Co musíte ráno vědět (20. července)
|

Co musíte ráno vědět (20. července)

Jak se v úterý obchodovalo na evropských a amerických burzách, co od světového hospodářství podle aktualizované prognózy čeká MMF a kdo se nechává inspirovat projevy Michelle Obamové? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, index Dow stoupl poosmé v řadě

Americký akciový index Dow v úterý poosmé za sebou posílil, a zažívá tak nejdelší růstovou sérii od března 2013. Podpořily ho dobré hospodářské výsledky firmy Johnson & Johnson. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite ale mírně klesly. Náladu na akciovém trhu ovlivnilo mimo jiné rozhodnutí Mezinárodního měnového fondu snížit odhad růstu světové ekonomiky pro letošní i příští rok. Po konci obchodování zveřejnil své hospodářské výsledky softwarový vývojář Microsoft. Index Dow posílil o 0,14 % na nové zavírací maximum 18 559,01 bodu, širší S&P 500 ale klesl o 0,14 % na 2 163,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,38 % na 5 036,37 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,78 % na 11,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,5543 %. Devět z deseti hlavních sektorů skončilo v červených číslech, nejvíce klesly sektor základních materiálů, energetické odvětví a telekomunikační sektor, v plusu se udrželo odvětví necyklického spotřebního zboží a jenom mírně kleslo průmyslové odvětví.

10 bilionů USD ve hře aneb Jak jedovatá je mezera mezi papírovým a reálným bohatstvím?

2. Evropské akcie v úterý zamířily do červených čísel, nad nulou se udržela pouze londýnská burza

Evropské akcie v úterý výrazně odepisovaly, odpoledne však část ztrát umazaly. Na obchodování se stále podepisuje geopolitické napětí, těžko předvídatelné je zejména dění v Turecku po tamním pokusu o puč, který se odehrál v noci na sobotu. Regionální akciový index STOXX Europe 600 v úterý odepsal 0,41 %, francouzský CAC 40 odevzdal 0,63 % a německý DAX přišel o 0,81 %. Výjimku tvořil pouze britský FTSE 100, který zakončil seanci na zelené nule se ziskem 0,03 %. Výrazně se propadly akcie švédského výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson, které zlevnily o 5,59 % poté, co společnost oznámila pokles tržeb ve druhém čtvrtletí. Očekávání naopak předčily čtvrtletní výsledky farmaceutické společnosti Novartis, jejíž cenné papíry ale přesto oslabily o 0,25 %. Volvo v úterý reportovalo pokles čistého zisku ve druhém čtvrtletí, jeho akcie nicméně zpevnily o 1,91 %.

Evropské akcie: Stratégové házejí ručník do ringu, kontrariáni tuší šanci

3. Pražská burza v úterý zpevnila, dařilo se Komerční bance

Pražská burza v úterý navázala na pondělní zisky a index PX přidal 0,68 % na 876,21 bodu. Dařilo se zejména akciím Komerční banky a Monety Money Bank, v mínusu uzavřely Erste Group Bank a pojišťovna VIG. Komerční banka byla v úterý nejobchodovanější emisí a připsala si 1,99 % na 963,90 Kč. ČEZ, který se Komerční bance zobchodovaným objemem téměř vyrovnal, zpevnil o 0,78 % na 453 Kč. MONETA Money Bank si polepšila o 1,63 % na 74,60 Kč, operátor O2 Czech Republic se po pondělním zisku více než 5 % v úterý držel v plusu a zakončil se ziskem 0,83 %. Ztrátu naopak zaznamenaly rakouské finanční tituly. Cenné papíry pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group zlevnily o 1,34 % a Erste Group Bank přišla o 0,19 %.

Analytik: Jsem ochoten se vsadit, že ČNB v roce 2017 neuvolní kurz koruny

4. Očekávané události

Ve středu Německo odhalí index cen výrobců, Británie přidá zprávu o vývoji nezaměstnanosti a v České republice vyjde index cen výrobců. Pozornost budou trhy věnovat i indexu spotřebitelské důvěry v eurozóně a pravidelným týdenním zprávám z USA o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na americkém území od vládní agentury EIA. Do výsledkové mozaiky přispějí v Evropě Electrolux či SAP a v USA Halliburton, Morgan Stanley, American Express, Intel, eBay, Mattel, Newmont Mining či QUALCOMM a republikány čeká třetí den rokování na výročním sjezdu v Clevelandu. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF znovu mírně zhoršil výhled růstu světové ekonomiky

Mezinárodní měnový fond opět zhoršil výhled růstu světové ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos očekává zvýšení hrubého domácího produktu o 3,1 % a pro příští rok čeká zrychlení růstu HDP na 3,4 %. Obě hodnoty jsou proti předchozí prognóze nižší o 0,1 procentního bodu. Fond zároveň upozornil, že rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii zvýšilo globální nejistotu.

6. Bance Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí prudce vzrostl zisk

Americká investiční banka Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí zvýšila zisk o 78 % na 1,63 miliardy dolarů. V přepočtu na akcii vzrostl zisk během tří měsíců do konce června na 3,72 USD z 1,98 USD před rokem. Analytici v průzkumu agentury Reuters počítali v průměru se ziskem 3 USD na akcii. Na zisku za stejné období před rokem se podepsala rezerva 1,45 miliardy USD, kterou si banka dala stranou na urovnání právních sporů spojených s hypotékami.

7. EU se kvůli čínskému omezení vývozu surovin znovu obrátila na WTO

Evropská unie se znovu obrátila na Světovou obchodní organizaci (WTO) kvůli čínskému omezení vývozu surovin. Jde o třetí takový postup ze strany unie, která se tím připojila k obdobnému právnímu kroku Spojených států. Čína unijní stížnost na vývozní cla a kvóty na 11 kovů a minerálů odmítla. Opatření jsou podle ní v souladu s pravidly WTO. Evropské unie zahájila podobné právní kroky již v letech 2012 a 2014. I v těchto případech šlo o čínské omezování vývozu surovin.

8. Rozpočet řecké vlády skončil v pololetí nečekaně v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních šest měsíců roku přebytek 2,48 miliardy eur. Vláda přitom čekala, že rozpočet skončí ve schodku 1,03 miliardy eur. K výrazně lepším výsledkům přispěly hlavně nižší výdaje, uvedlo v úterý ministerstvo financí. Primární rozpočet centrální vlády nezahrnuje obsluhu dluhu, hospodaření systému sociálního zabezpečení a rozpočty místních samospráv. Liší se tak od údajů, které sledují věřitelé Řecka, tedy Evropská unie a Mezinárodní měnový fond, naznačuje ale stav financí země.

9. World Economics: Růst čínské ekonomiky je proti oficiálním odhadům poloviční

Čínská ekonomika roste jen asi polovičním tempem, než uvádějí oficiální odhady. Ukázaly to výsledky průzkumu mezi čínskými manažery prodeje, které v úterý zveřejnila organizace World Economics. Čínský statistický úřad minulý týden uvedl, že ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 6,7 %, stejně jako v prvních třech měsících roku.

10. Nintendo má díky Pokémonům větší tržní hodnotu než Sony

Japonský výrobce herních konzolí a her Nintendo díky úspěchu hry Pokémon Go v úterý překonal z hlediska tržní hodnoty japonského výrobce elektroniky Sony. Jen v úterý si akcie Nintenda na tokijské burze připsaly více než 14 %. Od chvíle, kdy se horečka kolem této hry rozpoutala, vzrostla cena akcií Nintenda na více než dvojnásobek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Současná vs. možná budoucí první dáma USA. Podobnost čistě náhodná.

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
před 36 minutami

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
před hodinou

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před hodinou

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
09:40

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl