US MARKETZavírá za: 6 h 27 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

KONTEXT: O koronaviru a tržním životě a smrti aneb korekce jako příležitost

Hlavní akciové indexy mají za sebou nejhorší výprodeje od krizového roku 2008. Nálada analytiků se navíc blíží medvědí úrovni, ukázal poslední průzkum DataTrek Research. Další propady na burzách tedy nelze vyloučit. Konec světa nicméně (ještě) nenastal, investoři by proto aktuální výplach měli vnímat jako další historickou příležitost.

Americký akciový index S&P 500 zaznamenal v uplynulém týdnu nejrychlejší korekci v historii. V červené se přitom vykoupaly všechny významné akciové indexy světa, což potvrdila globální vlajková loď MSCI All Country World potopením o 9 %. Nejnenáviděnějšího býka v historii, o jehož konci se léta spekulovalo v souvislosti s geopolitikou, dluhem a mnoha dalšími faktory, tak nakonec (při)zabila neznámá jménem koronavirus.

A přestože jen jeden analytik ze čtyř podle průzkumu DataTrek Research očekává pandemií způsobenou recesi, třetina se jich obává o své zdraví, což je v kontextu vývoje na trhu v dalších dnech významný signál. "Investoři obávající se o své zdraví mnohem pravděpodobněji podlehnou medvědí náladě," poznamenal zakladatel DataTrek Nicholas Colas. A dodal, že zřejmě budou pokračovat volatilita a výprodeje.

Akciová korekce začala aneb o trochu jiné panice

Akciová korekce začala aneb o trochu jiné panice

Podle S&P Dow Jones Indices poztrácely globální akciové trhy od pátku předminulého týdne do minulého pátku 6 bilionů dolarů hodnoty. Nejbohatší světa pak za poslední únorový týden přišli o 444 miliard, když na tržní výplach nejvíce doplatili Jeff Bezos, Bill Gates a Bernard Arnault, kteří dohromady odepsali 30 miliard dolarů.

Podobné zprávy budou určitě i napříště plnit média a brnkat na nervy investorů, historie ale opakovaně ukázala, že jsou korekce zajímavou nákupní příležitostí. Otázkou je, za jak dlouho se trh zotaví a zda ten který sázející dokáže dobu temna takzvaně vysedět. Podle dat z USA průměrná korekce znamená propad o 13 % a trhu trvá zhruba čtyři měsíce, než se dostane na pozice, z nichž indexy padaly. Pokud se akcie dostaly do medvědího trendu, vyžádal si ozdravný proces v průměru dva roky.

Podobně jako v případě rozbušky jménem koronavirus i na trhu primárně platí, že "panika je špatný rádce". O korekci se mluvilo již dlouho, většina investorů tedy měla být připravená. Přinejmenším fakticky, s psychikou to bývá těžší.

Co Twitter dal: Panika aneb Už bylo načase!

Co Twitter dal: Panika aneb Už bylo načase!

I proto, že se teď s ještě větší intenzitou než obvykle budou rojit tradiční proroci zkázy. A i když podobné scénáristy a jejich temné vize nelze úplně odmítnout, pravděpodobnost totálního kolapsu se (stále) nezdá být vysoká. Statisticky totiž stále vychází jako mnohem vyšší šance, že po pár nebo více měsících vyjde tržní slunce.

Současné otřesy tak berte jako pobídku k revizi portfolia, což v době "růstu všeho" mnozí zanedbávali. Pokud obstojí váš i tržní test, vyplatí se nadále pravidelně dosypávat, případně si dovolit i spekulovat v mezích "zákona", tedy podle míry osobní odolnosti.


V pondělí 2. března 2020 od 16.30 se budeme tématu, které hýbe světovými trhy i médii, věnovat s předními tržními experty v rámci další debaty z cyklu ABCD investora. Zúčastní se:

  • Vladimír Vávra (makléř, WOOD & Company)
  • Lukáš Vácha (člen představenstva Conseq IM)

Debatu nabídneme živě na YouTube kanálu Investičního webu. A můžete se do ní zapojit i vy, své otázky můžete posílat předem e-mailem na azinvestora@seznam.cz, na můj Twitter, případně během debaty přímo na YouTube.

Americké akcieKorekce na trzíchKoronavirusPanika na trzíchSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa