Grafy jako důkaz: Akcie jsou v absurdním teritoriu
|

Grafy jako důkaz: Akcie jsou v absurdním teritoriu

Mezi nejdůležitější aspekty akciového trhu určitě patří fundamenty, sentiment a technické ukazatele. Všechny tyto faktory jsou v současnosti na úrovních, na nichž se již dlouho nenacházely, pokud kdy vůbec.

Americké akcie Ocenění Optimismus na trzích Technická analýza P/E

Vysoké ocenění akcií? Žádná novinka. Graf ukazuje upravené CAPE od Johna Hussmana, kde jsou ve jmenovateli přidané ziskové marže (v tomto případě, kvůli lepší dostupnosti údajů, je použitý poměr průměrných 10letých firemních zisků k HDP). Tato verze CAPE má větší zápornou korelaci s výnosy z akcií v příštích 12 letech. Ukazuje, že ocenění akcií překonalo jak vrchol technologické bubliny z roku 2000, tak vrchol mánie z roku 1929.

Druhý graf ukazuje, že investoři aktuálně na NYSE využívají mnohem více páky než v minulosti, protože jejich optimismus je prakticky nekonečný. I když se tento maržový dluh upraví k velikosti současné ekonomiky, je na nových dlouhodobých rekordech, které jsou hodně vzdálené předchozím maximům. A v grafu podle všeho nejsou zahrnuty cenné papíry zajištěné aktivy (asset backed loans), které přitom nyní firmy ve finančním sektoru využívají ve velkém.

A na závěr technický pohled. Ten ukazuje, že trh (v tomto případě index Dow) je silně překoupený. Na měsíčním grafu vidíme histirické maximum indexu relativní síly (RSI).

Z uvedených tří grafů lze vyčíst, že je americký akciový trh nadhodnocený, překoupený a panuje na něm extrémně býčí nálada. Jak dlouho ještě?

Zdroj: thefelderreport.com