Světové akcie: Korekce by byla zdravá. Má ji co spustit?

Globální peněžní zásoba roste nejrychlejším tempem od krizového roku 2008. Aktuální meziroční tempo růstu dosahuje 20 %. A vzhledem k tomu, že od velké finanční krize hlavní globální akciové indexy s peněžní zásobou úzce korelují, nesmíme se divit tomu, že akciové trhy letos pokračují v silném růstu.
Nejširší globální akciový index MSCI All Country World od začátku roku připisuje vysoce nadstandardní zisk 6 %. Přitom se daří zejména rozvíjejícím se trhům, které si podle indexu MSCI Emerging Markets připisují dokonce 12 %.
Jaký bude vývoj na akciových trzích v dalších měsících? Můj výhled je mírně negativní.
- Zaprvé, výkonnost akciových trhů v posledních měsících, nadále v době globální pandemie, je skutečně fenomenální. Index MSCI All Country World si za posledních 12 měsíců připisuje 18 %. Historicky přitom na finančních trzích platí, že po období silného růstu obvykle přichází období výnosového půstu.
- Zadruhé, ocenění globálních akciových trhů je enormně vysoké, poblíž historických maxim. Například globální P/E na základě zisků firem za uplynulý rok dosahuje 33,7. To je výrazně nad úrovní dlouhodobého průměru 20,3. Z historického srovnání vyplývá, že vysoké akciové valuace silně korelují s podprůměrnými očekávanými a také v budoucnu realizovanými výnosy.
- A zatřetí, globální inflační tlaky jsou na několikaletých maximech, například měřeno pomocí inflačních swapů. Nelze proto vyloučit, že také realizovaná inflace se v příštích měsících posune výrazně výše, nad inflační cíle centrálních bank. Jejich kvantitativní uvolňování alias tištění peněz je ostatně nadále bezprecedentní a fiskální politiky zůstávají velice uvolněné.
Můj základní scénář dalšího vývoje proto počítá s tím, že se budou hlavní akciové indexy v následujících měsících pohybovat přibližně kolem současných úrovní, přičemž bych se nedivil, pokud bychom se dočkali mírného vybírání zisků a zdravé korekce o 10-15 % (proti hlubšímu poklesu by nejspíše opět zafungovala obrovská síla velkých objemů nových peněz pumpovaných do finančního systému).