US MARKETOtevírá za: 0 h 51 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Vsaďte na měď. Její zásoby se ztenčují

V prvních deseti měsících roku 2013 vzrostla podle International Copper Study Group (ICSG) světová spotřeba mědi o 3,8 %. V tom samém období se poptávka Číny po mědi zvedla o 8,2 %. Cena mědi obchodované v New Yorku by mohla vzrůst v nejbližších třech až šesti měsících až na úroveň 360 centů za libru. Existuje pro to řada důvodů.

Vít Jedlička
Vít Jedlička
31. 1. 2014 | 7:00
Komodity

1. Strmý propad zásob na světových burzách

Zásoby mědi na hlavních světových burzách od začátku loňského července prudce padají. Celkově k 24. 6. 2013 dosahovaly na burzách v New Yorku, Londýně a Šanghaji 934 597 tun. K 16. 1. 2014 spadly na 473 278 tun. Největší procentuální propad zásob byl na burze COMEX v New Yorku, kde se zásoby propadly o 80 %. V Londýně se zásoby snížily o 50 %. Máme za to, že pokračující propad zásob bude jedním z hlavních růstových impulzů pro cenu mědi.

2. Pokračující nedostatek mědi na světových trzích

Trh s mědí je podle ICSG od roku 2010 v deficitu. K vyrovnání trhu nepomohlo ani to, že světová produkce mědi vzrostla o 8,4 % (1,14 milionu tun), především díky nárůstu v Číně, Chile a Africe. Chile je největší světový producent mědi s celkovým podílem 32 %, 7% nárůst těžby znamená zvýšení produkce o 300 tisíc tun.

Ani tento nárůst však nestačil k vyrovnání deficitu na trhu s mědí. Ten podle ICSG činil v tomto období 230 tisíc tun. Pokud se započítá i změna odhadovaných zásob v Číně, celkový deficit dosáhl 556 tun, což je téměř pětinásobný nárůst oproti stejnému období v roce 2012, kdy schodek činil 119 tun. A deficit je větší než v předchozích dvou letech.

Z toho vyplývá, že se zásoby mědi na hlavních světových burzách od začátku loňského července propadly o téměř 50 %. K nedostatku rafinované mědi na trhu v loňském roce přispělo narušení výroby velkých hutí a napjatá situace na trhu s měděným šrotem v důsledku nízkých cen.

3. Měď sezónně roste na začátku roku

Cena mědi má tendenci sezónně růst mezi 1. a 18. týdnem v roce. Souvisí to s předzásobením ve stavebnictví před začátkem stavební sezóny na severní polokouli. Cena mědi se otáčí typicky okolo 19. týdne, kdy má tendenci měsíc klesat, aby obnovila růst na jeden až dva měsíce v období července. Zbytek roku poté typicky klesá. Toto období poklesu cen jsme zažili v uplynulém roce. Nárůst obvykle činní průměrně 50 centů za libru mědi. Tento rok může být kvůli extrémní zimě v USA nárůst o pár týdnu oddálen.

4. Pozitivní vývoj stavebnictví v USA

Hypotéční a nemovitostní trhy utrpěly v rámci finanční krize v USA velkou ránu. Počet nových stavebních povolení v předkrizové době přesahoval ročně 1,6 milionu. Na konci roku 2008 se propadl na půl milionu. Stavebnictví se sice ještě nedostalo na předkrizové úrovně, ale i tak jeví známky značného oživení. Anualizované množství žádostí o stavební povolení se v minulém roce drželo nad hranicí 900 tisíc, v prosinci 2013 to bylo 990 tisíc nových povolení.

5. Těžební společnosti pokračují v masivních omezeních rozpočtů na průzkum druhým rokem v řadě

Celosvětové se výdaje na průzkum nalezišť kovů propadly minulý rok podle společnosti MinEx Consulting o 10 miliard dolarů, tedy zhruba o 30 % oproti předchozímu roku. Společnost očekává letos další propad o 10 %. Například těžební gigant Rio Tinto oznámil, že snížil náklady na průzkum v minulém roce na 968 milionů dolarů oproti 1 970 milionům v roce 2012. Australská těžební firma OZ Minerals oznámila, že snížila rozpočet na průzkum o 62 %. Snížené výdaje na průzkum se negativně projeví i na celkovém objemu nové produkce.

6. Technická analýza

Trh s mědí vytvořil formaci trojúhelníku, kterou falešně opustil směrem dolů 12. listopadu 2013. Trh následně otočil a vzrostl na sedmiměsíční maxima na úrovně okolo 340 centů za libru. Cena poklesla na 325 centů za libru, tedy na trendovou linii, která tvořila horní hranu trojúhelníku. Očekáváme odraz od této trendové linie nahoru až na úrovně okolo 360 centů za libru.

Možná rizika

  1. Splasknutí čínské úvěrové bubliny by mohlo ohrozit předpokládaný hospodářský růst v roce 2014. V průběhu posledního čtvrtletí loňského roku HDP Číny rostl meziročně o 7,7 %, ale kontrakce čínského indexu nákupních manažerů v lednu naznačuje první možné škobrtnutí čínské ekonomiky.

  2. Cenu mědi ohrožuje i možnost zastavení růstu americké ekonomiky, která by měla podle MMF tento rok růst o 2,8 %. Velkou neznámou je ovšem vliv omezování kvantitativního uvolňování a s ním spojených rizik pro ekonomiku.

  3. Rostoucí těžba především v Číně, Chile a Mongolsku by mohla způsobit přebytek mědi na světových trzích. To by se negativně podepsalo i na ceně kovu.

Specifikace kontraktu

  • Mini futures kontrakt na měď (NYMEX);

  • měsíc dodání: březen 2014 (případně další měsíce při dlouhodobé investici);

  • objem kontraktu: 12 500 liber mědi;

  • kurz: v USD za libru;

  • hodnota bodu: 1 bod = 125 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 125 USD);

  • margin: 1 875 USD/kontrakt.

KomodityMěďPrůmyslové kovy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa