KONTEXT: Evropa by se měla opřít do pedálů, ne vymýšlet kolo
|

KONTEXT: Evropa by se měla opřít do pedálů, ne vymýšlet kolo

Blízkost možného Brexitu jen připomněla, na jak chatrných základech EU stojí. Potentní koktejl krizí, s nímž se v současnosti pereme, by i proto mohl projekt společné Evropy definitivně odpálit. Potřebná stabilizace přitom, možná paradoxně, nemusí být tak složitá, jak se na první pohled může zdát. V rozhovoru pro Investiční web to loni prohlásil profesor prestižní John Hopkins University Erik Jones. V aktuálním KONTEXTU nabízíme plnou verzi ve formě základních tezí.

Eurozóna Evropská unie Geopolitická rizika Ekonomické a politické hrozby Evropská ekonomika

Co by měla EU udělat? Recept na úspěch tkví ve stabilizaci toho, co máme

Tu nejvýznamnější změnu, která je potřeba, by bylo možné udělat – či na ní přinejmenším začít pracovat – takřka okamžitě. Jde o změnu pohledu na to, jak na EU nahlížíme. Opakovaně se objevují iniciativy, jejichž cílem je unifikovaná, centralizovaná Evropa se společným demokratickým vedením a společnými financemi. Zastánci tohoto hlasu jako kdyby věřili tomu, že unifikace vše vyřeší, že je cílem. Podle mě to tak není, cílem by měla být udržitelnost. Jde o to, aby lidé mohli bez problémů překračovat hranice, aby mohli kdekoli pracovat a žít. A k tomu je potřeba stabilizovat to, čeho už jsme dosáhli. Příkladem jsou Schengen nebo euro. Cílem by měly být stabilní instituce, nikoli maximální či maximalizované politické instituce. Evropané by měly to, co již mají, učinit krizevzdorným; připravit se na to, co se děje a dít bude.

Něco není až tak složité, respektive je to jednodušší, než se zdá. Příkladem může být společný dluhopis. Většina lidí si nedokáže představit, že by se země eurozóny prezentovaly na trhu pod jednou vlajkou. Přitom něco podobného není složité a určitě to nevyžaduje další integraci. Odpůrci eurobondů tvrdí, že by představovaly velké morální riziko, sdílení rizika. Přitom většina z nich má kreditní kartu, která není ničím jiným než sdílením rizika. Visu nebo MasterCard vlastní diverzifikovaná skupina lidí, kteří mají jiné návyky, jinou bonitu, důvěryhodnost a tak dále. Přesto sdílejí stejný systém bez potřeby vytvářet politickou unii. Pokud by se nám stejný princip podařilo zavést i v případě evropského dluhu, zrušilo by se pojítko mezi suverénem a národními finančními institucemi. Evropské banky by tak na tom byly jako ty americké, namísto státních dluhopisů by nakupovaly eurobondy, a tak by je neohrozil případný krach jednoho státu.

Co Evropa udělá? Čekejte více členů klubu (nadále) stojícího na hliněném podloží

Ve středně- až dlouhodobém horizontu bude podle mě eurozóna větší, nikoli menší, a to samé bude platit o Evropské unii. Nakonec se totiž připojí některé země ze západního Balkánu. Otázka evropských hranic a blízkého okolí nebude ale ani zdaleka dořešena, což říkám a při tom mě mrazí. Znamená to totiž, že budou nadále bezpečnostní problémy jak v postsovětských zemích, tak v zemích Blízkého východu a na severu Afriky. Evropa s tím bude muset nadále žít. Určitě v tomto horizontu budeme diskutovat rovnoprávnost v rámci měnové unie a rovnoprávnost v souvislosti s otázkou migrantů, kteří budou nadále nelegálně pronikat na evropské území.

Řekl bych tedy, že budeme zažívat podobné věci jako v současnosti. Mým přáním, pokud bych měl být optimistou, by proto bylo stabilnější politické prostředí, které by Evropanům umožnilo soustředit se méně na sebe samotné a více na skutečné problémy, které se dějí v okolí EU. Stejně tak by stabilní politické podloží umožnilo soustředit se na potíže, které způsobí demografie. Ta totiž může již poměrně brzy ohrozit finanční stabilitu mnoha členských zemí unie.

Obávám se, že ve středně- až dlouhodobém horizontu budeme nadále diskutovat reformu Evropské unie, že jde o nikdy nekončící záležitost. O nutnosti reformovat evropské instituce se totiž diskutuje od chvíle, kdy byla podepsána Maastrichtská smlouva. Nezažíváme nic jiného než nekonečnou šňůru zásadních institucionálních reforem – nebo návrhů toho, jak je udělat –, což hned tak neskončí. Škoda. Jistě, budování společné Evropy je proces, ale neměl by být tak pracný a upachtěný.

Jakou roli bude Evropa hrát? Bez konsenzu druhé housle

Zbožným přáním Obamovy administrativy bylo to, že se Evropa stane třetím významným hráčem na globální scéně. V tomto směru podle mě došlo k velkému vystřízlivění. Zároveň platí, že se Čína stává stále schopnější mocností, byť v řadě aspektů je její schopnost zařadit se mezi světové vůdce diskutabilní. Týká se to zejména ochoty a schopnosti vzít na sebe zodpovědnost za globální veřejné statky. Čína se zdá být hodně zahleděná a soustředěná na sebe, což je pochopitelné, vezmeme-li v potaz výzvy, kterým čelí. V této souvislosti bych proto Čínu nekritizoval – to, co dělá, je normální.

Pozice, v jaké se druhá největší ekonomika světa nachází, z ní nicméně dělá složitého partnera. Čína se totiž soustředí na Čínu, zatímco Spojeným státům jde jak o zájmy vlastní, tak globální. Evropa by přitom měla dělat to samé, co dělá Amerika – měla by se starat o své vlastní zájmy a společně s tím o zájmy světa jako takového. Něco podobného se jí bohužel vesměs nedaří, je až příliš zahleděná sama do sebe, což je problematické, protože kolem ní je spousta potíží, které se jí bezprostředně týkají. Jde o turbulence spojené s politickým a hospodářským rozvojem nejen na Blízkém východě a na severu Afriky, ale také v mnoha zemích subsaharské Afriky.

EU tedy není schopná přispět k řešení problémů ve svém okolí. S tím přímo souvisí uprchlická vlna, která směřuje do Evropy. Mnozí z těchto lidí přicházejí ze subsaharské Afriky, kde státy kolabují, a Evropa si s jejich problémy ani se samotným přílivem migrantů neví rady. Hrozí proto, že se například potíže v Somálsku a Súdánu rozšíří na sever, přes Saharu, což by pro Evropu bylo špatné. Ještě horší to může být kvůli tomu, co se děje na Blízkém východě. Evropa by proto i v tomto regionu měla asertivně prosazovat vlastní agendu a zájmy. Obávám se ale, že se v EU nedočkáme konsenzu, který by něco podobného umožnil.

Co musíte ráno vědět (29. září)
Co musíte ráno vědět (29. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. září)

Jak světové trhy zahájily nový týden, jak (ne)platil daně Donald Trump a jací psi se možná budou brzy procházet i po...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada byla cítit napříč sektory

Akcie v USA v pondělí posílily, a navázaly tak na páteční zisky. Náladu investorů podporovaly naděje na uzavření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část ztrát z minulého týdne

Evropské burzy v pondělí navázaly na páteční zlepšený sentiment na Wall Street a přidaly jako celek přes 2 %....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
včera v 16:19

Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy

Německý automobilový koncern Volkswagen investuje do roku 2024 do elektrifikace v Číně spolu se svými čínskými...
Volkswagen Auta Čína
Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění…
včera v 14:19

Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne

Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva financí klesne. Letos by...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
včera v 13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
včera v 12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
včera v 11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
včera v 10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
včera v 10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
včera v 09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
včera v 09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
včera v 09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
včera v 05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
včera v 04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
včera v 02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
včera v 00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
27. 9. 2020 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně