Co musíte ráno vědět (25. května)
|

Co musíte ráno vědět (25. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak se vyvíjí německá ekonomika a co čeká Baracka Obamu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý výrazně zdražily, strach investorů z vyšších sazeb Fedu polevuje

Americké akciové trhy v úterý výrazně posílily. Investoři na Wall Street se podle analytiků smiřují s tím, že Fed zvýší základní úrokovou sazbu dříve, než se dosud čekalo. "Trh začíná akceptovat, že zvýšení sazeb v letošním roce je jednak pravděpodobné, jednak že samo o sobě neznamená nic špatného," řekl agentuře Reuters Bill Merz ze společnosti U.S. Bank Wealth Management. Z makrodat trh přivítal údaje z nemovitostního trhu, podle kterých prodeje nových rodinných domů ve Spojených státech v dubnu prudce vzrostly a dostaly se nejvýše za více než osm let. Jejich ceny přitom stouply na nový rekord. Podle analytiků jde o další důkaz, že ekonomika USA na začátku druhého čtvrtletí zrychlila růst. Dow přidal 1,22 % na 17 706,05 bodu, širší S&P 500 posílil o 1,37 % na 2 076,06 bodu a Nasdaq Composite den uzavřel výše o dvě procenta na 4 861,06 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,85 % na 14,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil zhruba o tři bazické body na 1,863 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo technologickému odvětví a finančnímu sektoru, nejslabší výkon naopak podaly sektor základních materiálů a energetické odvětví.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Světle zelená svíčka souboj býků a medvědů nerozhodla, řeší se Fed

Americké akcie: Hádky býků s medvědy už dlouho nemají výsledek, tento graf ale dává za pravdu pesimistům

2. Evropské akcie v úterý zpevnily, nahoru je vedly pojišťovny, banky a maloobchod

Evropské akcie v úterý posílily, nahoru je táhly pozitivní seance v USA, banky, pojišťovny a maloobchodní sektor. Britský FTSE 100 připsal 1,35 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 2,46 % a německý DAX přidal 2,18 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 2,2 %. Akcie italské banky UniCredit posílily bezmála o 5 % díky setkání správní rady, na němž podle agentury Reuters mělo dojít k formálnímu schválení hledání nového generálního ředitele. Toto očekávání se později večer potvrdilo. Ostatní banky v regionu rovněž zamířily nahoru, BMPS vyskočila o 10,5 % a Intesa Sanpaolo o více než 6 %. Nejvýkonnějším sektorem byly v úterý pojišťovny, sektor připsal 3,8 %. Old Mutual poskočila o téměř 6 %, když firma potvrdila, že obdržela nabídky "třetích stran" ohledně koupě jejího podílu v Old Mutual Asset Management. Akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro domácnost Kingfisher zpevnily o 3,5 %, když společnost oznámila, že její tržby v prvním čtvrtletí táhly Británie a Polsko. V reakci na to se dařilo i ostatním maloobchodníkům listovaným na burze v Londýně - Tesco přidalo bezmála 7 % a Sainsbury's 2,2 %.

Čeho se bojí velké evropské firmy?

Morgan Stanley: Koktejl politických rizik hrozí otrávit světovou ekonomiku

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, nad vodou ji držely banky

Index PX v úterý připsal 0,16 % na 876,22 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie odepsaly 1,02 %, jejich pokles však vyvážily bankovní emise - Komerční banka připsala 0,23 %, Erste Group Bank zpevnila o 1,66 % a MONETA Money Bank zakončila na zelené nule. Výraznějšího objemu dosáhla také telekomunikační O2 Czech Republic, jejíž cenné papíry ztratily 0,13 %. Největší procentuální zisk si v úterý připsal Unipetrol, jehož akcie přidaly 1,88 %, největší procentuální pokles naopak zaznamenala tabáková Philip Morris ČR, která odespala 2,55 %. Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group ráno zveřejnila hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí. Společnost v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistým ziskem 77,6 milionu eur, o rok dříve za stejné období vykázala čistý zisk 98,8 milionu eur. Hrubé předepsané pojistné se VIG meziročně snížilo o 1,8 % na 2,71 miliardy eur, a to vlivem slabšího výsledku v segmentu jednorázového pojištění. Akcie VIG na výsledky zareagovaly 0,3% posílením. Valná hromada likérky Stock Spirits v pondělí podpořila všechny návrhy Western Gate, největšího akcionáře společnosti. Jedná se především o jmenování dvou nových členů představenstva na návrh akcionářů a revizi dosavadní akviziční politiky. Již dříve na nátlak Western Gate odstoupil dosavadní generální ředitel Stock Spirits. Akcie likérky v úterý připsaly 1,33 %.

ČNB mění guvernéra. Čeho by se měl Jiří Rusnok vyvarovat?

Jak vstoupit na burzu? Máme pro vás návod od A do Z

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem na trhy pošle Nový Zéland údaje o obchodní bilanci, Německo dopoledne přidá index spotřebitelské nálady GfK a index podnikatelského klimatu Ifo a Itálie doplní údaje o průmyslové výrobě a mezinárodním obchodu. Sledovat budou trhy rovněž vystoupení viceprezidenta Evropské centrální banky Vítora Constância a odpoledne si nenechají ujít sadu dat ze zámoří – v USA vyjdou statistika týdenních žádostí o hypotéku, výsledek obchodní bilance, index cen domů od FHFA, index nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI od společnosti Markit Economics a zpráva o vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA. O nastavení měnové politiky bude rozhodovat kanadská centrální banka, s projevem vystoupí prezident filadelfského Fedu Patrick Harker a hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Wizz Air Holdings, CA Immobilien Anlagen, National Bank of Greece či Marks & Spencer Group a Piraeus Bank, v USA Tiffany & Co., Costco Wholesale nebo HP a v Indii Tata Steel. V ČR bude hlavní událostí dne jmenování nového guvernéra České národní banky. Podle dřívějších vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který o šéfovi ČNB rozhoduje, se jím stane dosavadní člen bankovní rady a bývalý premiér úřednické vlády Jiří Rusnok. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Citigroup: Ropa už má to nejhorší za sebou, příští rok se její ceny dostanou na 65 USD za barel

Světové ceny ropy narazily na své dno a obrat, který započal na začátku roku, bude pokračovat. V úterní poznámce to napsala finanční skupina Citigroup. Obrat trendu na trhu s černým zlatem podle ní podporují faktory nahrávající obnovování rovnováhy mezi nabídkou ropy a poptávkou po této strategické surovině.

6. Maďarská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 0,9 % z 1,05 %

Maďarská centrální banka v úterý snížila základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na nové minimum 0,9 %. Snaží se tak podpořit hospodářský růst a inflaci, která zůstává pod stanoveným cílem. Většina analytiků se snížením sazby počítala, předpokládají ale, že k dalšímu snížení už banka nesáhne.

7. ZEW: Ekonomický sentiment v Německu se v květnu výrazně zhoršil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v květnu prudce zhoršila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu se propadl na 6,4 bodu z 11,2 bodu v dubnu. Analytici přitom odhadovali, že se zvýší na 12 bodů.

8. Čtvrtletní tempo růstu německého HDP se v prvním kvartálu více než zdvojnásobilo

Hrubý domácí produkt Německa v prvním čtvrtletí stoupl proti předchozím třem měsícům o 0,7 %. Tempo růstu se tak více než zdvojnásobilo z 0,3 % v závěru loňského roku. Uvedl to v úterý v konečné zprávě spolkový statistický úřad. Potvrdil tak svůj předběžný odhad z poloviny května.

9. Evropská komise podmínečně schválila chystané převzetí pivovarnické skupiny SABMiller

Evropská komise schválila plánované převzetí druhého největšího pivovaru na světě SABMiller jeho větším konkurentem Anheuser-Busch InBev. Podmínkou však je, že AB InBev prodá téměř všechny pivovarnické aktivity SABMilleru v Evropě, tedy zřejmě i Plzeňský Prazdroj. Vyplývá to z úterního sdělení komise.

10. Monsanto odmítá nabídku Bayeru na převzetí, chce ale dále jednat

Americká biotechnologická společnost Monsanto v úterý odmítla nabídku na převzetí za zhruba 62 miliard dolarů, kterou jí předložil německý chemický a farmaceutický koncern Bayer. Pondělní nabídka je podle Monsanta neúplná a finančně nedostatečná. Americký podnik ale dal najevo, že o svém převzetí je ochoten s Bayerem dále jednat.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Co čeká Obamu po konci funkčního období?

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
před 7 minutami

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo

Odraz akcií z březnových minim sice investorům vrací do žil optimismus, ten ale může být předčasný. Rychlý růst cen...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus