Denní glosa: Poslední Argentinec zhasne

Vše, co potřebujete vědět o tom, jak se slovo Fernández stalo postrachem světových trhů, ve třech grafech.
Argentinský prezident Mauricio Macri byl potrestán za finanční příčetnost. V primárkách (které nejsou primárkami v americkém slova smyslu, nýbrž zkrátka volbami nanečisto) dostal jen něco přes 32 % hlasů, zatímco jeho soupeř Alberto Fernández obdržel 48 %.
Kdyby takto dopadly skutečné volby plánované na 27. října, Macri by si ani nevynutil druhé kolo. Jeho znovuzvolení je nyní asi tak pravděpodobné, jako naděje fotbalové Sparty na titul podzimního mistra.
Fernández je pravou rukou exprezidentky Cristiny Fernándezové de Kirchnerové (doslova, býval šéfem její prezidentské kanceláře), a ačkoli jde o shodu jmen, je tato symbolicky varující. Cristina zemi vládla s katastrofálními důsledky osm let. V současnosti soudy rozhodují o tom, zda má být souzena za korupci. I proto kandiduje "jen" na viceprezidentský post. (Proč si Argentinci nepořídí více příjmení, aby se mohli jmenovat každý jinak, a jejich jména tak plnila svou funkci, ponechme nyní stranou.)
Trh si o Fernándezových myslí své. Argentinské peso přišlo během pondělí o čtvrtinu hodnoty vůči dolaru a dluhopisy nabraly stejný směr.
Index tamní akciové burzy Merval se touž dobou propadl o 48 %, a překonal tak vlastní rekord z roku 2002 (na celém světě jej předčí pouze 61% krach srílanské burzy z roku 1989).
A pravděpodobnost, že Argentina nebude za vlády Fernándezů splácet dluhy, odhaduje trh na 75 %.
Obrázek budoucnosti je jednoduchý – ve státní kase se budou prohánět hladové myši a krávy budou pít z křtitelnic. Nedostatek příjmení bude napříště tím nejmenším z argentinských problémů.