KONTEXT: Evropa by se měla opřít do pedálů, ne vymýšlet kolo
|

KONTEXT: Evropa by se měla opřít do pedálů, ne vymýšlet kolo

Blízkost možného Brexitu jen připomněla, na jak chatrných základech EU stojí. Potentní koktejl krizí, s nímž se v současnosti pereme, by i proto mohl projekt společné Evropy definitivně odpálit. Potřebná stabilizace přitom, možná paradoxně, nemusí být tak složitá, jak se na první pohled může zdát. V rozhovoru pro Investiční web to loni prohlásil profesor prestižní John Hopkins University Erik Jones. V aktuálním KONTEXTU nabízíme plnou verzi ve formě základních tezí.

Eurozóna Evropská unie Geopolitická rizika Ekonomické a politické hrozby Evropská ekonomika

Co by měla EU udělat? Recept na úspěch tkví ve stabilizaci toho, co máme

Tu nejvýznamnější změnu, která je potřeba, by bylo možné udělat – či na ní přinejmenším začít pracovat – takřka okamžitě. Jde o změnu pohledu na to, jak na EU nahlížíme. Opakovaně se objevují iniciativy, jejichž cílem je unifikovaná, centralizovaná Evropa se společným demokratickým vedením a společnými financemi. Zastánci tohoto hlasu jako kdyby věřili tomu, že unifikace vše vyřeší, že je cílem. Podle mě to tak není, cílem by měla být udržitelnost. Jde o to, aby lidé mohli bez problémů překračovat hranice, aby mohli kdekoli pracovat a žít. A k tomu je potřeba stabilizovat to, čeho už jsme dosáhli. Příkladem jsou Schengen nebo euro. Cílem by měly být stabilní instituce, nikoli maximální či maximalizované politické instituce. Evropané by měly to, co již mají, učinit krizevzdorným; připravit se na to, co se děje a dít bude.

Něco není až tak složité, respektive je to jednodušší, než se zdá. Příkladem může být společný dluhopis. Většina lidí si nedokáže představit, že by se země eurozóny prezentovaly na trhu pod jednou vlajkou. Přitom něco podobného není složité a určitě to nevyžaduje další integraci. Odpůrci eurobondů tvrdí, že by představovaly velké morální riziko, sdílení rizika. Přitom většina z nich má kreditní kartu, která není ničím jiným než sdílením rizika. Visu nebo MasterCard vlastní diverzifikovaná skupina lidí, kteří mají jiné návyky, jinou bonitu, důvěryhodnost a tak dále. Přesto sdílejí stejný systém bez potřeby vytvářet politickou unii. Pokud by se nám stejný princip podařilo zavést i v případě evropského dluhu, zrušilo by se pojítko mezi suverénem a národními finančními institucemi. Evropské banky by tak na tom byly jako ty americké, namísto státních dluhopisů by nakupovaly eurobondy, a tak by je neohrozil případný krach jednoho státu.

Co Evropa udělá? Čekejte více členů klubu (nadále) stojícího na hliněném podloží

Ve středně- až dlouhodobém horizontu bude podle mě eurozóna větší, nikoli menší, a to samé bude platit o Evropské unii. Nakonec se totiž připojí některé země ze západního Balkánu. Otázka evropských hranic a blízkého okolí nebude ale ani zdaleka dořešena, což říkám a při tom mě mrazí. Znamená to totiž, že budou nadále bezpečnostní problémy jak v postsovětských zemích, tak v zemích Blízkého východu a na severu Afriky. Evropa s tím bude muset nadále žít. Určitě v tomto horizontu budeme diskutovat rovnoprávnost v rámci měnové unie a rovnoprávnost v souvislosti s otázkou migrantů, kteří budou nadále nelegálně pronikat na evropské území.

Řekl bych tedy, že budeme zažívat podobné věci jako v současnosti. Mým přáním, pokud bych měl být optimistou, by proto bylo stabilnější politické prostředí, které by Evropanům umožnilo soustředit se méně na sebe samotné a více na skutečné problémy, které se dějí v okolí EU. Stejně tak by stabilní politické podloží umožnilo soustředit se na potíže, které způsobí demografie. Ta totiž může již poměrně brzy ohrozit finanční stabilitu mnoha členských zemí unie.

Obávám se, že ve středně- až dlouhodobém horizontu budeme nadále diskutovat reformu Evropské unie, že jde o nikdy nekončící záležitost. O nutnosti reformovat evropské instituce se totiž diskutuje od chvíle, kdy byla podepsána Maastrichtská smlouva. Nezažíváme nic jiného než nekonečnou šňůru zásadních institucionálních reforem – nebo návrhů toho, jak je udělat –, což hned tak neskončí. Škoda. Jistě, budování společné Evropy je proces, ale neměl by být tak pracný a upachtěný.

Jakou roli bude Evropa hrát? Bez konsenzu druhé housle

Zbožným přáním Obamovy administrativy bylo to, že se Evropa stane třetím významným hráčem na globální scéně. V tomto směru podle mě došlo k velkému vystřízlivění. Zároveň platí, že se Čína stává stále schopnější mocností, byť v řadě aspektů je její schopnost zařadit se mezi světové vůdce diskutabilní. Týká se to zejména ochoty a schopnosti vzít na sebe zodpovědnost za globální veřejné statky. Čína se zdá být hodně zahleděná a soustředěná na sebe, což je pochopitelné, vezmeme-li v potaz výzvy, kterým čelí. V této souvislosti bych proto Čínu nekritizoval – to, co dělá, je normální.

Pozice, v jaké se druhá největší ekonomika světa nachází, z ní nicméně dělá složitého partnera. Čína se totiž soustředí na Čínu, zatímco Spojeným státům jde jak o zájmy vlastní, tak globální. Evropa by přitom měla dělat to samé, co dělá Amerika – měla by se starat o své vlastní zájmy a společně s tím o zájmy světa jako takového. Něco podobného se jí bohužel vesměs nedaří, je až příliš zahleděná sama do sebe, což je problematické, protože kolem ní je spousta potíží, které se jí bezprostředně týkají. Jde o turbulence spojené s politickým a hospodářským rozvojem nejen na Blízkém východě a na severu Afriky, ale také v mnoha zemích subsaharské Afriky.

EU tedy není schopná přispět k řešení problémů ve svém okolí. S tím přímo souvisí uprchlická vlna, která směřuje do Evropy. Mnozí z těchto lidí přicházejí ze subsaharské Afriky, kde státy kolabují, a Evropa si s jejich problémy ani se samotným přílivem migrantů neví rady. Hrozí proto, že se například potíže v Somálsku a Súdánu rozšíří na sever, přes Saharu, což by pro Evropu bylo špatné. Ještě horší to může být kvůli tomu, co se děje na Blízkém východě. Evropa by proto i v tomto regionu měla asertivně prosazovat vlastní agendu a zájmy. Obávám se ale, že se v EU nedočkáme konsenzu, který by něco podobného umožnil.

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
3. 4. 2020 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus