Co musíte ráno vědět (6. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a USA, jak změnila ekonomickou prognózu Česká národní banka a od jaké události na Wall Street uplynulo přesně šest let? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie čtvrteční seanci zakončily kolem nuly, investoři čekají na data z trhu práce
Americké akcie ve čtvrtek navzdory úvodnímu růstu uzavřely obchodování bez výraznějších změn. Situace na trhu se tak po předchozích dvou poklesech stabilizovala. Investoři jsou opatrní před páteční zprávou o dubnovém vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech, která by mohla naznačit další vývoj měnové politiky americké centrální banky. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters předpokládají, že v USA v dubnu mimo zemědělství vzniklo 202 000 nových pracovních míst. Zpráva amerického ministerstva práce podle nich rovněž ukáže, že míra nezaměstnanosti zůstala na březnových pěti procentech. Ve středu zveřejněná zpráva agentury ADP nicméně naznačila, že by páteční data mohla být zklamáním. Podle dat agentury ADP totiž soukromý sektor v USA v dubnu vytvořil jen 156 tisíc nových pracovních míst, což je nejhorší výsledek za poslední tři roky. Trh predikoval růst o 195 tisíc po předchozích 194 tisících (revidováno z 200 tisíc). Dow nakonec posílil o 0,05 % na 17 660,71 bodu, zatímco širší S&P 500 klesl o 0,02 % na 2 050,63 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,18 % na 4 717,09 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,87 % na 15,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o čtyři bazické body na 1,738 %. Sedm z deseti hlavních sektorů seanci zakončilo pod nulou, nedařilo se zejména sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a finančnímu sektoru. V plusu skončily energetický sektor, odvětví necyklického spotřebního zboží a sektor zdravotní péče.
Okénko tradera: Klíčové cenové úrovně akcií společnosti Apple
2. Evropské akcie se ve čtvrtek navzdory oživení cen ropy obchodovaly smíšeně
Evropské akcie ve čtvrtek zakončily den smíšeně, investoři sledovali jak výsledky evropských firem, tak vývoj cen ropy a vyčkávali před pátečním zveřejněním čísel o nezaměstnanosti v USA. Britský FTSE 100 přidal 0,09 % a německý DAX zpevnil o 0,24 %, zatímco francouzský CAC 40 naopak ztratil 0,11 %. Regionální STOXX Europe 600 kolísavou seanci zakončil o 0,3 % výše. Náladu na trzích zchladila už noční data o čínském sektoru služeb, ke kterým se dopoledne přidala data ze Spojeného království, kde index nákupních manažerů v sektoru služeb spadl na nejnižší hodnotu od února 2013. To v analyticích v kombinaci se slabými indexy ze zpracovatelského sektoru a stavebnictví vzbudilo obavy, že růst britské ekonomiky v druhém kvartálu výrazně zpomalí, nebo se dokonce zastaví.
Société Générale: Čas na nákup evropských bankovních akcií je tady!
3. Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nule, brzdily ji bankovní tituly
Index PX ve čtvrtek odepsal 0,01 % na 886,83 bodu, index PX-TR očištěný o dividendy naopak 0,07 % přidal. Největší zobchodovaný objem připadl ve čtvrtek Komerční bance, jejíž akcie odevzdaly 2,34 %. Druhý největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, která naopak zpevnila o 1,36 %, zatímco Erste Group Bank, třetí "nejobjemnější" titul, ztratila 0,28 %. Celkový výsledek burzy ovlivňovaly cenné papíry likérky Stock, které se obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu a odepsaly 0,18 %. Cenné papíry společnosti Fortuna oslabily o 0,45 % poté, co firma před zahájením obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky. Sázkové kanceláři vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku objem přijatých sázek meziročně o 26,3 % na 251,7 milionu eur. Provozní zisk EBITDA ale vlivem zvýšení daně v ČR, růstu provozních nákladů, nepříznivého vývoje marží a zrušení manipulačního poplatku z on-line sázení na Slovensku o 37,1 % klesl. Již ve středu odpoledne Burza cenných papírů Praha rozhodla o pozastavení obchodování s emisí akcií NWR. Obchodování s akciemi NWR bylo pozastaveno s platností od začátku čtvrteční seance. NWR je vlastníkem uhelné společnosti OKD, která v úterý sama na sebe podala insolvenční návrh.
MONETA Money Bank: Toto je firma, která oživí parket pražské burzy
4. Očekávané události
Španělsko v pátek zveřejní průmyslovou výrobu a Český statistický úřad maloobchodní tržby. Největší pozornost trhů se však bude upírat ke zprávě o americké nezaměstnanosti za duben. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Cigna, ArcelorMittal a Intesa Sanpaolo. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB na květnovém zasedání ponechala sazby beze změny, kurzový závazek podle nové prognózy ukončí zřejmě v polovině roku 2017
Bankovní rada České národní banky na svém květnovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávajících úrovních. Dvoutýdenní repo sazba a diskontní sazba tak zůstávají na 0,05 % a lombardní sazba zůstává na 0,25 %. Bankovní rada také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz české měny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Miroslava Singera po zasedání jsme sledovali živě.
6. Poptávka po stříbru byla loni rekordní
Celosvětová poptávka po stříbru loni stoupla o tři procenta na rekordních 1,17 miliardy troyských uncí (36,4 milionu kg). Zájem o stříbro podpořily nákup mincí, prutů a šperků a poptávka od fotovoltaického sektoru, které vyrovnaly slabší poptávku z průmyslu. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Silver Institute.
7. USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl na 274 tisíc
Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 30. dubna stoupl na 274 tisíc z 257 tisíc v předchozím týdnu, což znamená nejprudší skok za více než rok. Čekal se mírnější růst na 260 tisíc. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se nyní nachází pod hladinou 300 tisíc už 61. týden v řadě, což značí nejdelší takovou sérii od roku 1973.
8. Zimbabwe bude používat jako měnu dluhopisy, nemá hotovost
Kvůli nedostatku bankovek amerického dolaru bude africký stát Zimbabwe jako paralelní měnu používat dluhopisy, jejichž hodnota bude v amerických dolarech a bude je vydávat centrální banka. Zimbabwská centrální banka rovněž omezila výběry hotovosti na nejvýše 1 000 dolarů za den, aby podpořila používání elektronických plateb.
9. Austrálie povolila chystané převzetí pivovaru SABMiller pivovarnickou jedničkou Anheuser-Busch InBev
Australský úřad na ochranu hospodářské soutěže ve čtvrtek povolil plánované převzetí pivovaru SABMiller jeho větším konkurentem, světovou pivovarnickou jedničkou Anheuser-Busch InBev. Padla tak další regulatorní překážka chystaného obchodu, který by mohl být jednou z největších firemních akvizic v historii. Informovala o tom agentura Reuters.
10. Tržby Alibaby se v posledním čtvrtletí zvýšily o 39 %
Čisté výnosy největšího čínského internetového prodejce Alibaba Group vzrostly v uplynulém čtvrtletí meziročně o 39 % na 24,2 miliardy jüanů (87,5 miliardy Kč) a o jednu miliardu jüanů předčily odhady analytiků. Přispěl k tomu hlavně silný nárůst celkové hodnoty prodaného zboží, takzvaného hrubého objemu obchodů, sdělila ve čtvrtek společnost.
BONUS
Před šesti lety zažil americký trh první významný flash crash
Před šesti lety, 6. května 2010, zažil americký akciový trh první významný flash crash, přezdívaný také jako "crash ve 2.45". Trval zhruba 36 minut a americké akciové indexy během něj zaznamenaly obrovské ztráty, než se znovu vzpamatovaly. Index Dow se během prvních pár minut zřítil o 998,5 bodu, tedy zhruba 9 %, což byl pro něj do té doby největší intradenní propad. Během crashe zaznamenal také do té doby druhý největší skok mezi intradenním minimem a maximem, a to 1 010,14 bodu.