Co musíte ráno vědět (5. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi v Evropě a za oceánem, jak bude podle HSBC vypadat světová ekonomika v příštích dvou letech a co se stane s newyorským hotelem Waldorf Astoria? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu navázaly na novoroční růst, sazby v USA by se podle Fedu mohly zvyšovat rychleji
Americké akciové indexy ve středu posílily zhruba o půl procenta. Významná makrodata v USA nevyšla, a tak investoři v závěru seance pouze vyhodnocovali zápis z prosincového zasedání FOMC. Index Dow přidal 0,30 % na 19 942,23 bodu a přiblížil se opět hladině 20 000 bodů, S&P 500 zpevnil o 0,57 % na 2 270,75 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,88 % na 5 477 bodů. Dařilo se akciím napříč sektory, nejvíce odvětvím základních materiálů, cyklického spotřebního zboží a financí. Index volatility VIX klesl o 7,78 % na 11,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý bazický bod na 2,4354 %.
Toto jsou akcie, které by měly nejlépe odolávat rostoucím sazbám
2. Evropské akcie zakončily středeční obchodování vesměs na nule
Dva ze tří největších akciových trhů západní Evropy zakončily středeční obchodní seanci na rovné nule, když ani příznivý vývoj inflace v eurozóně, nejlepší za poslední tři roky, nevzbudil v investorech větší nadšení. Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil s minimální ztrátou 0,12 %, když většina jeho sektorů byla v mírném mínusu. Index londýnské burzy FTSE 100 si připsal podobně hubený zisk ve výši 0,17 %, zatímco německý DAX a francouzský CAC 40 skončily na rovné nule.
3. Pražská burza ve středu mírně stoupla, největší zisk si připsaly akcie operátora O2
Index pražské burzy PX si během středečního obchodování připsal 0,14 % a zakončil seanci na 934,21 bodu při objemu obchodování necelých 600 milionů korun. Nejvíce se dařilo akciím O2 C.R., naopak největší ztráty zaznamenaly cenné papíry Unipetrolu a skupiny ČEZ. Nejobchodovanější emisí středeční seance byly právě cenné papíry energetické společnosti ČEZ. Jejich hodnota třetí den v řadě klesala, ve středu o více než procento na 422,60 Kč. Ještě hlouběji do červených čísel zamířil Unipetrol. Akcie petrochemického holdingu zlevnily o 1,64 % na 180 korun.
Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek zveřejní Čína index nákupních manažerů v sektoru služeb. Dopoledne odtajní ukazatel Spojené království a odpoledne se připojí i Spojené státy. Eurozóna přidá index cen výrobců a ve Spojených státech vyjdou kromě PMI od společnosti Markit a institutu ISM ještě pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, údaje o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy a zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA a agentura ADP vydá zprávu o prosincové tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. HSBC díky USA a Británii poprvé za pět let zvýšila světový výhled
Přední britská bankovní společnost HSBC ve středu poprvé za pět let zvýšila výhled růstu světové ekonomiky a inflace pro nadcházející dva roky. Ekonomové banky uvedli, že nyní čekají podstatně silnější růst, než předpokládali koncem loňského léta, zejména ve Spojených státech a Británii. Lépe podle nich vypadá situace i v Japonsku, Německu a ve Španělsku.
6. Fed: Úroky by se za Trumpa mohly zvyšovat rychleji, ekonomika by se mohla přehřívat
Americká ekonomika by díky zvýšeným rozpočtovým výdajům mohla zrychlit růst, inflace by se mohla zvednout, a úrokové sazby by se tak mohly zvyšovat rychleji. Podle ve středu zveřejněného zápisu z prosincového zasedání měnového výboru americké centrální banky se na tom shodli takřka všichni členové výboru.
7. DPA: Bývalý šéf Volkswagenu má po vypršení smlouvy nárok na 1,2 milionu eur
Bývalému šéfovi německého automobilového koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi s koncem loňského roku oficiálně vypršela pracovní smlouva. Devětašedesátiletý Winterkorn, který z čela podniku odstoupil v září 2015 v důsledku emisního skandálu, tak získal nárok na vyplacení důchodového příspěvku v hodnotě kolem 1,2 milionu eur.
8. Eurozóna: Meziroční míra inflace v závěru roku vzrostla na 1,1 %
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně se v prosinci téměř zdvojnásobilo na 1,1 % z listopadových 0,6 %. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za více než tři roky. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Inflaci podpořily zejména vyšší ceny energií.
9. Developera P3 koupil singapurský fond za 65 miliard korun
Developera P3 Logistic Parks, který sídlí v Praze a působí v devíti evropských zemích, koupil singapurský fond GIC za 65 miliard korun. Listopadovou transakci schválily regulační orgány. Podle firmy jde o největší loňský obchod na evropském realitním trhu. Dosavadními majiteli P3 byly TPG Real Estate a Ivanhoé Cambridge.
10. Česká rafinérská zanikla, sloučila se s Unipetrolem RPA
Česká rafinérská, provozovatel jediných dvou tuzemských rafinérií v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, k 1. lednu letošního roku zanikla. Petrochemický holding Unipetrol, jehož byla dceřinou firmou, ji sloučil s další svou dcerou Unipetrol RPA.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Proslulý newyorský hotel Waldorf Astoria po 85 letech končí
Čínská pojišťovna Angbang ve středu oznámila, že 28. února zavře kvůli rekonstrukci legendární hotel Waldorf Astoria na Páté Avenue newyorského Manhattanu. Podle neoficiálních zpráv serveru Business Insider není jasné, jak dlouho bude rekonstrukce trvat, ale po jejím skončení má většina budovy sloužit rezidenčním účelům. Číňané za hotel zaplatili v roce 2014 1,95 miliardy dolarů firmě Hilton Worldwide. Zakladatel řetězce Conrad Hilton jej koupil v roce 1949 za tři miliony dolarů.
Aktuality

