Co musíte ráno vědět (6. května)
|

Co musíte ráno vědět (6. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a USA, jak změnila ekonomickou prognózu Česká národní banka a od jaké události na Wall Street uplynulo přesně šest let? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie čtvrteční seanci zakončily kolem nuly, investoři čekají na data z trhu práce

Americké akcie ve čtvrtek navzdory úvodnímu růstu uzavřely obchodování bez výraznějších změn. Situace na trhu se tak po předchozích dvou poklesech stabilizovala. Investoři jsou opatrní před páteční zprávou o dubnovém vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech, která by mohla naznačit další vývoj měnové politiky americké centrální banky. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters předpokládají, že v USA v dubnu mimo zemědělství vzniklo 202 000 nových pracovních míst. Zpráva amerického ministerstva práce podle nich rovněž ukáže, že míra nezaměstnanosti zůstala na březnových pěti procentech. Ve středu zveřejněná zpráva agentury ADP nicméně naznačila, že by páteční data mohla být zklamáním. Podle dat agentury ADP totiž soukromý sektor v USA v dubnu vytvořil jen 156 tisíc nových pracovních míst, což je nejhorší výsledek za poslední tři roky. Trh predikoval růst o 195 tisíc po předchozích 194 tisících (revidováno z 200 tisíc). Dow nakonec posílil o 0,05 % na 17 660,71 bodu, zatímco širší S&P 500 klesl o 0,02 % na 2 050,63 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,18 % na 4 717,09 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,87 % na 15,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o čtyři bazické body na 1,738 %. Sedm z deseti hlavních sektorů seanci zakončilo pod nulou, nedařilo se zejména sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a finančnímu sektoru. V plusu skončily energetický sektor, odvětví necyklického spotřebního zboží a sektor zdravotní péče.

Okénko tradera: Klíčové cenové úrovně akcií společnosti Apple

2. Evropské akcie se ve čtvrtek navzdory oživení cen ropy obchodovaly smíšeně

Evropské akcie ve čtvrtek zakončily den smíšeně, investoři sledovali jak výsledky evropských firem, tak vývoj cen ropy a vyčkávali před pátečním zveřejněním čísel o nezaměstnanosti v USA. Britský FTSE 100 přidal 0,09 % a německý DAX zpevnil o 0,24 %, zatímco francouzský CAC 40 naopak ztratil 0,11 %. Regionální STOXX Europe 600 kolísavou seanci zakončil o 0,3 % výše. Náladu na trzích zchladila už noční data o čínském sektoru služeb, ke kterým se dopoledne přidala data ze Spojeného království, kde index nákupních manažerů v sektoru služeb spadl na nejnižší hodnotu od února 2013. To v analyticích v kombinaci se slabými indexy ze zpracovatelského sektoru a stavebnictví vzbudilo obavy, že růst britské ekonomiky v druhém kvartálu výrazně zpomalí, nebo se dokonce zastaví.

Société Générale: Čas na nákup evropských bankovních akcií je tady!

3. Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nule, brzdily ji bankovní tituly

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,01 % na 886,83 bodu, index PX-TR očištěný o dividendy naopak 0,07 % přidal. Největší zobchodovaný objem připadl ve čtvrtek Komerční bance, jejíž akcie odevzdaly 2,34 %. Druhý největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, která naopak zpevnila o 1,36 %, zatímco Erste Group Bank, třetí "nejobjemnější" titul, ztratila 0,28 %. Celkový výsledek burzy ovlivňovaly cenné papíry likérky Stock, které se obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu a odepsaly 0,18 %. Cenné papíry společnosti Fortuna oslabily o 0,45 % poté, co firma před zahájením obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky. Sázkové kanceláři vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku objem přijatých sázek meziročně o 26,3 % na 251,7 milionu eur. Provozní zisk EBITDA ale vlivem zvýšení daně v ČR, růstu provozních nákladů, nepříznivého vývoje marží a zrušení manipulačního poplatku z on-line sázení na Slovensku o 37,1 % klesl. Již ve středu odpoledne Burza cenných papírů Praha rozhodla o pozastavení obchodování s emisí akcií NWR. Obchodování s akciemi NWR bylo pozastaveno s platností od začátku čtvrteční seance. NWR je vlastníkem uhelné společnosti OKD, která v úterý sama na sebe podala insolvenční návrh.

MONETA Money Bank: Toto je firma, která oživí parket pražské burzy

4. Očekávané události

Španělsko v pátek zveřejní průmyslovou výrobu a Český statistický úřad maloobchodní tržby. Největší pozornost trhů se však bude upírat ke zprávě o americké nezaměstnanosti za duben. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Cigna, ArcelorMittal a Intesa Sanpaolo. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB na květnovém zasedání ponechala sazby beze změny, kurzový závazek podle nové prognózy ukončí zřejmě v polovině roku 2017

Bankovní rada České národní banky na svém květnovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávajících úrovních. Dvoutýdenní repo sazba a diskontní sazba tak zůstávají na 0,05 % a lombardní sazba zůstává na 0,25 %. Bankovní rada také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz české měny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Miroslava Singera po zasedání jsme sledovali živě.

6. Poptávka po stříbru byla loni rekordní

Celosvětová poptávka po stříbru loni stoupla o tři procenta na rekordních 1,17 miliardy troyských uncí (36,4 milionu kg). Zájem o stříbro podpořily nákup mincí, prutů a šperků a poptávka od fotovoltaického sektoru, které vyrovnaly slabší poptávku z průmyslu. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Silver Institute.

7. USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl na 274 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 30. dubna stoupl na 274 tisíc z 257 tisíc v předchozím týdnu, což znamená nejprudší skok za více než rok. Čekal se mírnější růst na 260 tisíc. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se nyní nachází pod hladinou 300 tisíc už 61. týden v řadě, což značí nejdelší takovou sérii od roku 1973.

8. Zimbabwe bude používat jako měnu dluhopisy, nemá hotovost

Kvůli nedostatku bankovek amerického dolaru bude africký stát Zimbabwe jako paralelní měnu používat dluhopisy, jejichž hodnota bude v amerických dolarech a bude je vydávat centrální banka. Zimbabwská centrální banka rovněž omezila výběry hotovosti na nejvýše 1 000 dolarů za den, aby podpořila používání elektronických plateb.

9. Austrálie povolila chystané převzetí pivovaru SABMiller pivovarnickou jedničkou Anheuser-Busch InBev

Australský úřad na ochranu hospodářské soutěže ve čtvrtek povolil plánované převzetí pivovaru SABMiller jeho větším konkurentem, světovou pivovarnickou jedničkou Anheuser-Busch InBev. Padla tak další regulatorní překážka chystaného obchodu, který by mohl být jednou z největších firemních akvizic v historii. Informovala o tom agentura Reuters.

10. Tržby Alibaby se v posledním čtvrtletí zvýšily o 39 %

Čisté výnosy největšího čínského internetového prodejce Alibaba Group vzrostly v uplynulém čtvrtletí meziročně o 39 % na 24,2 miliardy jüanů (87,5 miliardy Kč) a o jednu miliardu jüanů předčily odhady analytiků. Přispěl k tomu hlavně silný nárůst celkové hodnoty prodaného zboží, takzvaného hrubého objemu obchodů, sdělila ve čtvrtek společnost.

BONUS

Před šesti lety zažil americký trh první významný flash crash

Před šesti lety, 6. května 2010, zažil americký akciový trh první významný flash crash, přezdívaný také jako "crash ve 2.45". Trval zhruba 36 minut a americké akciové indexy během něj zaznamenaly obrovské ztráty, než se znovu vzpamatovaly. Index Dow se během prvních pár minut zřítil o 998,5 bodu, tedy zhruba 9 %, což byl pro něj do té doby největší intradenní propad. Během crashe zaznamenal také do té doby druhý největší skok mezi intradenním minimem a maximem, a to 1 010,14 bodu.

Co způsobilo propad indexu Dow Jones? Fakta a hypotézy
Americký index Dow Jones včera zaznamenal největší intradenní pokles v historii, když v jednu chvíli ztrácel 998,5 bodů. Pokles se udál tak znenadání, že kdybyste zrovna byli na toaletě, tak ho nejspíš ani nepostřehnete. Trhy se však do konce obchodování přece jen uklidnily a okolo 650 ztrátových bodů do konce seance umazaly.
Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
včera v 18:10

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
včera v 17:29

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
včera v 17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
včera v 17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
včera v 15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
včera v 15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
včera v 15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
včera v 14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace