ČNB uklidňuje trh s korunou, chce to ale změnu komunikace
|

ČNB uklidňuje trh s korunou, chce to ale změnu komunikace

Jiří Rusnok je ve funkci guvernéra České národní banky poměrně krátce. Jemnost a vytříbenost komunikace o věci tak citlivé, jako je kurz české koruny, zatím tak docela nevstřebal.

Forex (FX) ČNB FX Centrální banky Česká koruna EUR/CZK David Navrátil Analytici ČS

Minulý týden guvernér ČNB Jiří Rusnok k načasování takzvaného exitu (ukončení kurzového závazku, v rámci kterého banka drží kurz EUR/CZK nad 27) pro Respekt uvedl: "Podle nejnovější Zprávy o inflaci ze začátku srpna nadále předpokládáme, že kurzový závazek rozhodně nebude ukončen dříve než v příštím roce. Jako pravděpodobný termín opuštění režimu, kdy ČNB kurz koruny používá jako nástroj měnové politiky, se jeví polovina příštího roku." Pak dodal, že "kdyby inflace v polovině roku 2017 byla lehce pod 2 %, nicméně výhled by naznačoval v nejbližší době překročení této úrovně", uměl by si exit představit i v takové situaci.

Pak přišel rozhovor pro DVTV: "Ve druhém, třetím čtvrtletí příštího roku bychom měli být pevně na cestě k inflačnímu cíli," řekl Rusnok.

To vše si finanční trh vyložil podle jednoduchého klíče: OK, exit až v příštím roce, pravděpodobně v polovině, ale je tu i možnost, že by to mohlo být dříve, protože inflace může být v době exitu pod 2% cílem; stačí, když ČNB bude věřit v její další růst. A ČNB si tedy vlastně jistá je, takže rychle nakupovat koruny, exit se blíží!

A také se stalo. ČNB začala intervenovat, aby se spotový kurz EUR/CZK nedostal pod hlídanou úroveň 27. Ale co ČNB nedokáže intervencemi uhlídat, jsou očekávání ohledně budoucího kurzu koruny, která se projevují na trhu s takzvanými forwardy. Například šestiměsíční forward se dostal na úroveň 26,86 EUR/CZK. Jinými slovy, trh sázel na to, že kolem půlky března bude koruna s nějakou pravděpodobností už bez závazku a posílí pod 27 korun za euro. Pokud bychom předpokládali, že trh věří, že bez závazku by koruna rychle posílila na 26 EUR/CZK, byla by tato pravděpodobnost přes 10 %. Pokud bychom předpokládali posílení na 26,5 EUR/CZK, míra pravděpodobnosti by již byla dvojnásobná.

Forwardové kurzy EUR/CZK

Nedávno jsme řešili, že se trh trochu splašil, protože spíše než dřívější je pravděpodobnější pozdější termín exitu, a to kvůli ECB. Ale v minulosti jsme také uváděli, že podobné splašení přijde, protože trh potřebuje volatilitu, spekulace o exitu, o tom, jak moc koruna posílí, "ovíněné" švýcarskou zkušeností. Navíc ministerstvo financí bude o něco více emitovat dluhopisy, aby refinancovalo dluh, což bude dobrá příležitost pro zahraniční investory nakoupit koruny a investovat je do státních dluhopisů. Také je důležité, že ECB v posledních týdnech "utekla" ČNB v růstu bilance, což vytváří přirozený tlak na posílení koruny. No a před koncem roku se k tomu všemu přidá vliv rezolučního fondu.

Bilance centrálních bank

V některých aspektech je to podobné loňskému létu a podzimu, kdy přišla vlna spekulací, protože v té době ČNB také říkala, že za asi devět měsíců (v polovině roku 2016) přijde exit. Trh tehdy spekuloval, že to vlastně bude dříve, navíc ECB tehdy rozjela kvantitativní uvolňování.

Jak moc vlastně ČNB intervenuje? Od začátku roku do konce srpna zvýšila ČNB devizové rezervy o 305 miliard korun. Ještě v červnu nakoupila ČNB jen za 7 miliard, v červenci již za 20 miliard a v srpnu přišel skok na 58 miliard. Zatím stále žádné velké dusno, v lednu a loni v srpnu nákupy přesáhly 80 miliard korun.


"Ve středu byla zveřejněna dekádní bilance ČNB, ze které lze blíže odhadnout objem intervencí ČNB v prvních deseti dnech září. Nicméně kvůli dvoudennímu zpoždění ve vypořádání obchodů ještě nebyly v dekádní bilanci zahrnuty intervence ČNB ze čtvrtka a pátku minulého týdne, tedy z 8. a 9. září. Zejména ve čtvrtek byl objem intervencí dle vývoje celkové likvidity v bankovním sektoru nejvyšší, a dosáhl zhruba 30 miliard Kč. V pátek již tlak ustal a intervence ČNB se patrně pohybovaly do 5 miliard Kč. Z vývoje dekádní bilance a odhadů intervencí z konce minulého týdne tak předpokládáme, že intervence ČNB mohly během prvních deseti dnů září dosáhnout zhruba 50 miliard Kč," uvedl hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler.


Vlastně bez ohledu na přesný objem intervencí v posledních dnech víme něco nového. Úterní komunikační smršť ze strany ČNB ukazuje, že se přece jen něco stalo a že došlo ke zvýšení objemu intervencí.

"Vždy se rozhodujeme na základě aktuálních prognóz a to platí i nadále. Nyní naše předpovědi ukazují, že čas (ukončení intervencí) může přijít někdy v druhé polovině příštího roku," uvedl nejprve v úterý Jiří Rusnok v Ostravě pro Českou televizi. Takže první polovina roku prostě ne. A pokud by to někdo nepochopil, tak se jal novinářům po kulatém stole v Ostravě vysvětlovat, co to znamená druhá polovina roku. "Je to otázka druhé poloviny roku, spíše po prázdninách. Na červen to rozhodně nevypadá a o prázdninách se mi nezdá, že bychom chtěli dělat takové akce. Ale nevím, co se všechno ještě semele. Pravděpodobnost nejvyšší je asi někde po těch prázdninách."

Takže ČNB se snaží uklidnit trh s tím, že exit v první polovině roku 2017 nenastane, až ve druhé, a to tak, že až po prázdninách. Výsledek se dostavil a forwardové kurzy se utáhly směrem k 27 EUR/CZK. My stále očekáváme exit nejdříve na podzim příštího roku. A případný posun dále do budoucnosti bude záviset na tom, kdy ECB ukončí kvantitativní uvolňování.

Nicméně Rusnok také řekl, že nerozumí tomu, proč někdo spekuluje na dřívější exit. To je faul ze dvou důvodů. Zaprvé, ČNB v minulosti uvedla, že možností exitu je několik a jeden z nich je i švýcarský scénář, tedy náhlý odchod centrální banky z trhu. A zadruhé, ČNB neuvěřitelně riskuje, když říká, že exit se blíží, ale že je zároveň nesmysl, aby se podniky zajišťovaly proti posílení. Vývoj na forwardovém trhu jasně ukazuje, že podniky nemohou čekat na zajištění na dobu těsně před koncem kurzového závazku, protože jim forwardový kurz jednoduše uteče. A ČNB zároveň uvádí, že očekává dlouhodobé posilování koruny po exitu, že bude bránit jen skokovému posílení. Jiří Rusnok by si tedy na svá další vystoupení nejspíše měl nechat připravit bohatší argumentář.

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)