Co musíte ráno vědět (30. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (30. prosince)

Jak se v předposlední den starého roku obchodovalo s akciemi v Evropě a Americe, jaké obtíže zdolává proces záchrany nejstarší banky světa a jak se Newyorčané připravují na silvestr? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily, aktivita na trhu byla před koncem roku utlumená

Americké akcie zahájily čtvrteční seanci mírným růstem, ze zelených čísel se ale poměrně rychle svezly pod nulu. Aktivita na trhu byla před koncem roku utlumená. Nepřijde-li v pátek na Wall Street rally, což lze dle většiny analytiků označit prakticky za vyloučené, hodnota 20 000 bodů indexu Dow už letos pokořena nebude. Ve čtvrtek Dow klesl o 0,07 % na 19 819,78 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,03 % na 2 249,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,12 % na 5 432,09 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,24 % na 13,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba tři bazické body na 2,479 %. Většina sektorů indexu S&P 500 skončila navzdory mírnému poklesu benchmarku v zelených číslech. Dařilo se hlavně sektoru veřejných služeb, realitnímu odvětví a sektoru necyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončily finanční odvětví, energetický sektor a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Labutě mohou být i šedé. Těchto 10 může přiletět v roce 2017

Pět lednových problémů pro (americké) akcie

2. Evropské akcie ve čtvrtek klesly. Proti proudu šla londýnská burza, která stoupla na nové maximum

Hlavní západoevropské burzy ve čtvrtek klesly, výjimku tvořila burza v Londýně, jejíž index FTSE 100 se dostal na nové zavírací maximum. Většinu kontinentálních trhů stahoval slabý výkon bankovního sektoru, londýnský trh nahoru táhli mimo jiné těžaři zlata Randgold Resources a Fresnillo, jejichž akcie stouply díky vyšším cenám žlutého kovu o téměř pět procent. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,35 %. Z finančních emisí si obzvláště špatně vedly akcie švýcarské banky Credit Suisse (-3,5 %). Jejich pokles byl reakcí na zprávu, že finanční instituci vyšetřují americké úřady kvůli prodeji mozambických dluhopisů, jimiž měla tamní vláda financovat rybaření, ale místo toho za peníze získané z jejich prodeje nakoupila zbraně. Index londýnské burzy FTSE 100 zakončil čtvrteční seanci na novém maximu 7 120,26 bodu. Německý DAX odepsal 0,21 % na 11 451,05 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 0,2 % na 4 838,47 bodu.

Francie jako největší riziko roku 2017: Pošle Le Penová EUR/USD pod paritu?

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila téměř půl procenta, sestup vedly akcie Erste

Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu klesla a sestoupila z dvouměsíčního maxima, na které se dostala ve středu. Index PX klesl o 0,43 % na 919,58 bodu. Téměř dvě procenta odepsaly akcie Erste Group Bank. Objem obchodů byl podobně jako v předchozích dnech podprůměrný. Erste Group Bank spadla o 1,97 % na 758 Kč. Akcie Komerční banky zlevnily o 0,01 % na 879,90 Kč, ostatní finanční tituly v Praze rostly. MONETA Money Bank si polepšila o 0,36 % na 82,70 koruny, pojišťovna VIG stoupla o 0,3 % na 575,70 Kč. ČEZ stagnoval kolem 428 Kč, a udržel si tak zisky z tohoto týdne, když cena elektrické energie pokračovala v růstu. Nakonec ve středu akcie ČEZ klesly o zanedbatelných 0,09 % na 427,60 Kč. Výrazně šly dolů akcie mediální společnosti CME a výrobce nápojů Kofola ČeskoSlovensko. Cenné papíry CME odepsaly 2,53 % na 67,55 koruny, čímž dohnaly středeční pokles na newyorské burze, kde se titul primárně obchoduje. Akcie Kofoly klesly během dne na nové minimum 353 korun, nakonec ovšem část ztrát smazaly a seanci uzavřely se ztrátou 1,53 % na 360,30 Kč.

Investorský magazín: Dividendy vpřed aneb pražská burza na prahu roku 2017

4. Očekávané události

V pátek dopoledne na trh Španělsko pošle výsledek běžného účtu a inflační statistiku, Itálie se přidá s indexem cen výrobců a Řecko se zprávami o maloobchodních tržbách a výrobních cenách. V zámoří dojde odpoledne na index aktivity chicagského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu od společnosti Baker Hughes. Obchodování v Británii a v Německu bude zkrácené. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Itálie kritizuje ECB kvůli bance Monte dei Paschi

Itálie podrobila Evropskou centrální banku kritice kvůli jejímu přístupu k italskému finančnímu ústavu Monte dei Paschi di Siena, jehož státní záchranu minulý týden schválila italská vláda. Podle ministra hospodářství Piera Carla Padoana by ECB měla jasněji vysvětlit, proč tento týden výrazně zvýšila odhad objemu dodatečného kapitálu, který podle ní Monte dei Paschi potřebuje.

6. Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru roste nejrychleji za 69 měsíců

Ruský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se v prosinci vyšplhal na 53,7 bodu z 52,4 bodu v listopadu. Ukazatel se tak nachází na 69měsíčním maximu. Důležitá je hladina 50 bodů, která odděluje pásmo kontrakce aktivity od pásma její expanze. Společnost Markit, jež indexy nákupních manažerů sestavuje, uvedla, že za zlepšením situace v Rusku stojí růst produkce a nových objednávek a také nabírání nových pracovníků nejvyšším tempem od března 2011.

7. Česká spořitelna odkládá zdražení hypoték na polovinu ledna

Česká spořitelna zvýší úrokové sazby u hypoték od 16. ledna 2017. Sazby bez ohledu na délku fixace se zvýší o 0,4 procentního bodu. Nejnižší sazba bude nově 2,19 %. Původně měly sazby vzrůst již k 1. lednu.

8. Záměr stavby nových bloků Dukovan připomínkují Rakušané i Němci

Posuzování dopadů stavby a provozu jednoho až dvou nových jaderných bloků Dukovan na životní prostředí zřejmě potrvá několik let, protože se jedná o mezistátní proces EIA. Záměr firmy ČEZ začaly úřady posuzovat v létě, vyjádření k němu kromě subjektů z Česka poslali i Rakušané, Němci, Slováci, Maďaři a Poláci.

9. Jižní Korea zhoršila odhad růstu ekonomiky na příští rok

Jižní Korea upravila odhad růstu tamní ekonomiky na příští rok na 2,6 %, dosud očekávala 3% růst. Důvodem je nejistota kolem dalšího vývoje v USA a rovněž slábnoucí ožívání domácí poptávky. Oznámilo to ve čtvrtek tamní ministerstvo financí. Jižní Korea má čtvrtou největší ekonomiku v Asii.

10. Růst izraelské ekonomiky letos zrychlil na 3,8 %

Tempo růstu izraelské ekonomiky se letos podle předběžných odhadů zvýšilo na 3,8 % z loňských 2,5 %. Ekonomiku podpořily vyšší vývoz, výdaje spotřebitelů a investice. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil izraelský statistický úřad. V příštím roce má růst opět zvolnit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Větru ani dešti neporučíme. Ale máme superkonfety

Newyorský starosta Bill de Blasio nenechává nic náhodě. Ve čtvrtek nechal na Times Square odzkoušet silvestrovské konfety, aby se ujistil, že budou dobře létat i v očekávaném dešti. Jak se to povedlo? Posuďte sami.

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii