10 investičních lekcí z nejhoršího kolapsu na trhu, který pamatujeme

V říjnu 1929 akciový trh zkolaboval. Lidé, kteří měli v akciích peníze, museli bezmocně přihlížet tomu, jak se jejich bohatství v několika minutách rozplynulo. Propad akciového trhu následovala Velká deprese. Stejných důsledků pádu akcií se investoři obávali také v říjnu 1987, na místo deprese se však trh opět postavil na nohy.
Před 25 lety Dow Jones ztratil skoro 23 % během jediného dne - šlo o rekordní jednodenní propad v historii trhů. Nebyl sice signálem další Velké deprese, novou éru na akciových trzích však odstartoval - začal akciový svět plný volatility.
Ačkoli byly po takzvaném "flash crashi" z 6. května 2010 zavedeny limity na denní pohyb akcií, trhy jsou stále na hluboké propady velmi náchylné. Americké akcie se přitom za podpory centrálních bank přiblížil rekordním maximům dosaženým před splasknutím nemovitostní bubliny, po níž následovala světová finanční krize.
Vzestup k vrcholu ale vyvolává mnoho otázek. Mezi ty nejaktuálnější patří to, jak se investoři poperou s volatilitou, která se očekává v souvislosti s blížícími se americkými prezidentskými volbami a politickými šarvátkami na konci roku kvůli fiskálnímu útesu.
Zkušenosti portfoliomanažerů, kteří zažili na vlastní kůži Černé pondělí v roce 1987, mohou dnešním investorům v mnohém pomoci.
1. Zůstaňte nad věcí, když se ostatní utápějí v emocích
Vaše odhady (ani nikoho jiného) nebudou nikdy 100% přesné. Peter Langerman, prezident Mutual Series Funds z "rodiny" skupiny Franklin Templeton, proto doporučuje nepodcenit rozhodování ohledně alokace portfolia. "Úspěch závisí na tom, zda jste portfolio předem nastavili na "přežití v těch nejhorších tržních podmínkách," tvrdí. Dodává, že dnešní algoritmy HFT traderů nejsou příliš odlišné od davového smýšlení, které se stalo strašákem investorů v roce 1987.
2. Následujte Buffetta: Nakupujte, když mají ostatní strach, a prodávejte, když jsou chamtiví
Zatímco se konkrétně Černé pondělí zapsalo do knihy rekordů kvůli hloubce jednodenního poklesu, občasné propady jsou podle Charlese Rotbluta, viceprezidenta Americké asociace individuálních investorů, na trzích relativně běžnou záležitostí. "Pokud se upnete na dlouhodobé portfolio, žádný propad vás nerozhodí," tvrdí Rotblut a poukazuje na to, že už v roce 1988 rostly akcie large-caps o 12 %, další rok dokonce o 27 %. Investoři, kteří využijí propad jako příležitost k nákupům, benefitují z následného oživení nejvíce.
3. Vytvořte si krizový nákupní seznam
Chcete-li naplno využít dumpingových akciových valuací během krize, nečekejte, až trh klesne na dno, abyste se teprve pak rozhodovali, jaké tituly jsou ohodnoceny nejatraktivněji. Marty Leclerc, šéf Barrack Yard Advisors, radí sestavit si už během "období klidu" seznam, o jaké akcie byste měli zájem, pokud by nebyly tak drahé.
Využijte extrémní volatility ve svůj prospěch. Například akcie Nike poklesly během 19. a 20. října 1987 o 26 %. Na předkrizová maxima se dostaly již v lednu 1988 a dnes, o 25 let později, se obchodují za 90 USD. Na dnešním Leclercově nákupním lístku figurují finanční společnosti provozující burzovní platformy a zemědělské firmy (od výrobců hnojiv po producenty bio osiv).
4. Co jde rychle nahoru, ještě rychleji padá
"Jakýkoli model zkonstruovaný k tomu, abyste vydělali mraky peněz, je už předem odsouzen k nezdaru," říká ekonom Gary Shilling.
Většina portfoliomanažerů považuje za jednu z hlavních příčin Černého pondělí strategii zvanou "pojištění portfolia", jež byla nastavena tak, aby maximalizovala zisky a limitovala ztráty nákupem futures na akciový index během rostoucího a prodejem během klesajícího trhu. Problémem těchto schémat je, že když začnou být příliš rozšířená, přestanou reflektovat fundamenty, podle nichž byla na začátku modelována. Ve chvíli, kdy začne systém takto naprogramované obchody vykonávat, se snadno přehltí, takže hrozí selhání.
5. Nikdy neříkejte nikdy
Jeden statistik řekl kdysi Tedu Aronsonovi, který v roce 1984 založil investiční firmu AJO, že propad z roku 1987 byl událostí vzdálenou 25 sigma (směrodatných odchylek) od průměru, což jinými slovy znamená "téměř nemožné". Jenže i zcela mimořádné události tvoří dějiny (možná dokonce jejich většinu).
Aronsonova rada pro investory proto zní: Nenechte se unést úžasnými projekčními technikami, udržujte nízké náklady a diverzifikujte.
6. Nevšímejte si rušivého "tržního šumu"
10% korekce jsou podle Boba Pavlika, hlavního tržního stratéga Banyan Partners, na trzích obvyklé, dochází k nim zpravidla třikrát za rok. Pavlik nevěří tomu, že by se investoři z roku 1987 výrazněji poučili. Stále panikaří během korekcí a zapomínají na to, že jsou součástí tržního cyklu. "Když se soustředíte na detaily, ztrácíte pojem o celku," varuje Pavlik.
7. Neutíkejte z trhu, nevrátíte se včas
Po Černém pondělku varovala řada ekonomů, že přichází konec finančního světa. Jak ale upozorňuje William Braman, investiční ředitel Ballentine Partners, investoři, kteří pesimistům věřili, nestihli včas zpět naskočit do rozjetého vlaku.
Braman, který se v Baring Asset Management v roce 1987 zaměřoval na portfolia s růstovými large-caps, radil investorům nastavit svá portfolia tak, aby unesla denní a týdenní volatilitu. Prchat z trhu byl nesmysl.
8. Nepoužívejte k rebalancování portfolia kalendář
Jestliže rebalancujete portfolio čtvrtletně nebo ročně způsobem, že prodáte minulé vítěze a dokoupíte poražené, možná byste svou strategii měli mírně přehodnotit. Některé počítačové programy umožňují rebalancovat portfolio na základě tržních událostí. Dá se to označit za jakési "oportunistické rebalancování".
"V roce 2009 jsme byli overweight v bondech a vsadili jsme na další třídy aktiv, v nichž jsme takové zastoupení neměli. Výkonem jsme předehnali ty, kteří se drželi konvenčních strategií," chlubí se Roy Diliberto, zakladatel RTD Financial Advisors.
9. S pákou zacházejte s rozmyslem, ne bezhlavě
Když klesala hodnota zajištění pod stanovené hranice, investoři museli dorovnávat zajištění podle požadavků obchodníků (margin call), což přililo oleje do ohně právě v říjnu 1987. Ačkoli se od té doby požadavky na marži snížily, individuální investoři by se situaci, kdy nestačí doplňovat marže, měli obloukem vyhnout, jak radí Rotblut.
Jediná situace, kdy by drobný investor měl podle Leclerca sáhnout po páce, je ve chvíli, když jsou hedgeové fondy nuceny prodávat levně, aby dostály svým závazkům, čímž stlačují ceny níže, než by odpovídalo fundamentům.
10. Investoři si dnes musejí zvykat na nové druhy rizik
V roce 1987 ohrozilo pojištění portfolia a s ním spojené programované obchodování fungování finančních trhů. Dnes hýbají počítačové algoritmy aktivy v milisekundách, čímž zhoršují volatilitu. Ta vyvolává v investorech úzkost a způsobuje, že jsou mnohem náchylnější na různé excesy.
"Tento nový druh rizika, pozorovaný na trzích od počátku milénia, téměř znechutil drobným investorům obchodování s akciemi," tvrdí Jeff Applegate, šéf investic v Morgan Stanley Wealth Management. Vše špatné je ale vždy pro něco dobré: "Investoři jsou dnes sice vystaveni většímu riziku, ale na trzích se nabízí mnohem více příležitostí, jak své investiční nápady rozvinout a znásobit, což přináší i vyšší výnosy," uzavírá Applegate.
Zdroj: MarketWatch