poměrně rychle svezly pod nulu. Aktivita na trhu byla před koncem roku utlumená. Nepřijde-li v pátek na Wall Street rally, což lze dle většiny analytiků označit prakticky za vyloučené, hodnota 20 000 bodů indexu Dow už letos pokořena nebude. Ve čtvrtek Dow klesl o 0,07 % na 19 819,78 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,03 % na 2 249,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,12 % na 5 432,09 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,24 % na 13,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba tři bazické body na 2,479 %. Většina sektorů indexu S&P 500 skončila navzdory mírnému poklesu benchmarku v zelených číslech. Dařilo se hlavně sektoru veřejných služeb, realitnímu odvětví a sektoru necyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončily finanční odvětví, energetický sektor a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Labutě mohou být i šedé. Těchto 10 může přiletět v roce 2017

Pět lednových problémů pro (americké) akcie

2. Evropské akcie ve čtvrtek klesly. Proti proudu šla londýnská burza, která stoupla na nové maximum

Hlavní západoevropské burzy ve čtvrtek klesly, výjimku tvořila burza v Londýně, jejíž index FTSE 100 se dostal na nové zavírací maximum. Většinu kontinentálních trhů stahoval slabý výkon bankovního sektoru, londýnský trh nahoru táhli mimo jiné těžaři zlata Randgold Resources a Fresnillo, jejichž akcie stouply díky vyšším cenám žlutého kovu o téměř pět procent. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,35 %. Z finančních emisí si obzvláště špatně vedly akcie švýcarské banky Credit Suisse (-3,5 %). Jejich pokles byl reakcí na zprávu, že finanční instituci vyšetřují americké úřady kvůli prodeji mozambických dluhopisů, jimiž měla tamní vláda financovat rybaření, ale místo toho za peníze získané z jejich prodeje nakoupila zbraně. Index londýnské burzy FTSE 100 zakončil čtvrteční seanci na novém maximu 7 120,26 bodu. Německý DAX odepsal 0,21 % na 11 451,05 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 0,2 % na 4 838,47 bodu.

Francie jako největší riziko roku 2017: Pošle Le Penová EUR/USD pod paritu?

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila téměř půl procenta, sestup vedly akcie Erste

Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu klesla a sestoupila z dvouměsíčního maxima, na které se dostala ve středu. Index PX klesl o 0,43 % na 919,58 bodu. Téměř dvě procenta odepsaly akcie Erste Group Bank. Objem obchodů byl podobně jako v předchozích dnech podprůměrný. Erste Group Bank spadla o 1,97 % na 758 Kč. Akcie Komerční banky zlevnily o 0,01 % na 879,90 Kč, ostatní finanční tituly v Praze rostly. MONETA Money Bank si polepšila o 0,36 % na 82,70 koruny, pojišťovna VIG stoupla o 0,3 % na 575,70 Kč. ČEZ stagnoval kolem 428 Kč, a udržel si tak zisky z tohoto týdne, když cena elektrické energie pokračovala v růstu. Nakonec ve středu akcie ČEZ klesly o zanedbatelných 0,09 % na 427,60 Kč. Výrazně šly dolů akcie mediální společnosti CME a výrobce nápojů Kofola ČeskoSlovensko. Cenné papíry CME odepsaly 2,53 % na 67,55 koruny, čímž dohnaly středeční pokles na newyorské burze, kde se titul primárně obchoduje. Akcie Kofoly klesly během dne na nové minimum 353 korun, nakonec ovšem část ztrát smazaly a seanci uzavřely se ztrátou 1,53 % na 360,30 Kč.

Investorský magazín: Dividendy vpřed aneb pražská burza na prahu roku 2017

4. Očekávané události

V pátek dopoledne na trh Španělsko pošle výsledek běžného účtu a inflační statistiku, Itálie se přidá s indexem cen výrobců a Řecko se zprávami o maloobchodních tržbách a výrobních cenách. V zámoří dojde odpoledne na index aktivity chicagského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu od společnosti Baker Hughes. Obchodování v Británii a v Německu bude zkrácené. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Itálie kritizuje ECB kvůli bance Monte dei Paschi

Itálie podrobila Evropskou centrální banku kritice kvůli jejímu přístupu k italskému finančnímu ústavu Monte dei Paschi di Siena, jehož státní záchranu minulý týden schválila italská vláda. Podle ministra hospodářství Piera Carla Padoana by ECB měla jasněji vysvětlit, proč tento týden výrazně zvýšila odhad objemu dodatečného kapitálu, který podle ní Monte dei Paschi potřebuje.

6. Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru roste nejrychleji za 69 měsíců

Ruský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se v prosinci vyšplhal na 53,7 bodu z 52,4 bodu v listopadu. Ukazatel se tak nachází na 69měsíčním maximu. Důležitá je hladina 50 bodů, která odděluje pásmo kontrakce aktivity od pásma její expanze. Společnost Markit, jež indexy nákupních manažerů sestavuje, uvedla, že za zlepšením situace v Rusku stojí růst produkce a nových objednávek a také nabírání nových pracovníků nejvyšším tempem od března 2011.

7. Česká spořitelna odkládá zdražení hypoték na polovinu ledna

Česká spořitelna zvýší úrokové sazby u hypoték od 16. ledna 2017. Sazby bez ohledu na délku fixace se zvýší o 0,4 procentního bodu. Nejnižší sazba bude nově 2,19 %. Původně měly sazby vzrůst již k 1. lednu.

8. Záměr stavby nových bloků Dukovan připomínkují Rakušané i Němci

Posuzování dopadů stavby a provozu jednoho až dvou nových jaderných bloků Dukovan na životní prostředí zřejmě potrvá několik let, protože se jedná o mezistátní proces EIA. Záměr firmy ČEZ začaly úřady posuzovat v létě, vyjádření k němu kromě subjektů z Česka poslali i Rakušané, Němci, Slováci, Maďaři a Poláci.

9. Jižní Korea zhoršila odhad růstu ekonomiky na příští rok

Jižní Korea upravila odhad růstu tamní ekonomiky na příští rok na 2,6 %, dosud očekávala 3% růst. Důvodem je nejistota kolem dalšího vývoje v USA a rovněž slábnoucí ožívání domácí poptávky. Oznámilo to ve čtvrtek tamní ministerstvo financí. Jižní Korea má čtvrtou největší ekonomiku v Asii.

10. Růst izraelské ekonomiky letos zrychlil na 3,8 %

Tempo růstu izraelské ekonomiky se letos podle předběžných odhadů zvýšilo na 3,8 % z loňských 2,5 %. Ekonomiku podpořily vyšší vývoz, výdaje spotřebitelů a investice. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil izraelský statistický úřad. V příštím roce má růst opět zvolnit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Větru ani dešti neporučíme. Ale máme superkonfety

Newyorský starosta Bill de Blasio nenechává nic náhodě. Ve čtvrtek nechal na Times Square odzkoušet silvestrovské konfety, aby se ujistil, že budou dobře létat i v očekávaném dešti. Jak se to povedlo? Posuďte sami.

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před 44 minutami

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč
před hodinou

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25.000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před hodinou

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
před hodinou

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před hodinou

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii