Co musíte ráno vědět (3. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaké ztráty Turecku způsobil neúspěšný pokus o převrat a jaké dozvuky má pivní dýchánek ředitele automobilky Audi? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý zlevnily, srážel je pokračující pokles cen ropy
Americké akcie zakončily úterní obchodování v červených číslech. Propad indexů, které odepsaly od půl do jednoho procenta, umocňovaly pokles cen ropy a slabší statistika příjmů a výdajů amerických spotřebitelů. Dow oslabil o 0,49 % na 18 313,77 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,64 % na 2 157,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,9 % na 5 137,73 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 7,48 % na 13,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,542 %. Index S&P 500 se během dne propadl až pod 2 150 bodů, čímž narušil klid předchozích dní, kdy byly jeho intradenní pohyby jenom nevýrazné a jako hladina podpory fungovala úroveň 2 160 bodů. V červených číslech skončilo v úterý osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly odvětví cyklického spotřebního zboží, technologický sektor a finanční odvětví, v plusu se udržely energetický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží.
Odkvétající ekonomika: Vzkaz od firem a další kotrmelec Fedu
Americké akcie: Historické rekordy a klid, který tu nebyl desítky let. Ale na jak dlouho?
2. Evropské akcie v úterý prohloubily pondělní ztráty, dolů je táhl propad bankovních titulů
Regionální index STOXX Europe 600 v úterý odepsal 1,29 %, britský FTSE 100 klesl o 0,73 %, francouzský CAC 40 ztratil 1,84 % a německý index DAX klesl o 1,8 %. Po pátečním zveřejnění výsledků zátěžových testů evropských bank se investoři stejně jako v pondělí i v úterý soustředili zejména na finanční sektor. Italský premiér Matteo Renzi odpoledne prohlásil, že italský bankovní systém je stabilní a investoři by podle něj měli hledat slabá místa i u jiných evropských finančních domů. Italská Banca Monte dei Paschi di Siena se přesto propadla o 16,1 % (během dne dokonce bylo s akciemi BMPS pozastaveno obchodování) a největší italská bankovní skupina UniCredit prohloubila pondělní propad (9,4 %) o dalších 7,15 %. V úterý navíc zveřejnila hospodářské výsledky za první pololetí druhá největší banka v Německu Commerzbank. Čistý zisk tohoto finančního ústavu se v prvním pololetí propadl o více než 40 % na 372 milionů eur, což vedlo k pádu akcií o 9,19 %.
Shell: Ropný gigant napříště bez ropy
Dluh je silná droga. Jako detox zafunguje deflace
3. Pražská burza v úterý opět klesla, v červených číslech byla většina titulů
Pražská burza v úterý čtvrtý den v řadě ztrácela, index PX odepsal 0,43 % na 876,28 bodu. Dolů jej táhly zejména finanční emise, v pozitivním pásmu seanci zakončil energetický gigant ČEZ. Objem obchodů byl v úterý nadprůměrný, dosáhl téměř 800 milionů Kč. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které skončily na červené nule se ztrátou 0,04 %. Vysoký zobchodovaný objem měla i energetická skupina ČEZ, jejíž cenné papíry zpevnily o 2,16 %. Nad nulou se udržela také mediální skupina CME, která připsala 0,09 %. Kromě Komerční banky ztrácely i další finanční emise. Pojišťovna VIG klesla o 3,27 % na 461,50 Kč, Erste Group Bank zlevnila o 1,43 % na 620 Kč a MONETA Money Bank klesla o 0,74 % na 73,40 Kč. V negativním pásmu uzavřeli rovněž petrochemický holding Unipetrol, který přišel o 2,62 %, operátor O2 Czech Republic, jenž odepsal 1,1 %, a tabákový výrobce Philip Morris ČR se ztrátou 0,84 %.
4. Očekávané události
V noci na středu bude zveřejněn zápis z pátečního zasedání Bank of Japan a Čína odstartuje středeční maraton indexů nákupních manažerů v sektoru služeb. V Evropě budou dopoledne vycházet i kompozitní PMI a zveřejněny budou rovněž červnové maloobchodní tržby v eurozóně. Zasedne také ECB, nebude však rozhodovat o měnové politice. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou údaje o tvorbě nových pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP, pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku a stejně jako v Evropě a Asii i PMI za služby. Čeští investoři vyhlížejí středu zejména kvůli hospodářským výsledkům Komerční banky. V Asii se hospodářskými výsledky pochlubí Olympus nebo Suzuki Motor, v západní Evropě AXA, Crédit Agricole, Société Générale, Standard Chartered, UniCredit, HSBC Holdings nebo ING Groep a v USA například Office Depot, Time Warner, Twenty-First Century Fox, MetLife, Herbalife, First Solar, Tesla Motors nebo TripAdvisor.
Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Šinzó Abe zavelel k útoku, japonská vláda do tamní ekonomiky nalije biliony jenů
Japonská vláda v úterý schválila rozpočtová opatření v hodnotě 13,5 bilionu jenů (3,2 bilionu Kč), která mají podpořit růst ekonomiky. Stimulační kroky zahrnují například investice do infrastruktury či finanční příspěvky lidem s nízkými příjmy. Celková hodnota stimulačních opatření dosahuje 28,1 bilionu jenů (6,7 bilionu Kč). Tento údaj však zahrnuje i projekty veřejně-soukromého partnerství a další položky, které nejsou přímými vládními výdaji a které by nemusely přinést hospodářskému růstu bezprostřední podporu, poznamenala agentura Reuters.
6. Austrálie snížila základní úrok na rekordní minimum
Australská centrální banka v úterý snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 1,5 %. Měnovou politiku v letošním roce takto uvolnila již podruhé. Snaží se tím ochránit ekonomiku před deflací a negativními dopady silného australského dolaru. Míra inflace v Austrálii se nyní pohybuje kolem jednoho procenta, výrazně tak zaostává za cílem centrální banky, která chce mít inflaci v pásmu dvě až tři procenta.
7. Počet nezaměstnaných ve Španělsku klesl nejvíce za téměř 20 let
Počet nezaměstnaných ve Španělsku v červenci klesl proti předchozímu měsíci o 2,23 %, tedy 83 993 osob, na 3,68 milionu osob. To byl nejvýraznější červencový pokles od roku 1997. K prudkému poklesu přispělo hlavně najímání nových zaměstnanců v cestovním ruchu. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo španělské ministerstvo práce.
8. Pokus o převrat Turecko připravil v přepočtu o 2,4 bilionu Kč
Pokus o vojenský převrat v Turecku z poloviny července způsobil tamní ekonomice škody za zhruba 300 miliard tureckých lir (2,4 bilionu Kč). V úterý o tom informoval turecký tisk s odvoláním na tvrzení ministra obchodu Bülenta Tüfenkciho. Ten si postěžoval, že událost vedla navíc i ke zrušení jednoho milionu turistických rezervací, což jsou další ztráty. "Vezmeme-li v úvahu všechny stíhačky, vrtulníky, zbraně, bomby a (poškozené) stavby, cena jde do 300 miliard lir, alespoň podle našich počátečních výpočtů," řekl ministr podle deníku Hürriyet.
9. Lufthanse prudce klesl zisk, zaměří se na snižování nákladů
Čistý zisk největší německé letecké společnosti Lufthansa se v prvním pololetí propadl o více než polovinu na 429 milionů eur z 954 milionů eur před rokem. Loni jej ale podpořil mimořádný příjem v souvislosti s dluhopisy. Firma v úterý rovněž uvedla, že se letos hodlá soustředit na snižování nákladů v situaci, kdy poptávku po letecké přepravě zasáhly teroristické útoky v Evropě. Provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek v letošním prvním pololetí vzrostl o 13 % na 529 milionů eur. Lufthansa ale v červenci uvedla, že v celém letošním roce počítá s poklesem provozního zisku namísto dříve předpokládaného růstu. Zhoršení prognózy zdůvodnila teroristickými útoky a růstem politické a ekonomické nejistoty.
10. Yahoo! šetří podezření z krádeže 200 milionů účtu
Americká internetová společnost Yahoo! prošetřuje tvrzení hackera spojeného s nabouráním se na stránky MySpace a LinkedIn, že má podrobnosti o 200 milionech účtů uživatelů Yahoo!. Ty nabízí k prodeji na takzvaném dark webu, který je spojován s nelegální činností. Jména uživatelů, hesla a data narození jsou na prodej za tři bitcoiny (zhruba 44 000 Kč). Hacker, který používá jméno Peace, uvádí, že údaje jsou s největší pravděpodobností z roku 2012.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Pořádek musí být! Obzvlášť v Německu.
Generální ředitel německého výrobce luxusních vozů Audi Rupert Stadler musel vrátit peníze za oslavu, kterou původně zaplatila automobilka. "Pivní soutěž" pro asi třicítku top manažerů byla podle nového stanoviska interní revize soukromou oslavou. Napsal to německý list Bild am Sonntag.
Stadler musel podle listu uhradit 12 500 eur, které na akci z loňského května zaúčtoval do nákladů firmy.
Aktuality

