13 strašáků roku 2017 (4. díl): Obchodní války? Trumpův trumf, (č)i prázdná slova
|

13 strašáků roku 2017 (4. díl): Obchodní války? Trumpův trumf, (č)i prázdná slova

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. I kvůli pátečnímu telefonátu Donalda Trumpa tchajwanské prezidentce v tomto dílu diskutujeme hrozbu obchodních válek.

Mezinárodní obchod Donald Trump Světová ekonomika Anketa Výhled na rok 2017

Příští prezident Spojených států hodlá uvalit 45procentní dovozní clo na čínské zboží a zároveň odstoupit od obchodní dohody známé jako Transpacifické partnerství. Zda je to pouze psychologická hra – jak s poukazem na Trumpovy obchodní strategie vycházející z agresivního nástupu, kterým získává velký manévrovací prostor, tvrdí někteří komentátoři –, nebo signál zásadní změny kurzu uvadající supervelmoci, zůstává otázkou.

Jisté je, že již samotná nejistota s tím spojená vytváří ve stávajícím řádu praskliny, kterými se na povrch dostávají nové příležitosti a rizika. Peking se jich umně chápe a poprvé v historii na pravidelný lednový mejdan globálních elit do Davosu vysílá svého prezidenta, čímž dává jasně najevo, že je připraven případné vakuum po do sebe se uzavírající Americe zaplnit.

Americké firmy s největším podílem tržeb z Číny

Jak významně by se pod jeho taktovkou změnila pravidla hry a co by to znamenalo pro (západní) korporace zvyklé tancovat podle západem připravených not, o tom je dnes možné jen spekulovat. Podobně jako o tom, jak moc by je (myšleno konkrétně americké korporace orientované na svět, potažmo přímo na Čínu) vystavění obchodních bariér paralelně s Trumpovým slovutným plotem bolelo. Vzhledem k tomu, že je čínský trh pro americké exportéry dnes třetí nejvýznamnější – a s průměrným tempem růstu 8,9 % v poslední dekádě závislost na něm roste nejrychleji –, lze předpokládat, že (ani) Trump nebude jíst svůj guláš tak horký, jaký si ho během předvolební kampaně navařil. Opak by znamenal pár vítězů a miliardy poražených.

Helena Horská (Raiffeisenbank)

Dle prvních kroků, které budoucí prezident USA činí, se zdá, že je opravdu připraven bořit zaběhnuté pořádky v mezinárodních vztazích. Dokazuje to nejen potvrzení zájmu zrušit obchodní dohodu NAFTA mezi USA, Mexikem a Kanadou, ale i nedávný telefonát Donalda Trumpa s tchajwanskou prezidentskou. V očích čínských představitelů je to útok na takzvanou politiku jednotné Číny. Zda byl hovor jen nepromyšleným krokem, nebo dobře promyšlenou strategií, tedy jestli chce Trump pouze dělat ramena, nebo je to součást jeho taktiky, se teprve uvidí, na dobré vztahy s Čínou to ale zrovna nevypadá.

Jeho poradci by mu nicméně měli vysvětlit, kdo je největším držitelem amerického dluhu v zahraničí (Čína) a co by se stalo s cenami spotřebního zboží v USA, kdyby byla uvalena importní cla na jejich dovoz, případně kdyby sama Čína začala omezovat svůj dovoz spotřebního a jiného zboží do Ameriky. Za výrazné zdražení spotřebního zboží a potravin by Trumpa nepochválili ani jeho vlastní voliči.

Vztahy s Čínou přitom nejsou jediné, které za Trumpova prezidentování doznají změny. Kupříkladu americko-evropská obchodní a investiční dohoda TTIP je uložena k ledu. Možná si Spojené státy najdou blízkého přítele ve Spojeném království, které odchází z EU a svým způsobem připomíná vzdor Trumpova střihu. Nový americký prezident se navíc prý chystá změnit vztahy i s Ruskem, Filipínami či Pákistánem, což vyvolává u dosavadních spojenců Spojených států nesouhlasné obavy.

Filip Přibáň (AKCENTA CZ)

Těžko bychom v posledních týdnech hledali v médiích častěji skloňované jméno než Donald Trump. Od jednoho z nejkontroverznějších politiků současnosti se očekávají velké změny, mnohé v souvislosti se slíbenou větší mírou ochrany americké pracovní síly a ekonomiky. Mohou si ale USA něco podobného dovolit? Uveďme si tři argumenty proti:

  • Pracovní místa Američanům berou mnohem více stroje a moderní technologie než přistěhovalci.
  • Pro konkurenceschopnost je mezinárodní obchod zásadní. Koneckonců i Trump jako podnikatel kvůli vyšší konkurenceschopnosti dováží například levnou ocel z Číny.
  • Pokud je cílem amerického prezidenta obnovit výjimečné postavení USA (podle jeho předvolebního hesla Make America Great Again), není možné zavádět protekcionistická opatření a vystupovat z mezinárodních obchodních řetězců.

Od nového prezidenta podle mě právě proto sice lze očekávat odlišnou politiku než od Baracka Obamy, ale změny by neměly být tak zásadní, jak naznačovala Trumpova předvolební rétorika. A kdyby nakonec chtěl nový prezident všechny své předvolební sliby splnit, měl by mu v tom v případě těch ekonomicky a politicky nejrizikovějších zabránit Kongres. Může se tedy stát, že namísto toho, aby Trump změnil globální politiku, změní ona jeho.

Michal Křikava (Fio banka)

O krocích Donalda Trumpa v roli prezidenta lze nyní pouze spekulovat. Na základě jeho dosavadní ostré rétoriky zejména vůči Číně a Mexiku není podle mě představa obchodních válek úplně scestná, ale od rétoriky v rámci volební kampaně bývá k reálným politickým krokům v jakémkoliv úřadě dlouhá cesta.

V zájmu zachování tváře před svými voliči Trump patrně přistoupí k některým krokům, které nepovedou k dalšímu odbourávání bariér mezi trhy, jako tomu bylo posledních 50 let, a nastolí protekcionističtější kurz v oblasti mezinárodního obchodu. Jako pravděpodobné se jeví zejména zablokování Transpacifického partnerství (TPP) i zastavení mezinárodních smluv o volném obchodu mezi USA a Evropou (TTIP).

Scénář uvalení až 45% cla na dovoz čínského zboží, případně 35% cla na mexické zboží, to vše s očekávanými odvetnými opatřeními protistran, se mi jeví jako málo pravděpodobný. I vzhledem ke skutečnosti, že by Trump k podobným krokům nenacházel oporu v současných právních normách USA a podobná politika by (na makroekonomické globální úrovni) neměla vítěze, protože by poškodila všechny zúčastněné. Věřím, že hrany Trumpovy ostré rétoriky obrousí v prezidentském úřadu jeho ekonomičtí poradci, republikánští členové Kongresu, případně lobbisté, a tak v zahraničně-obchodních vztazích USA vůči hlavním obchodním partnerům zvítězí pragmatismus.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada
Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání
včera v 11:04

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů...
Česká ekonomika Maloobchod Tržby