Co musíte ráno vědět (12. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (12. srpna)

Jak se ve čtvrtek vyvíjely ceny akcií na světových trzích, jak se změnila poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí a jak vypadá robotí taneční spartakiáda? I to by vás před koncem pracovního týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek opět posouvaly rekordy, růst podpořily firemní výsledky hospodaření a dražší ropa

Americké akcie se ve čtvrtek vyšplhaly na nová rekordní maxima. K růstu trhu přispěly příznivé hospodářské výsledky některých maloobchodních podniků, energetické společnosti navíc těžily z vyšších cen ropy. Dow posílil o 0,64 % na 18 613,52 bodu, širší S&P 500 přidal 0,47 % na 2 185,79 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,46 % na 5 228,40 bodu. Všechny tři hlavní indexy tak posunuly svá zavírací maxima, Dow a S&P 500 navíc posunuly i maxima absolutní - Dow na 18 638,34 bodu a S&P 500 na 2 188,45 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,07 % na 11,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než pět bazických bodů na 1,5627 %. V zelených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvýrazněji zpevnily energetický sektor a odvětví cyklického spotřebního zboží, nejmenší zisky si připsaly sektor veřejných služeb, finanční odvětví a technologický sektor.

Marc Faber zase jednou varuje před 50% propadem cen akcií. Vyjde mu to konečně?

2. Evropské akcie ve čtvrtek rostly. Podporovaly je růst cen ropy a série firemních výsledků hospodaření

Hlavní západoevropské burzy zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali sérii hospodářských výsledků velkých podniků a sledovali vývoj cen ropy. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,7 % na 6 914,71 bodu, německý DAX posílil o 0,86 % na 10 742,84 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,17 % na 4 503,95 bodu a regionální index STOXX Europe 600 přidal 0,78 % na dvouměsíční maximum 346,66 bodu. Hospodářské výsledky ve čtvrtek z velkých podniků zveřejnily RWE, thyssenkrupp, KBC Groep, Deutsche Telekom, Henkel nebo Aegon.

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, po výsledcích se dařilo akciím banky Moneta

Index PX ve čtvrtek vzrostl o 0,24 % na 861,20 bodu. Největšího zobchodovaného objemu ve čtvrtek na pražské burze dosáhla Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 0,74 % na 871 korun. Cenné papíry rakouské Erste Group Bank naopak o 0,56 % oslabily a akcie pojišťovnické skupiny VIG odepsaly více než procento. Akcie banky Moneta zpevnily o 3,45 % na 75 korun poté, co ráno společnost zveřejnila výsledky za letošní první pololetí. Banka oznámila, že za prvních šest měsíců roku dosáhla čistého zisku 2,28 miliardy Kč. Monetě se výrazně zvýšil objem nových úvěrů v segmentu retailového bankovnictví, proti loňskému prvnímu pololetí jí ovšem klesly čistý úrokový příjem a příjmy z poplatků a provizí. Výrazně klesly cenné papíry telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (-2,17 %). Investoři akcie O2 C.R. prodávali kvůli nejistému výsledku převážení srovnávacích indexů MSCI.

ČS: Srpnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Makroekonomickému kalendáři budou v pátek dominovat americké maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra a data o vývoji HDP v Německu, Itálii a celé eurozóně. Hned v noci bude celý svět také čekat na aktuální údaje o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě v Číně. Ve střední a východní Evropě budou oznámeny rovněž statistiky o HDP za druhý kvartál (Polsko, Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko). Hospodářské výsledky oznámí například Toshiba nebo A.P. Møller-Maersk. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Investice do zlata vystoupily v pololetí na nový rekord, táhly hlavně ETF

Poptávka po investičním zlatě dosáhla v letošním prvním pololetí rekordu. V samotném druhém čtvrtletí se investice do kovu více než zdvojnásobily na 448 milionů tun. Oznámila to Světová rada pro zlato (WGC). Investoři zlato kupovali hlavně prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF). Nákupy zlatých šperků se snížily, když menší zájem o zlato měli zejména Číňané a Indové, kteří jsou největšími spotřebiteli kovu na světě.

6. Analytici: Británie kvůli brexitu vstupuje do mírné recese

Rozhodnutí Spojeného království odejít z Evropské unie již začalo stahovat britskou ekonomiku do mírné recese. Předpokládají to analytici dotázaní agenturou Reuters. HDP Británie by měl podle průzkumu mezi téměř 60 analytiky ve třetím i čtvrtém čtvrtletí klesnout o 0,1 %. V příštím roce analytici počítají s návratem britské ekonomiky k mírnému růstu.

7. Moody's: Český bankovní sektor zůstane stabilní

Výhled českého bankovního sektoru na příští zhruba rok a půl zůstává stabilní. Kvalitu bankovních úvěrů budou nadále podporovat solidní hospodářský růst a rostoucí zaměstnanost. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service.

8. ECB by měla podle expertů spíše kupovat aktiva než snižovat sazby

Pokud má Evropská centrální banka v plánu znovu podpořit ekonomiku eurozóny, měla by se zaměřit spíše na nákupy cenných papírů než na další snižování úrokových sazeb, které jsou již v záporném pásmu. Napsali to ekonomové Mezinárodního měnového fondu. Jde o jejich osobní názor zveřejněný na blogu fondu, oficiálně fond takové doporučení nevydal.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

9. Právníci majitelů naftových aut v USA chtějí po Volkswagenu přes 300 milionů dolarů

Právníci zastupující americké majitele naftových vozů německé automobilky Volkswagen umožňujících falšování testů emisí budou požadovat, aby jim firma uhradila poplatky a další právní náklady v objemu až 332,5 milionu dolarů. Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních dokumentů. Automobilka se v červnu dohodla, že na opravy a odkup problémových naftových vozů v USA vynaloží deset miliard dolarů. Souhlasila rovněž, že právníkům majitelů aut zaplatí opodstatněné poplatky a náklady, konkrétní částka však ještě nebyla sjednána.

10. Věřitelé rozhodli, že OKD projde reorganizací. Zástupci firmy tvrdí, že těžař může být v roce 2018 opět ziskový

Firma OKD půjde do reorganizace. Rozhodli o tom hlasováním věřitelé společnosti na čtvrteční schůzi u Krajského soudu v Ostravě. Proti reorganizaci byl jediný z více než sta přítomných věřitelů, několik se jich hlasování zdrželo. Usnesení o povolení reorganizace vydá soud v nejkratší možné době, řekl soudce Petr Kula. Zástupci OKD ve čtvrtek u soudu řekli, že provozní zisk by firma mohla opět vykázat na konci roku 2018. Do té doby by se zřejmě uzavřely ztrátové doly Paskov a Darkov. Odhad výnosů věřitelů ale podle materiálu zpracovaného OKD i tak činí pouze 2,5 %. Při reorganizaci bude podnik dále fungovat, a tak věřitelé ještě mohou nějakou dobu vydělávat. Další vývoj do značné míry záleží na tom, zda alespoň mírně porostou ceny uhlí.

BONUS

Když tančí roboti

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 33 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před hodinou

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
před hodinou

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus
Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí
11:32

Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí

Únorovému růstu stavebnictví o 5,3 % pomohlo především teplé počasí. Růst táhla hlavně výstavba dopravní...
Česká ekonomika Stavebnictví Koronavirus