Čtvrtek na trzích: Asie ani Evropa se po zasedání BoJ na směru neshodly, akcie v USA výrazně zlevnily

(AKTUALIZOVÁNO) Obchodování na asijských akciových trzích skončilo ve čtvrtek smíšeně. Výrazně klesl japonský index Nikkei 225 poté, co Bank of Japan překvapivě nerozhodla o dalším uvolnění měnové politiky. Indexy v západní Evropě v úvodu ztrácely a nakonec seanci uzavřely nejednotně. V USA se indexy potopily do červených čísel.
Japonská centrální banka na zasedání v noci na čtvrtek ponechala svoji měnovou politiku beze změny. Mnozí investoři a ekonomové přitom spekulovali, že naopak posílí nákupy aktiv, prohloubí negativní úrokovou sazbu na vklady komerčních bank u centrální banky nebo měnovou politiku jinak dále uvolní. Japonský index Nikkei 225 na oznámení zareagoval poklesem o 624,44 bodu neboli 3,61 %. Akciové indexy ve zbytku Asie se vyvíjely smíšeně.
Západoevropské akciové indexy zahájily čtvrteční obchodování se ztrátami, proti proudu šly akcie Deutsche Bank, která investory příjemně překvapila svými výsledky. Čistý zisk největší německé bance v prvním čtvrtletí klesl o 58 % na 236 milionů eur, díky nižším nákladům na právní spory nicméně banka překonala odhady analytiků dotázaných agenturou Reuters, kteří čekali ztrátu 249 milionů eur.
Výsledky dopoledne zveřejnil také například Airbus. Čistý zisk se společnosti meziročně snížil na 399 milionů eur ze 792 milionů eur. Provozní zisk bez mimořádných položek klesl o 23 % na 501 milionů eur. K nižšímu zisku přispěly závada motorů, kvůli které musela společnost pozastavit dodávky svých letounů A320neo, a nedostatek kabinového vybavení pro model A350.
Index pražské burzy PX v úvodu mírně klesal, kolem 9.30 SELČ odepisoval zhruba 0,1 % nejvíce klesaly akcie CME, Kofoly ČeskoSlovensko a Komerční banky.
Francouzská farmaceutická firma Sanofi v pátek učinila nabídku na převzetí americké firmy Medivation, výrobce léků na rakovinu, za 9,3 miliardy USD. Vedení firmy Medivation však nabídku odmítá. Zvýšení aktivity v oblasti akvizic je v souladu s novou strategií generálního ředitele Sanofi Oliviera Brandicourta, který se ujal funkce před rokem.
Před začátkem čtvrtečního obchodování v USA zveřejnily výsledky za uplynulé čtvrtletí například společnosti AbbVie, Aetna, CME Group, Colgate-Palmolive, ConocoPhillips, Dow Chemical, Ford Motor, MasterCard, Raytheon či UPS.
Z ekonomických dat si ve čtvrtek nejvíce pozornosti zasloužily údaje o vývoji americké ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí. Celoročně přepočtený růst americké ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu ministerstva financí USA zpomalil na 0,5 %, a byl tak nejslabší za poslední dva roky. Výsledek je navíc horší než odhady analytiků, kteří čekali růst o 0,7 %. V předešlém kvartálu stoupla největší světová ekonomika o 1,4 %. Ministerstvo financí za hlavní brzdu expanze označilo pomalejší zvyšování spotřebitelských výdajů, klesající vývoz a snižování firemních investic, zejména v energetickém sektoru.
Představenstvo energetické společnosti ČEZ ve čtvrtek oznámilo že navrhuje vyplatit stejně jako v předcházejících třech letech dividendu z loňského zisku 40 korun na akcii před zdaněním. Pokud valná hromada návrh představenstva schválí, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 21,4 miliardy Kč a stát jako majoritní akcionář získá 15 miliard korun. Valná hromada ČEZ se uskuteční 3. června.
Index PX nakonec během čtvrtečního obchodování přišel o 0,51 %, když jej stahovaly akcie ČEZ (-1,96 %), Philip Morris ČR (-0,76 %) a Komerční banky (-0,78). Nominálně největší propad zaznamenala firma NWR (-21,43 %), ovšem při velmi nízkém objemu obchodování. Nejlépe si naopak vedly akcie Unipetrolu (+1,63 %).
Západoevropské akciové indexy uzavřely čtvrteční seanci nejednotně. Zatímco britský FTSE 100 a německý DAX skončily mírně v plusu, francouzský CAC 40 a španělský IBEX zůstaly v červených číslech. Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,17 %.
Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování poklesem a v mínusu den i zakončily. Dow klesl o 1,17 % na 17 830,76 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,92 % na 2 075,81 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,19 % na 4 805,29 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 10,53 % na 15,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o tři bazické body na 1,823 %. Index Dow klesl o více než procento poprvé po dvou měsících. V červených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů, v plusu se udržel pouze sektor necyklického spotřebního zboží, který přidal necelé tři desetiny procenta. Nejvýraznější pokles zaznamenaly technologické odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a finanční odvětví. Jen minimální ztrátu zaznamenal sektor základních materiálů.
Po konci obchodování pak zveřejnil hospodářská čísla například internetový prodejce Amazon.com. Firma oznámila, že v období od ledna do března hospodařila se ziskem 513 milionů USD po ztrátě 57 milionů USD před rokem. Akcie Amazonu v reakci na výsledky v poobchodní fázi zdražovaly o 12 %.
Americký dolar i euro ve čtvrtek výrazně oslabily vůči japonskému jenu. Japonská centrální banka totiž překvapila investory tím, že na zasedání nepřikročila k dalšímu uvolnění své měnové politiky.
Světové ceny ropy se ve čtvrtek opět zvýšily. K růstu jim pomohl klesající dolar. Ropa směřuje k nejsilnějšímu měsíčnímu růstu za poslední rok, za duben zatím její ceny získávají téměř 20 %. Z únorových maxim ceny suroviny ožily již o zhruba 75 %.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
