Žlutá karta elitám: Britům můžeme poděkovat, i když to tak nemysleli
|

Žlutá karta elitám: Britům můžeme poděkovat, i když to tak nemysleli

Novinám posledních dvou týdnů dominuje hlasování občanů Spojeného království o vystoupení z Evropské unie. Objevují se spekulace, kdy (a zda vůbec) Británie z unie skutečně vystoupí, zda se odtrhnou Skotsko či Severní Irsko, zda nemá být náhodou další referendum. V obou hlavních stranách propukla anarchie – advokáti odchodu, mezi nimiž je spousta konzervativců, přiznávají, že nemají žádný plán a že kampaň za odchod z EU stála na lžích, labouristé se zase vzbouřili proti svému předsedovi Corbynovi, který kdyby čtvrtinu energie, kterou vynakládá na bránění svého křesla, vynaložil na kampaň za setrvání Británie v unii, brexit by nikdy nebyl odhlasován.

Globalizace Politika Evropská unie Spojené království Martin Lobotka

Kdo za to může?

Hlavně se hledá viník. Pro jedny je to Nigel Farage, kterého na arcizloducha téměř automaticky kvalifikuje to, že poslední bezmála dvě desetiletí v Evropském parlamentu nedělal nic jiného, než že brojil proti EU. Pro druhé, mezi něž patří i český ministr zahraničních věcí, je původcem zla Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise a advokát myšlenky stále těsnější evropské integrace. Jiní viní en bloc Brusel, který údajně nedělá nic jiného, než že vymýšlí nesmyslná nařízení o banánech, emisích sekaček a výkonu vysavačů.

Že příčiny převažujícího názoru Britů na budoucnost vlastní země v unii budou možná hlubší, lze usuzovat nejen z toho, že vyšší vzdělání s sebou v britském referendu neslo vyšší procento hlasů za setrvání, ale také z toho, že po hlasování se nejvyhledávanějším dotazem na Googlu v Británii staly dotazy jako "co znamená vystoupení z EU?" a "co je EU?". Pro spoustu hlasujících referendum nebylo primárně o EU, ale o pocitu z vlastního místa na postmoderním ekonomickém žebříčku (stále ještě) liberálního západu. Unie byla pouze dostupný terč, v Británii o to přirozenější, že jej politici (i hojným využíváním euromytologie) dlouhodobě démonizovali.

Referendová geografie je výmluvná – plebiscit byl především soubojem táborů globalizace. Na jedné straně jsou lidé, říkejme jim třeba "metropolitáni", kteří si globalizací formovanou jednotnou Evropu s možností cestování, studia a nabízení svého zboží půl miliardě lidí užívají. Tito lidé vnímají globalizaci primárně jako příležitost. A na druhé straně najdeme ty, pro které je globalizace především (ekonomickou) hrozbou, o to větší, že již nemá (jen) podobu na východ pomalu mizejících fabrik, ale i podobu polských instalatérů či rumunských sběračů žijících v sousedství.

Příkopy globalizace

Tento fenomén vítězů a poražených globalizace přitom není jen problémem EU, dosavadní předvolební tažení Donalda Trumpa v USA má podobné kořeny. Pro budoucnost unie, pilíře bezpečnosti v Evropě, je to ale fatální hrozba. I kdyby totiž nakrásně bylo v Británii druhé referendum s opačným výsledkem, i kdyby již nikde žádné další referendum nebylo, masa nespokojených a vývojem zklamaných lidí nezmizí a dříve nebo později jejich hněv probublá na povrch.

Referendum v Británii je tedy zdviženým prstem. Ne pro evropské komisaře, ale pro jednotlivé vlády a evropské elity. **Stejně tak, jako odpovědí na výzvy 21. století nemůže být uličnický nacionalismus 19. století, nemůže jí být ani blahosklonné přehlížení společenských příkopů vyhloubených globalizací. Obojí je totiž receptem na katastrofu.

Ceny v Německu v říjnu opět klesly
před 37 minutami

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v září meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září,...
Německo Inflace
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
před hodinou

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
před hodinou

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) HDP
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24.…
před hodinou

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. října klesl na 751 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 24. října nově 751 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o…
12:54

Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o dvě třetiny

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk téměř o dvě třetiny na více...
Evropské akcie Pivo Výsledková sezóna
Zisk společnosti Royal Dutch Shell za třetí kvartál předčil očekávání…
12:34

Zisk společnosti Royal Dutch Shell za třetí kvartál předčil očekávání, firma zvýšila dividendu

Britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell ve třetím čtvrtletí meziročně klesl upravený zisk o 80 % na...
Evropské akcie Výsledková sezóna Dividendy