Co musíte ráno vědět (6. května)
|

Co musíte ráno vědět (6. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a USA, jak změnila ekonomickou prognózu Česká národní banka a od jaké události na Wall Street uplynulo přesně šest let? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie čtvrteční seanci zakončily kolem nuly, investoři čekají na data z trhu práce

Americké akcie ve čtvrtek navzdory úvodnímu růstu uzavřely obchodování bez výraznějších změn. Situace na trhu se tak po předchozích dvou poklesech stabilizovala. Investoři jsou opatrní před páteční zprávou o dubnovém vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech, která by mohla naznačit další vývoj měnové politiky americké centrální banky. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters předpokládají, že v USA v dubnu mimo zemědělství vzniklo 202 000 nových pracovních míst. Zpráva amerického ministerstva práce podle nich rovněž ukáže, že míra nezaměstnanosti zůstala na březnových pěti procentech. Ve středu zveřejněná zpráva agentury ADP nicméně naznačila, že by páteční data mohla být zklamáním. Podle dat agentury ADP totiž soukromý sektor v USA v dubnu vytvořil jen 156 tisíc nových pracovních míst, což je nejhorší výsledek za poslední tři roky. Trh predikoval růst o 195 tisíc po předchozích 194 tisících (revidováno z 200 tisíc). Dow nakonec posílil o 0,05 % na 17 660,71 bodu, zatímco širší S&P 500 klesl o 0,02 % na 2 050,63 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,18 % na 4 717,09 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,87 % na 15,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o čtyři bazické body na 1,738 %. Sedm z deseti hlavních sektorů seanci zakončilo pod nulou, nedařilo se zejména sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a finančnímu sektoru. V plusu skončily energetický sektor, odvětví necyklického spotřebního zboží a sektor zdravotní péče.

Okénko tradera: Klíčové cenové úrovně akcií společnosti Apple

2. Evropské akcie se ve čtvrtek navzdory oživení cen ropy obchodovaly smíšeně

Evropské akcie ve čtvrtek zakončily den smíšeně, investoři sledovali jak výsledky evropských firem, tak vývoj cen ropy a vyčkávali před pátečním zveřejněním čísel o nezaměstnanosti v USA. Britský FTSE 100 přidal 0,09 % a německý DAX zpevnil o 0,24 %, zatímco francouzský CAC 40 naopak ztratil 0,11 %. Regionální STOXX Europe 600 kolísavou seanci zakončil o 0,3 % výše. Náladu na trzích zchladila už noční data o čínském sektoru služeb, ke kterým se dopoledne přidala data ze Spojeného království, kde index nákupních manažerů v sektoru služeb spadl na nejnižší hodnotu od února 2013. To v analyticích v kombinaci se slabými indexy ze zpracovatelského sektoru a stavebnictví vzbudilo obavy, že růst britské ekonomiky v druhém kvartálu výrazně zpomalí, nebo se dokonce zastaví.

Société Générale: Čas na nákup evropských bankovních akcií je tady!

3. Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nule, brzdily ji bankovní tituly

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,01 % na 886,83 bodu, index PX-TR očištěný o dividendy naopak 0,07 % přidal. Největší zobchodovaný objem připadl ve čtvrtek Komerční bance, jejíž akcie odevzdaly 2,34 %. Druhý největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, která naopak zpevnila o 1,36 %, zatímco Erste Group Bank, třetí "nejobjemnější" titul, ztratila 0,28 %. Celkový výsledek burzy ovlivňovaly cenné papíry likérky Stock, které se obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu a odepsaly 0,18 %. Cenné papíry společnosti Fortuna oslabily o 0,45 % poté, co firma před zahájením obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky. Sázkové kanceláři vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku objem přijatých sázek meziročně o 26,3 % na 251,7 milionu eur. Provozní zisk EBITDA ale vlivem zvýšení daně v ČR, růstu provozních nákladů, nepříznivého vývoje marží a zrušení manipulačního poplatku z on-line sázení na Slovensku o 37,1 % klesl. Již ve středu odpoledne Burza cenných papírů Praha rozhodla o pozastavení obchodování s emisí akcií NWR. Obchodování s akciemi NWR bylo pozastaveno s platností od začátku čtvrteční seance. NWR je vlastníkem uhelné společnosti OKD, která v úterý sama na sebe podala insolvenční návrh.

MONETA Money Bank: Toto je firma, která oživí parket pražské burzy

4. Očekávané události

Španělsko v pátek zveřejní průmyslovou výrobu a Český statistický úřad maloobchodní tržby. Největší pozornost trhů se však bude upírat ke zprávě o americké nezaměstnanosti za duben. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Cigna, ArcelorMittal a Intesa Sanpaolo. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB na květnovém zasedání ponechala sazby beze změny, kurzový závazek podle nové prognózy ukončí zřejmě v polovině roku 2017

Bankovní rada České národní banky na svém květnovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávajících úrovních. Dvoutýdenní repo sazba a diskontní sazba tak zůstávají na 0,05 % a lombardní sazba zůstává na 0,25 %. Bankovní rada také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz české měny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Miroslava Singera po zasedání jsme sledovali živě.

6. Poptávka po stříbru byla loni rekordní

Celosvětová poptávka po stříbru loni stoupla o tři procenta na rekordních 1,17 miliardy troyských uncí (36,4 milionu kg). Zájem o stříbro podpořily nákup mincí, prutů a šperků a poptávka od fotovoltaického sektoru, které vyrovnaly slabší poptávku z průmyslu. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Silver Institute.

7. USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl na 274 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 30. dubna stoupl na 274 tisíc z 257 tisíc v předchozím týdnu, což znamená nejprudší skok za více než rok. Čekal se mírnější růst na 260 tisíc. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se nyní nachází pod hladinou 300 tisíc už 61. týden v řadě, což značí nejdelší takovou sérii od roku 1973.

8. Zimbabwe bude používat jako měnu dluhopisy, nemá hotovost

Kvůli nedostatku bankovek amerického dolaru bude africký stát Zimbabwe jako paralelní měnu používat dluhopisy, jejichž hodnota bude v amerických dolarech a bude je vydávat centrální banka. Zimbabwská centrální banka rovněž omezila výběry hotovosti na nejvýše 1 000 dolarů za den, aby podpořila používání elektronických plateb.

9. Austrálie povolila chystané převzetí pivovaru SABMiller pivovarnickou jedničkou Anheuser-Busch InBev

Australský úřad na ochranu hospodářské soutěže ve čtvrtek povolil plánované převzetí pivovaru SABMiller jeho větším konkurentem, světovou pivovarnickou jedničkou Anheuser-Busch InBev. Padla tak další regulatorní překážka chystaného obchodu, který by mohl být jednou z největších firemních akvizic v historii. Informovala o tom agentura Reuters.

10. Tržby Alibaby se v posledním čtvrtletí zvýšily o 39 %

Čisté výnosy největšího čínského internetového prodejce Alibaba Group vzrostly v uplynulém čtvrtletí meziročně o 39 % na 24,2 miliardy jüanů (87,5 miliardy Kč) a o jednu miliardu jüanů předčily odhady analytiků. Přispěl k tomu hlavně silný nárůst celkové hodnoty prodaného zboží, takzvaného hrubého objemu obchodů, sdělila ve čtvrtek společnost.

BONUS

Před šesti lety zažil americký trh první významný flash crash

Před šesti lety, 6. května 2010, zažil americký akciový trh první významný flash crash, přezdívaný také jako "crash ve 2.45". Trval zhruba 36 minut a americké akciové indexy během něj zaznamenaly obrovské ztráty, než se znovu vzpamatovaly. Index Dow se během prvních pár minut zřítil o 998,5 bodu, tedy zhruba 9 %, což byl pro něj do té doby největší intradenní propad. Během crashe zaznamenal také do té doby druhý největší skok mezi intradenním minimem a maximem, a to 1 010,14 bodu.

Co způsobilo propad indexu Dow Jones? Fakta a hypotézy
Americký index Dow Jones včera zaznamenal největší intradenní pokles v historii, když v jednu chvíli ztrácel 998,5 bodů. Pokles se udál tak znenadání, že kdybyste zrovna byli na toaletě, tak ho nejspíš ani nepostřehnete. Trhy se však do konce obchodování přece jen uklidnily a okolo 650 ztrátových bodů do konce seance umazaly.
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada