US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (8. září)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak je na tom německý a britský průmysl a kdo dostal k příležitosti svých nedožitých sedmdesátin jako dárek asteroid? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
7. 9. 2016 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily středeční obchodování smíšeně, Nasdaq posunul historický rekord a posílil počtvrté v řadě

Americké akciové indexy zakončily smíšeně okolo nuly, když ani jeden ze sektorů výrazněji nepropadl ani nevzrostl. Investoři sledovali Béžovou knihu Fedu a také představení nových produktů společnosti Apple. Index Dow nakonec ve středu ztratil 0,06 % na 18 526,14 bodu, S&P 500 odepsal kosmetických 0,01 % na 2 186,16 bodu a Nasdaq Composite posunul rekordní zápis na 5 283,93 bodu (+0,15 %). Šest z deseti hlavních sektorů zakončilo v plusu, největší posun dne byl ale jen zhruba o půl procenta. Index volatility VIX klesl o 0,67 % na 11,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA nepatrně klesl na 1,5323 %.

Spekulace a ceny na maximu, tradeři bez obav. Dopadne to dobře?

2. Evropské akcie ve středu mírně posilovaly, DAX se konečně vymanil z letošní ztráty a je v plusu

Evropské akcie ve středu pokulhávaly kvůli slabým datům o německé průmyslové výrobě. Německému indexu DAX se přesto podařilo mírně posílit a konečně smazat veškerou letošní ztrátu. Britský FTSE 100 připsal 0,30 %, francouzský CAC 40 0,61 % a německý DAX 0,62 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,3 %. Německý DAX se středečním ziskem konečně přehoupl přes nulu a smazal letošní ztrátu. Nyní je o 0,09 % výše, než byl na konci loňského roku, a to i přesto že červencová průmyslová výroba spadla nejprudším tempem od srpna 2014. Akcie britského maloobchodního řetězce Sports Direct, které se nedávno ocitly pod tlakem kvůli zprávám o tom, jak společnost jedná se zaměstnanci, se propadaly o více než 8 % poté, co firma ve středu zveřejnila strategický plán, který by měla zrealizovat v následujících dvou až čtyřech letech. Akcie aerolinek Lufthansa, Air France-KLM a easyJet se všechny pohybovaly hluboko pod nulou poté, co na ně analytici z Deutsche Bank snížili doporučení.

Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi

3. Pražská burza ve středu mírně oslabila, pokles brzdily banky

Index PX ve středu odepsal 0,11 % na 881,41 bodu. Objem obchodování ve středu nedosáhl ani 300 milionů korun. Největší zobchodovaný objem připadl na Komerční banku, jejíž akcie připsaly 0,84 %, a dařilo se i ostatním bankovním titulům na burze - MONETA Money Bank přidala 0,51 % a Erste Group Bank zpevnila o 0,17 %. Nedařilo se naopak akciím skupiny ČEZ, které oslabily o 0,86 %. Pavel Cyrani v úterý uvedl, že v roce 2030 by měla decentralizovaná výroba elektřiny činit až polovinu tržeb ČEZ. Během následujících 2 až 4 let přitom ČEZ v této oblasti očekává jen jednu miliardu Kč. Celoroční konsolidované tržby ČEZ v posledních letech přesahují 200 miliard Kč. "Záměr výrazně expandovat v oblasti takzvané nové energetiky již ČEZ mnohokrát komunikoval. Podle našeho názoru zpráva v současné době nebude mít vliv na cenu akcií, protože zmíněný časový horizont je příliš vzdálený," píše v komentáři Josef Němý, analytik z Komerční banky. Významnějšího objemu dosáhly také cenné papíry O2 C.R. a Philip Morris ČR, den však zakončily na zelené nule. Naproti tomu akcie mediální CME a likérky Stock odepsaly přes dvě procenta.

ČS: Zářijová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou trhy sledovat především zasedání Evropské centrální banky. Z makrodat nás v noci na čtvrtek čeká hrubý domácí produkt Japonska a obchodní bilance Austrálie a Číny. Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejní ráno vývoj české nezaměstnanosti a data z trhu práce odpoledne přidají i Spojené státy, které jako každý čtvrtek vydají týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba ve Spojeném království v červenci nečekaně udržela červnové tempo růstu

Produkce zpracovatelského sektoru v Británii v červenci klesla o 0,9 procenta, tedy nejprudším tempem za poslední rok. Oznámil to ve středu tamní statistický úřad. Údaje podle agentury Reuters potvrzují, že červnové referendum o odchodu Británie z Evropské unie bezprostředně zasáhlo britské továrny. Celková průmyslová výroba nicméně v červenci překvapivě stoupla o 0,1 procenta, a to díky vyšší těžbě ropy a plynu.

6. ČNB v červenci intervenovala proti koruně za 8,3 miliardy Kč

Česká národní banka v červenci pokračovala v intervencích proti posilující koruně, když na devizovém trhu utratila 8,29 miliardy korun za nákup eur. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které ve středu ČNB zveřejnila. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 EUR/CZK. Od té doby do konce letošního července intervenovala v objemu zhruba 563 miliard korun.

7. Německý průmysl utrpěl nejprudší měsíční pokles za téměř dva roky

Průmyslová výroba v Německu se v červenci meziměsíčně snížila o 1,5 procenta, tedy nejprudším tempem za téměř dva roky. Oznámilo to ve středu německé ministerstvo hospodářství. Pokles produkce byl překvapením pro analytiky, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali s růstem v rozsahu 0,2 procenta.

8. Odstávka 3. bloku Dukovan skončí do 2. října namísto 19. října

Odstávku třetího reaktorového bloku Dukovan plánuje společnost ČEZ ukončit v noci na 2. října namísto původně ohlášeného 19. října. Blok nevyrábí elektřinu od 22. dubna. Kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé v něm energetici dokončují rozpracované investice, a také loni zahájenou kontrolu svarů. Práce se podařilo udělat rychleji než bylo naplánováno, řekl ve středu mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

9. Irsko připouští, že daně od Applu bude muset přijmout

Irská vláda ve středu připustila, že bude muset od americké společnosti Apple přijmout platbu daně ve výši 13 miliard eur, jak nařídila Evropská komise (EK). Ta tvrdí, že Apple byl daňově zvýhodněn a že mu Irsko poskytlo nedovolenou státní pomoc. Irská vláda minulý týden rozhodla, že se proti rozhodnutí EK odvolá a ve středu by rozhodnutí vlády o odvolání měl projednat parlament.

10. USA rozšířily protiruský sankční seznam o dalších 11 firem

Spojené státy ve středu rozšířily sankce proti Rusku vyhlášené po anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. Na sankční seznam USA bylo nově zařazeno 11 ruských firem napojených na ruský zbrojní program. Moskva krok Washingtonu odsoudila, informovala ruská média.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Freddie Mercury má vlastní asteroid

Freddie Mercury, zpěvák skupiny Queen, který zemřel v roce 1991, už na obloze jednoho jmenovce má, nyní mu však na seznam jeho vesmírných těles přibyla další položka. Je jí asteroid, který se pohybuje mezi Marsem a Jupiterem. V neděli to ve videu na YouTube oznámil Brian May, bývalý kytarista Queen, ze kterého se po rozpadu kapely stal astrofyzik. Asteroid má podle Maye v průměru zhruba 2,2 míle a nachází se v pásu asteroidů mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru. Údajně odráží jen třetinu slunečního světla, které na něj dopadá.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie