Burzovní kalendář (4. 4. - 8. 4. 2016)
|

Burzovní kalendář (4. 4. - 8. 4. 2016)

Začátek dubna bude relativně klidný, pokud jde o zveřejňovaná makrodata. Blíží se ale plánovaná schůzka producentů ropy, na které by se měli domluvit na omezení těžby, na spadnutí je také výsledková sezóna v USA a trh přemítá, jak se v dalších měsících budou ve složitém prostředí rozhodovat centrální bankéři v USA i jinde ve světě.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v pátek obnovily růst a zpevnily i za celý týden
Americké akcie v pátek zdražily. Náladu na Wall Street podpořily příznivé údaje o vývoji situace na trhu práce a oživení zpracovatelského průmyslu.
Evropské akcie v pátek táhla dolů ropa, mírně klesly i za celý týden
Aprílové veselí se v pátek na evropských akciových trzích nekonalo. Největší burzy skončily se ztrátou, především v reakci na pokles cen ropy. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil týden na hodnotě o dva a půl bodu nižší, než s jakou minulý týden ve čtvrtek obchodování před Velikonoci uzavřel.
Pražská burza zakončila týden ztrátou, dolů ji stáhly akcie bank a skupiny ČEZ. Za celý zkrácený týden ale burza mírně zpevnila
Index PX v pátek ztratil 0,78 % na 892,92 bodu, od úterý do pátku ale o 0,5 % vzrostl. Na Velikonoční pondělí se na evropských trzích neobchodovalo.

Výhled

V prvním dubnovém týdnu se investoři zaměří na zápis z posledního zasedání FOMC, který vyjde ve středu. Po vystoupení Janet Yellenové v uplynulém týdnu ale není příliš pravděpodobné, že by investoři v informacích z jednání našli další argumenty pro holubičí výhled Fedu, teoreticky by naopak mohl zápis vyznít o něco přísněji. Nejspíše ale bude vše zhruba v souladu s aktuálním názorem trhu, že se základní úrok Fedu pohne výše nejdříve v červnu, spíše pak až později během léta.

V týdnu ale své čerstvé názory na americkou i světovou ekonomiku nabídne řada členů Fedu, z nichž část zastává oproti oficiální linii banky více jestřábí postoje. Samostatnou kapitolou s jistě výraznou mediální pozorností bude čtvrteční diskuze čtyř posledních předsedů Federálního rezervního systému.

Nepřipomíná vám to otřepané "don't fight the Fed"? Akce se jmenuje "WHEN THE FEDERAL RESERVE SPEAKS…THE WORLD LISTENS"

Zveřejnil(a) investicniweb.cz dne 2. duben 2016

Makroekonomický kalendář není na začátku dubna příliš nabitý. V USA bude trh sledovat v pondělí podnikové objednávky, dále úterní index ISM v oblasti služeb a indikátor počtu otevřených pracovních pozic JOLTs, který s oblibou sleduje Janet Yellenová, ve středu pak vedle zápisu z jednání FOMC vyjdou statistiky zásob ropy, ve čtvrtek počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v pátek velkoobchodní zásoby.

V Evropě budou sledované v pondělí španělská a celoevropská míra nezaměstnanosti a index investorské důvěry Sentix, v úterý vyjdou finální indexy nákupních manažerů v jednotlivých zemích, průmyslové objednávky v Německu a maloobchodní tržby v eurozóně, ve středu bude nejsledovanější průmyslová výroba v Německu. Čtvrtek bude ve znamení francouzské obchodní bilance a španělské průmyslové výroby, sada makrodat vyjde také v ČR (stavební a průmyslová výroba, maloobchodní tržby a devizové rezervy), v pátek kalendář dovyplní německá obchodní bilance, průmyslová výroba v Británii, dále také čeká míra nezaměstnanosti nebo řecká inflace a průmyslová výroba.

Z dalších událostí budou stát za pozornost stát obnovená jednání věřitelů s řeckou vládou o dalších reformách, v pondělí budou spolu o ekonomice diskutovat ministři financí Německa a Nizozemska Schäuble a Dijsselbloem, vyjde zápis z březnového zasedání Bank of England, o měnové politice rozhodnou centrální banky například v Indii, Austrálii a Polsku, ve čtvrtek v Lisabonu promluví o evropské ekonomice Mario Draghi a analytickou přípravu pro svůj v polovině dubna zveřejňovaný světový ekonomický výhled vydá Mezinárodní měnový fond.

Akciová rally, která v USA začala na lokálním dně 11. února, pokračuje. Graf indexu S&P 500 navzdory hrozbě prodejních signálů z trhu opcí (poměr put a call opcí se přiblížil úrovni prodejního signálu, ale v druhé polovině týdne "cukl" zpět) zůstává v býčím nastavení. Index prorazil sestupnou linii nižších vrcholů. Drobné pullbacky během růstu zatím stačí odvracet hrozbu překoupených podmínek, velká část titulů je ale nad svými 50denními průměry.

Aktuálně se index nachází poblíž hodnoty předchozího vrcholu, výše se nejbližší rezistence nachází na psychologicky zajímavé hladině 2 100 bodů. Supporty jsou okolo 2 050 bodů, dále zhruba o 30 bodů níže a pak až okolo 1 950 až 1 970 bodů (vrchol dokončené formace "W"). Mimochodem, techničtí analytici z Bank of America Merrill Lynch ke konci března na základě indikátorů šířky trhu a uvadajícího momenta odhadli, že se rally zastaví okolo 2 085 bodů.

S&P 500 - technická analýza

V polovině dubna začíná výsledková sezóna a firmy v uplynulém období v nadprůměrné míře varovaly před slabými výsledky. Je otázka, nakolik trh tato varování zohledňuje a zda se v posledním předvýsledkovém týdnu nepřipraví na možná překvapení mírným poklesem. Analytici jsou ohledně zisků firem v USA pesimističtí, když předpokládají další meziroční pokles, a to o více než 5 %.

V příštím týdnu oznamují výsledky pouze někteří opozdilci poslední výsledkové sezóny. Zpravidla jde o firmy, které mají posunutá účtovací období (Constellation Brands, Monsanto), předvedou se ale i firmy, které jako první oznámí, jak se jim dařilo v letošním prvním čtvrtletí (Samsung Electronics, Sberbank). Poslední skupinou jsou firmy, které si daly na čas s oznamováním čísel za rok 2015 (Lukoil, Gazprom, VIG).

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Ve čtvrtek zveřejní podrobné výsledky za loňský rok společnost VIG. Vzhledem k tomu, že v polovině března již zveřejnila předběžná čísla (čistý zisk 172 milionů eur, předepsané pojistné 9 miliard eur) i návrh dividendy (0,6 eura na akcii), zveřejnění kompletních výsledků by nemělo mít výraznější význam. Investoři se zaměří na jakékoliv informace týkající se budoucího hospodaření a dividendové politiky," uvedl v týdenním komentáři k dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

O výhled na první kompletní dubnový obchodní týden jsme požádali analytika Petra Bártka z České spořitelny.

 

Jim Rogers: Jsem nejhorší krátkodobý trader na světě! Takto sázím v roce 2016
Slavný investor to o sobě na svém blogu napsal zkraje roku 2015. Jeho následná slova ale platí dodnes. V aktuálním rozhovoru pro Financial Times je navíc doplnil svým kritickým pohledem na současné trhy.
Speciál IW: Záporné sazby a jejich dopady na vaše úspory
ECB, Bank of Japan a několik menších evropských národních bank vstoupilo do donedávna neprozkoumaných vod záporných úroků. ČNB o nich na zasedáních bankovní rady zatím jen diskutuje, ale navzdory pochybnostem o jejich účinnosti v podpoře ekonomiky se jim podle některých ekonomů nakonec nevyhne. Na co v souvislosti se zápornými sazbami nesmíme zapomínat?
ČS: Dubnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro dubnové obchodování?
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
před 33 minutami

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
před hodinou

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
20:30

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus