KONTEXT: Světem hýbou epochální změny. (Ne)bojte se!
|

KONTEXT: Světem hýbou epochální změny. (Ne)bojte se!

Svět prochází turbulentním obdobím, které je podle konzultantů z McKinsey 10krát rychlejší a 300krát silnější než průmyslová revoluce. Na jeho konci nás čeká nový (ab)normál, jehož pravidla a zvyklosti se budou od světa, jak jej známe, v mnohém zásadně lišit. Kdo a proč se kvůli tomu zařadí mezi vítěze? A kdo mezi poražené? O tom jsem mluvil s emeritním profesorem prestižní IMD Business School Jeanem-Pierrem Lehmannem. Klíčové body a myšlenky nyní nabízím v kondenzované podobě.

Trendy Demografie Světová ekonomika Byznys a podnikání

Krátký horizont: Svět se mění. Vydělá ten, kdo se (z)mění s ním

V krátkodobém horizontu je podle mě nejvýznamnějším faktorem takzvaný nový normál. Žijeme v hospodářském prostředí, které je extrémně volatilní, plné nejistoty a bez jasného směru. Když přitom světem zmítá mnoho nepředvídatelných událostí, je velice obtížné mít dlouhodobou strategii. V podobných případech je nejdůležitější být flexibilní a pozorně sledovat trendy naznačující to, jak svět zítřka bude vypadat. Tím nejvýznamnějším trendem či změnou jsou bezesporu technologie. Jde mimo jiné o 3D tiskárny, umělou inteligenci a robotizaci, které přinášejí nejzásadnější otřesy.

Významné změny nicméně probíhají i v oblasti hospodářských organizací. Světová obchodní organizace se pohybuje ve vakuu; není jasné, podle jakých pravidel se zítra bude hrát. Do hry vstupují regionální obchodní dohody jako TTIP, přičemž nikdo neví, jaký dopad na globální obchod to bude mít. Jedním dechem ale musím dodat, že tyto a další podobné tektonické pohyby se týkají zhruba dvou třetin lidí na naší planetě, zbývající třetina žije ve velice primitivních podmínkách. Kdykoli se bavíme o reálném světě či realitě světa, je potřeba se zamyslet nad tím, co to vlastně znamená.

To, co se nyní děje, znamená pro firmy obrovské příležitosti. Třeba takový turistický průmysl – před dvaceti lety se mluvilo o Němcích, Japoncích či Američanech, dnes jsou největším hitem Číňané. Jsou všude a ve velkých počtech, ve Francii šlo loni o skupinu, která utratila ze všech nejvíce. To otevírá nové možnosti i v oblastech, jako jsou výtvarné umění či hudba. Dochází totiž k zásadním změnám spotřebitelských návyků, které jdou daleko za nákupy jídla, pití nebo elektroniky. Firmy se musejí soustředit na to, jaké příležitosti nové hospodářské paradigma přináší. Zároveň je nutné hodnotit rizika a vše poctivě vážit.

Dlouhý horizont: Hrozí, že narazíme do (demografické) zdi

V dlouhodobém horizontu je nejvýznamnějším trendem demografie. Francouzský filozof Auguste Comte řekl, že demografie je osud. Kurzy měn, cena ropy a tak dále, to jsou neznámé, v jejichž případě se lze jen dohadovat. V případě demografie je tomu naopak, alespoň pokud se bavíme o polovině 21. století; pokud se bavíme o jeho konci, začíná to být trochu mlhavé. Demografické předpovědi jsou relativně přesné, byť s jistým prostorem pro statistickou odchylku. Víme tedy, že jeden z pěti, šesti lidí do roku 2050-2060 bude Afričan. Co to znamená obecně? A co to znamená pro země – a to se týká i České republiky –, kde se bouřlivě protestuje proti imigrantům?

Při pohledu kupředu na demografické trendy v regionech, jako jsou Blízký východ nebo Afrika, kde je 60 % lidí méně než třicet a kde nezaměstnanost mladých dosahuje až 50 %, je jasné, co zřejmě čekat. Důležité je se v tomto kontextu zaměřit na přístup korporací. Ty podobné věci povětšinou nechávají na politicích, soustředí se na zisk. Na politiky se ale dnes nedá spolehnout, pobíhají totiž jako kuřata s čerstvě useknutou hlavou. Je potřeba, aby se korporace a další subjekty angažovaly v otázkách, které se dotýkají jejich dlouhodobých zájmů a cílů.

Odpověď či recept na úspěch nemám; kdybych měl, v prosinci bych si v Oslu šel pro Nobelovu cenu míru. Jsem ale přesvědčen o tom, že toto jsou věci, které se všechny zainteresované strany budou muset snažit řešit. Pokud se nezapojí, pokud se nadále slepě budou spoléhat na politiky, bude to velký problém.

Vítězové a poražení zítřka: Nůžky se rozevírají, o úspěchu rozhoduje unikátnost

V posledních čtyřech, pěti letech – stalo se to takřka obsesí – se mluví o nárůstu nerovnosti. Nejde přitom až tak o nerovnost v příjmech, i když ta je také podstatná, ale o nerovnost v příležitostech a dovednostech či kvalifikaci. Mezi vítěze zítřka se zařadí ti, kteří si tykají s informačními technologiemi, kteří znají a chápou svět, kteří mají podnikatelského ducha a jsou ochotni riskovat. To platí i ve velice chudých zemích. Trávím hodně času v Indii, kde žije nějakých 70 % obyvatel pod hranicí chudoby, je tam vysoká míra negramotnosti, zkrátka chaos. I tak ale v Indii najdete řadu úspěšných IT firem.

To, co se děje, bude mít nepochybně své vítěze a poražené. A určitě to nebude 50 na 50. Podívejte se například na to, co se nyní děje v USA – podstatná část střední třídy se mění v nižší střední třídu. Jde o lidi, jejichž dovednosti a kvalifikace nejsou dostatečné, a proto jich bude stále více na ty šťastnější ztrácet stále více. Důvodem bude robotizace a nové procesy, které se dotknou levné pracovní síly. A opět se to bude týkat nekvalifikované pracovní síly v rozvinutých i v rozvíjejících se zemích.

Mnozí jsou tak dnes nadšení z toho, že indická ekonomika roste 7% tempem. Tento růst ale není inkluzivní. V Indii jsou dnes sektory, kterým se extrémně daří. Snaha nastartovat všechny cylindry tamní ekonomiky s pomocí kampaně Make in India premiéra Módího ale nevyjde. Opírá se totiž o něco, co svět již nepotřebuje, a sice právě onu levnou pracovní sílu. Podobné trendy a jejich dopady je potřeba brát v potaz, když se člověk zamýšlí nad tím, jakou cestou půjde, jakou strategii zvolí. A je lhostejné, zda se na svět dívá prizmatem drobného investora, nebo manažera nadnárodní korporace.


Jean-Pierre Lehmann bude 23. února 2016 od 18 hodin hostem prvního z cyklu seminářů s názvem Nový (ab)normál, který se uskuteční na VŠE v Praze (místnost RB212). Tématem bude "Úspěšný byznys model 21. století". Společně s panem Lehmannem vystoupí Magdalena Souček, vedoucí partner EY a vedoucí central cluster společnosti, pod který spadá Bosna a Hercegovina, Česko, Chorvatsko, Maďarsko, Černá hora, Slovensko, Slovinsko a Srbsko.

VÍCE O SEMINÁŘI

Cyklus seminářů Nový (ab)normál je pořádán jako součást Alter Eko, multimediálního interaktivního projektu, v rámci kterého špičky světa ekonomiky, byznysu a akademické sféry probírají relevantní a přitom (v Česku) často přehlížená hospodářská a hospodářsko-politická témata.

Témata prvního semináře

  • nejvýznamnější změny, kterými prochází globální ekonomika a politika
  • co probíhající změny znamenají pro globální i regionální byznys
  • recepty, díky kterým by se firmy měly zařadit mezi vítěze

Seminář se koná 23. února od 18.00 do 19.30 v budově Vysoké školy ekonomické (náměstí Winstona Churchilla 1938/4, 130 67 Praha 3) v učebně RB212. Vstup je pro zvané hosty po řádné registraci na skok@vse.cz zdarma. Pracovním jazykem je angličtina.

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče