US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Burzovní kalendář (4. 4. - 8. 4. 2016)

Začátek dubna bude relativně klidný, pokud jde o zveřejňovaná makrodata. Blíží se ale plánovaná schůzka producentů ropy, na které by se měli domluvit na omezení těžby, na spadnutí je také výsledková sezóna v USA a trh přemítá, jak se v dalších měsících budou ve složitém prostředí rozhodovat centrální bankéři v USA i jinde ve světě.

Ohlédnutí

Americké akcie v pátek obnovily růst a zpevnily i za celý týden

Americké akcie v pátek obnovily růst a zpevnily i za celý týden

Evropské akcie v pátek táhla dolů ropa, mírně klesly i za celý týden

Evropské akcie v pátek táhla dolů ropa, mírně klesly i za celý týden

Pražská burza zakončila týden ztrátou, dolů ji stáhly akcie bank a skupiny ČEZ. Za celý zkrácený týden ale burza mírně zpevnila

Pražská burza zakončila týden ztrátou, dolů ji stáhly akcie bank a skupiny ČEZ. Za celý zkrácený týden ale burza mírně zpevnila

Výhled

V prvním dubnovém týdnu se investoři zaměří na zápis z posledního zasedání FOMC, který vyjde ve středu. Po vystoupení Janet Yellenové v uplynulém týdnu ale není příliš pravděpodobné, že by investoři v informacích z jednání našli další argumenty pro holubičí výhled Fedu, teoreticky by naopak mohl zápis vyznít o něco přísněji. Nejspíše ale bude vše zhruba v souladu s aktuálním názorem trhu, že se základní úrok Fedu pohne výše nejdříve v červnu, spíše pak až později během léta.

V týdnu ale své čerstvé názory na americkou i světovou ekonomiku nabídne řada členů Fedu, z nichž část zastává oproti oficiální linii banky více jestřábí postoje. Samostatnou kapitolou s jistě výraznou mediální pozorností bude čtvrteční diskuze čtyř posledních předsedů Federálního rezervního systému.

Nepřipomíná vám to otřepané "don't fight the Fed"? Akce se jmenuje "WHEN THE FEDERAL RESERVE SPEAKS…THE WORLD LISTENS"Zveřejnil(a) investicniweb.cz dne 2. duben 2016

Makroekonomický kalendář není na začátku dubna příliš nabitý. V USA bude trh sledovat v pondělí podnikové objednávky, dále úterní index ISM v oblasti služeb a indikátor počtu otevřených pracovních pozic JOLTs, který s oblibou sleduje Janet Yellenová, ve středu pak vedle zápisu z jednání FOMC vyjdou statistiky zásob ropy, ve čtvrtek počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v pátek velkoobchodní zásoby.

V Evropě budou sledované v pondělí španělská a celoevropská míra nezaměstnanosti a index investorské důvěry Sentix, v úterý vyjdou finální indexy nákupních manažerů v jednotlivých zemích, průmyslové objednávky v Německu a maloobchodní tržby v eurozóně, ve středu bude nejsledovanější průmyslová výroba v Německu. Čtvrtek bude ve znamení francouzské obchodní bilance a španělské průmyslové výroby, sada makrodat vyjde také v ČR (stavební a průmyslová výroba, maloobchodní tržby a devizové rezervy), v pátek kalendář dovyplní německá obchodní bilance, průmyslová výroba v Británii, dále také čeká míra nezaměstnanosti nebo řecká inflace a průmyslová výroba.

Z dalších událostí budou stát za pozornost stát obnovená jednání věřitelů s řeckou vládou o dalších reformách, v pondělí budou spolu o ekonomice diskutovat ministři financí Německa a Nizozemska Schäuble a Dijsselbloem, vyjde zápis z březnového zasedání Bank of England, o měnové politice rozhodnou centrální banky například v Indii, Austrálii a Polsku, ve čtvrtek v Lisabonu promluví o evropské ekonomice Mario Draghi a analytickou přípravu pro svůj v polovině dubna zveřejňovaný světový ekonomický výhled vydá Mezinárodní měnový fond.

Akciová rally, která v USA začala na lokálním dně 11. února, pokračuje. Graf indexu S&P 500 navzdory hrozbě prodejních signálů z trhu opcí (poměr put a call opcí se přiblížil úrovni prodejního signálu, ale v druhé polovině týdne "cukl" zpět) zůstává v býčím nastavení. Index prorazil sestupnou linii nižších vrcholů. Drobné pullbacky během růstu zatím stačí odvracet hrozbu překoupených podmínek, velká část titulů je ale nad svými 50denními průměry.

Aktuálně se index nachází poblíž hodnoty předchozího vrcholu, výše se nejbližší rezistence nachází na psychologicky zajímavé hladině 2 100 bodů. Supporty jsou okolo 2 050 bodů, dále zhruba o 30 bodů níže a pak až okolo 1 950 až 1 970 bodů (vrchol dokončené formace "W"). Mimochodem, techničtí analytici z Bank of America Merrill Lynch ke konci března na základě indikátorů šířky trhu a uvadajícího momenta odhadli, že se rally zastaví okolo 2 085 bodů.

V polovině dubna začíná výsledková sezóna a firmy v uplynulém období v nadprůměrné míře varovaly před slabými výsledky. Je otázka, nakolik trh tato varování zohledňuje a zda se v posledním předvýsledkovém týdnu nepřipraví na možná překvapení mírným poklesem. Analytici jsou ohledně zisků firem v USA pesimističtí, když předpokládají další meziroční pokles, a to o více než 5 %.

V příštím týdnu oznamují výsledky pouze někteří opozdilci poslední výsledkové sezóny. Zpravidla jde o firmy, které mají posunutá účtovací období (Constellation Brands, Monsanto), předvedou se ale i firmy, které jako první oznámí, jak se jim dařilo v letošním prvním čtvrtletí (Samsung Electronics, Sberbank). Poslední skupinou jsou firmy, které si daly na čas s oznamováním čísel za rok 2015 (Lukoil, Gazprom, VIG).

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. dubna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. dubna

"Ve čtvrtek zveřejní podrobné výsledky za loňský rok společnost VIG. Vzhledem k tomu, že v polovině března již zveřejnila předběžná čísla (čistý zisk 172 milionů eur, předepsané pojistné 9 miliard eur) i návrh dividendy (0,6 eura na akcii), zveřejnění kompletních výsledků by nemělo mít výraznější význam. Investoři se zaměří na jakékoliv informace týkající se budoucího hospodaření a dividendové politiky," uvedl v týdenním komentáři k dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

O výhled na první kompletní dubnový obchodní týden jsme požádali analytika Petra Bártka z České spořitelny.

Jim Rogers: Jsem nejhorší krátkodobý trader na světě! Takto sázím v roce 2016

Jim Rogers: Jsem nejhorší krátkodobý trader na světě! Takto sázím v roce 2016

Speciál IW: Záporné sazby a jejich dopady na vaše úspory

Speciál IW: Záporné sazby a jejich dopady na vaše úspory

ČS: Dubnová strategie pro české akcie

ČS: Dubnová strategie pro české akcie

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná