Co musíte ráno vědět (3. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (3. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaké ztráty Turecku způsobil neúspěšný pokus o převrat a jaké dozvuky má pivní dýchánek ředitele automobilky Audi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zlevnily, srážel je pokračující pokles cen ropy

Americké akcie zakončily úterní obchodování v červených číslech. Propad indexů, které odepsaly od půl do jednoho procenta, umocňovaly pokles cen ropy a slabší statistika příjmů a výdajů amerických spotřebitelů. Dow oslabil o 0,49 % na 18 313,77 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,64 % na 2 157,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,9 % na 5 137,73 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 7,48 % na 13,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,542 %. Index S&P 500 se během dne propadl až pod 2 150 bodů, čímž narušil klid předchozích dní, kdy byly jeho intradenní pohyby jenom nevýrazné a jako hladina podpory fungovala úroveň 2 160 bodů. V červených číslech skončilo v úterý osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly odvětví cyklického spotřebního zboží, technologický sektor a finanční odvětví, v plusu se udržely energetický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží.

Odkvétající ekonomika: Vzkaz od firem a další kotrmelec Fedu

Americké akcie: Historické rekordy a klid, který tu nebyl desítky let. Ale na jak dlouho?

2. Evropské akcie v úterý prohloubily pondělní ztráty, dolů je táhl propad bankovních titulů

Regionální index STOXX Europe 600 v úterý odepsal 1,29 %, britský FTSE 100 klesl o 0,73 %, francouzský CAC 40 ztratil 1,84 % a německý index DAX klesl o 1,8 %. Po pátečním zveřejnění výsledků zátěžových testů evropských bank se investoři stejně jako v pondělí i v úterý soustředili zejména na finanční sektor. Italský premiér Matteo Renzi odpoledne prohlásil, že italský bankovní systém je stabilní a investoři by podle něj měli hledat slabá místa i u jiných evropských finančních domů. Italská Banca Monte dei Paschi di Siena se přesto propadla o 16,1 % (během dne dokonce bylo s akciemi BMPS pozastaveno obchodování) a největší italská bankovní skupina UniCredit prohloubila pondělní propad (9,4 %) o dalších 7,15 %. V úterý navíc zveřejnila hospodářské výsledky za první pololetí druhá největší banka v Německu Commerzbank. Čistý zisk tohoto finančního ústavu se v prvním pololetí propadl o více než 40 % na 372 milionů eur, což vedlo k pádu akcií o 9,19 %.

Shell: Ropný gigant napříště bez ropy

Dluh je silná droga. Jako detox zafunguje deflace

3. Pražská burza v úterý opět klesla, v červených číslech byla většina titulů

Pražská burza v úterý čtvrtý den v řadě ztrácela, index PX odepsal 0,43 % na 876,28 bodu. Dolů jej táhly zejména finanční emise, v pozitivním pásmu seanci zakončil energetický gigant ČEZ. Objem obchodů byl v úterý nadprůměrný, dosáhl téměř 800 milionů Kč. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které skončily na červené nule se ztrátou 0,04 %. Vysoký zobchodovaný objem měla i energetická skupina ČEZ, jejíž cenné papíry zpevnily o 2,16 %. Nad nulou se udržela také mediální skupina CME, která připsala 0,09 %. Kromě Komerční banky ztrácely i další finanční emise. Pojišťovna VIG klesla o 3,27 % na 461,50 Kč, Erste Group Bank zlevnila o 1,43 % na 620 Kč a MONETA Money Bank klesla o 0,74 % na 73,40 Kč. V negativním pásmu uzavřeli rovněž petrochemický holding Unipetrol, který přišel o 2,62 %, operátor O2 Czech Republic, jenž odepsal 1,1 %, a tabákový výrobce Philip Morris ČR se ztrátou 0,84 %.

Druhý pilíř penzijního systému letos končí. Toto jsou 3 tržní alternativy pravidelných úložek na důchod

4. Očekávané události

V noci na středu bude zveřejněn zápis z pátečního zasedání Bank of Japan a Čína odstartuje středeční maraton indexů nákupních manažerů v sektoru služeb. V Evropě budou dopoledne vycházet i kompozitní PMI a zveřejněny budou rovněž červnové maloobchodní tržby v eurozóně. Zasedne také ECB, nebude však rozhodovat o měnové politice. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou údaje o tvorbě nových pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP, pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku a stejně jako v Evropě a Asii i PMI za služby. Čeští investoři vyhlížejí středu zejména kvůli hospodářským výsledkům Komerční banky. V Asii se hospodářskými výsledky pochlubí Olympus nebo Suzuki Motor, v západní Evropě AXA, Crédit Agricole, Société Générale, Standard Chartered, UniCredit, HSBC Holdings nebo ING Groep a v USA například Office Depot, Time Warner, Twenty-First Century Fox, MetLife, Herbalife, First Solar, Tesla Motors nebo TripAdvisor.

Výsledková sezóna v Praze vstupuje do vrcholné fáze. Jaká čísla tento týden představí Erste Group Bank a Komerční banka?

Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šinzó Abe zavelel k útoku, japonská vláda do tamní ekonomiky nalije biliony jenů

Japonská vláda v úterý schválila rozpočtová opatření v hodnotě 13,5 bilionu jenů (3,2 bilionu Kč), která mají podpořit růst ekonomiky. Stimulační kroky zahrnují například investice do infrastruktury či finanční příspěvky lidem s nízkými příjmy. Celková hodnota stimulačních opatření dosahuje 28,1 bilionu jenů (6,7 bilionu Kč). Tento údaj však zahrnuje i projekty veřejně-soukromého partnerství a další položky, které nejsou přímými vládními výdaji a které by nemusely přinést hospodářskému růstu bezprostřední podporu, poznamenala agentura Reuters.

6. Austrálie snížila základní úrok na rekordní minimum

Australská centrální banka v úterý snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 1,5 %. Měnovou politiku v letošním roce takto uvolnila již podruhé. Snaží se tím ochránit ekonomiku před deflací a negativními dopady silného australského dolaru. Míra inflace v Austrálii se nyní pohybuje kolem jednoho procenta, výrazně tak zaostává za cílem centrální banky, která chce mít inflaci v pásmu dvě až tři procenta.

7. Počet nezaměstnaných ve Španělsku klesl nejvíce za téměř 20 let

Počet nezaměstnaných ve Španělsku v červenci klesl proti předchozímu měsíci o 2,23 %, tedy 83 993 osob, na 3,68 milionu osob. To byl nejvýraznější červencový pokles od roku 1997. K prudkému poklesu přispělo hlavně najímání nových zaměstnanců v cestovním ruchu. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo španělské ministerstvo práce.

8. Pokus o převrat Turecko připravil v přepočtu o 2,4 bilionu Kč

Pokus o vojenský převrat v Turecku z poloviny července způsobil tamní ekonomice škody za zhruba 300 miliard tureckých lir (2,4 bilionu Kč). V úterý o tom informoval turecký tisk s odvoláním na tvrzení ministra obchodu Bülenta Tüfenkciho. Ten si postěžoval, že událost vedla navíc i ke zrušení jednoho milionu turistických rezervací, což jsou další ztráty. "Vezmeme-li v úvahu všechny stíhačky, vrtulníky, zbraně, bomby a (poškozené) stavby, cena jde do 300 miliard lir, alespoň podle našich počátečních výpočtů," řekl ministr podle deníku Hürriyet.

9. Lufthanse prudce klesl zisk, zaměří se na snižování nákladů

Čistý zisk největší německé letecké společnosti Lufthansa se v prvním pololetí propadl o více než polovinu na 429 milionů eur z 954 milionů eur před rokem. Loni jej ale podpořil mimořádný příjem v souvislosti s dluhopisy. Firma v úterý rovněž uvedla, že se letos hodlá soustředit na snižování nákladů v situaci, kdy poptávku po letecké přepravě zasáhly teroristické útoky v Evropě. Provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek v letošním prvním pololetí vzrostl o 13 % na 529 milionů eur. Lufthansa ale v červenci uvedla, že v celém letošním roce počítá s poklesem provozního zisku namísto dříve předpokládaného růstu. Zhoršení prognózy zdůvodnila teroristickými útoky a růstem politické a ekonomické nejistoty.

10. Yahoo! šetří podezření z krádeže 200 milionů účtu

Americká internetová společnost Yahoo! prošetřuje tvrzení hackera spojeného s nabouráním se na stránky MySpace a LinkedIn, že má podrobnosti o 200 milionech účtů uživatelů Yahoo!. Ty nabízí k prodeji na takzvaném dark webu, který je spojován s nelegální činností. Jména uživatelů, hesla a data narození jsou na prodej za tři bitcoiny (zhruba 44 000 Kč). Hacker, který používá jméno Peace, uvádí, že údaje jsou s největší pravděpodobností z roku 2012.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pořádek musí být! Obzvlášť v Německu.

Generální ředitel německého výrobce luxusních vozů Audi Rupert Stadler musel vrátit peníze za oslavu, kterou původně zaplatila automobilka. "Pivní soutěž" pro asi třicítku top manažerů byla podle nového stanoviska interní revize soukromou oslavou. Napsal to německý list Bild am Sonntag.

Stadler musel podle listu uhradit 12 500 eur, které na akci z loňského května zaúčtoval do nákladů firmy.

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před 44 minutami

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika