Burzovní kalendář (4. 4. - 8. 4. 2016)
|

Burzovní kalendář (4. 4. - 8. 4. 2016)

Začátek dubna bude relativně klidný, pokud jde o zveřejňovaná makrodata. Blíží se ale plánovaná schůzka producentů ropy, na které by se měli domluvit na omezení těžby, na spadnutí je také výsledková sezóna v USA a trh přemítá, jak se v dalších měsících budou ve složitém prostředí rozhodovat centrální bankéři v USA i jinde ve světě.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v pátek obnovily růst a zpevnily i za celý týden
Americké akcie v pátek zdražily. Náladu na Wall Street podpořily příznivé údaje o vývoji situace na trhu práce a oživení zpracovatelského průmyslu.
Evropské akcie v pátek táhla dolů ropa, mírně klesly i za celý týden
Aprílové veselí se v pátek na evropských akciových trzích nekonalo. Největší burzy skončily se ztrátou, především v reakci na pokles cen ropy. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil týden na hodnotě o dva a půl bodu nižší, než s jakou minulý týden ve čtvrtek obchodování před Velikonoci uzavřel.
Pražská burza zakončila týden ztrátou, dolů ji stáhly akcie bank a skupiny ČEZ. Za celý zkrácený týden ale burza mírně zpevnila
Index PX v pátek ztratil 0,78 % na 892,92 bodu, od úterý do pátku ale o 0,5 % vzrostl. Na Velikonoční pondělí se na evropských trzích neobchodovalo.

Výhled

V prvním dubnovém týdnu se investoři zaměří na zápis z posledního zasedání FOMC, který vyjde ve středu. Po vystoupení Janet Yellenové v uplynulém týdnu ale není příliš pravděpodobné, že by investoři v informacích z jednání našli další argumenty pro holubičí výhled Fedu, teoreticky by naopak mohl zápis vyznít o něco přísněji. Nejspíše ale bude vše zhruba v souladu s aktuálním názorem trhu, že se základní úrok Fedu pohne výše nejdříve v červnu, spíše pak až později během léta.

V týdnu ale své čerstvé názory na americkou i světovou ekonomiku nabídne řada členů Fedu, z nichž část zastává oproti oficiální linii banky více jestřábí postoje. Samostatnou kapitolou s jistě výraznou mediální pozorností bude čtvrteční diskuze čtyř posledních předsedů Federálního rezervního systému.

Nepřipomíná vám to otřepané "don't fight the Fed"? Akce se jmenuje "WHEN THE FEDERAL RESERVE SPEAKS…THE WORLD LISTENS"

Zveřejnil(a) investicniweb.cz dne 2. duben 2016

Makroekonomický kalendář není na začátku dubna příliš nabitý. V USA bude trh sledovat v pondělí podnikové objednávky, dále úterní index ISM v oblasti služeb a indikátor počtu otevřených pracovních pozic JOLTs, který s oblibou sleduje Janet Yellenová, ve středu pak vedle zápisu z jednání FOMC vyjdou statistiky zásob ropy, ve čtvrtek počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v pátek velkoobchodní zásoby.

V Evropě budou sledované v pondělí španělská a celoevropská míra nezaměstnanosti a index investorské důvěry Sentix, v úterý vyjdou finální indexy nákupních manažerů v jednotlivých zemích, průmyslové objednávky v Německu a maloobchodní tržby v eurozóně, ve středu bude nejsledovanější průmyslová výroba v Německu. Čtvrtek bude ve znamení francouzské obchodní bilance a španělské průmyslové výroby, sada makrodat vyjde také v ČR (stavební a průmyslová výroba, maloobchodní tržby a devizové rezervy), v pátek kalendář dovyplní německá obchodní bilance, průmyslová výroba v Británii, dále také čeká míra nezaměstnanosti nebo řecká inflace a průmyslová výroba.

Z dalších událostí budou stát za pozornost stát obnovená jednání věřitelů s řeckou vládou o dalších reformách, v pondělí budou spolu o ekonomice diskutovat ministři financí Německa a Nizozemska Schäuble a Dijsselbloem, vyjde zápis z březnového zasedání Bank of England, o měnové politice rozhodnou centrální banky například v Indii, Austrálii a Polsku, ve čtvrtek v Lisabonu promluví o evropské ekonomice Mario Draghi a analytickou přípravu pro svůj v polovině dubna zveřejňovaný světový ekonomický výhled vydá Mezinárodní měnový fond.

Akciová rally, která v USA začala na lokálním dně 11. února, pokračuje. Graf indexu S&P 500 navzdory hrozbě prodejních signálů z trhu opcí (poměr put a call opcí se přiblížil úrovni prodejního signálu, ale v druhé polovině týdne "cukl" zpět) zůstává v býčím nastavení. Index prorazil sestupnou linii nižších vrcholů. Drobné pullbacky během růstu zatím stačí odvracet hrozbu překoupených podmínek, velká část titulů je ale nad svými 50denními průměry.

Aktuálně se index nachází poblíž hodnoty předchozího vrcholu, výše se nejbližší rezistence nachází na psychologicky zajímavé hladině 2 100 bodů. Supporty jsou okolo 2 050 bodů, dále zhruba o 30 bodů níže a pak až okolo 1 950 až 1 970 bodů (vrchol dokončené formace "W"). Mimochodem, techničtí analytici z Bank of America Merrill Lynch ke konci března na základě indikátorů šířky trhu a uvadajícího momenta odhadli, že se rally zastaví okolo 2 085 bodů.

S&P 500 - technická analýza

V polovině dubna začíná výsledková sezóna a firmy v uplynulém období v nadprůměrné míře varovaly před slabými výsledky. Je otázka, nakolik trh tato varování zohledňuje a zda se v posledním předvýsledkovém týdnu nepřipraví na možná překvapení mírným poklesem. Analytici jsou ohledně zisků firem v USA pesimističtí, když předpokládají další meziroční pokles, a to o více než 5 %.

V příštím týdnu oznamují výsledky pouze někteří opozdilci poslední výsledkové sezóny. Zpravidla jde o firmy, které mají posunutá účtovací období (Constellation Brands, Monsanto), předvedou se ale i firmy, které jako první oznámí, jak se jim dařilo v letošním prvním čtvrtletí (Samsung Electronics, Sberbank). Poslední skupinou jsou firmy, které si daly na čas s oznamováním čísel za rok 2015 (Lukoil, Gazprom, VIG).

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Ve čtvrtek zveřejní podrobné výsledky za loňský rok společnost VIG. Vzhledem k tomu, že v polovině března již zveřejnila předběžná čísla (čistý zisk 172 milionů eur, předepsané pojistné 9 miliard eur) i návrh dividendy (0,6 eura na akcii), zveřejnění kompletních výsledků by nemělo mít výraznější význam. Investoři se zaměří na jakékoliv informace týkající se budoucího hospodaření a dividendové politiky," uvedl v týdenním komentáři k dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

O výhled na první kompletní dubnový obchodní týden jsme požádali analytika Petra Bártka z České spořitelny.

 

Jim Rogers: Jsem nejhorší krátkodobý trader na světě! Takto sázím v roce 2016
Slavný investor to o sobě na svém blogu napsal zkraje roku 2015. Jeho následná slova ale platí dodnes. V aktuálním rozhovoru pro Financial Times je navíc doplnil svým kritickým pohledem na současné trhy.
Speciál IW: Záporné sazby a jejich dopady na vaše úspory
ECB, Bank of Japan a několik menších evropských národních bank vstoupilo do donedávna neprozkoumaných vod záporných úroků. ČNB o nich na zasedáních bankovní rady zatím jen diskutuje, ale navzdory pochybnostem o jejich účinnosti v podpoře ekonomiky se jim podle některých ekonomů nakonec nevyhne. Na co v souvislosti se zápornými sazbami nesmíme zapomínat?
ČS: Dubnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro dubnové obchodování?
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před 14 minutami

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika