US MARKETOtevírá za: 0 h 40 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Akcie: Sázka na pobaltské tygry se může v roce 2013 vyplatit, říká Arminta Saladžienė (OMX Nasdaq)

V roce 2009 pobaltské ekonomiky zkolabovaly. Následovala drastická ozdravná kůra, díky níž nyní ekonomiky Litvy, Lotyšska i Estonska rostou, na rozdíl od většiny Evropy. A jejich růst by měl pokračovat, což na pobaltských akciových trzích sjednocených pod hlavičkou OMX Nasdaq nabízí zajímavé příležitosti. Šanci mají i drobní investoři, tvrdí v rozhovoru pro Investiční web Arminta Saladžienė, šéfka skupiny pobaltských trhů v rámci OMX Nasdaq.

Ještě v roce 2009 pobaltské republiky odepsaly 14 až 18 %. Letos by Estonsko mělo posílit o 3 %, Litva o 3 až 4 % a Lotyšsko o 4 %. Jaký bude další vývoj?

Arminta Saladžienė (AS): Základní stavebním kamenem našeho úspěchu bylo posílení konkurenceschopnosti, které proběhlo do značné míry díky vnitřní devalvaci pracovní síly. Firmy a ekonomiky z Pobaltí pak začaly ve větší míře vyvážet, což zajistilo potřebný obrat. K tomu se v poslední době přidalo oživení domácí poptávky, které by mělo vydržet. Predikce na roky 2013 a 2014 tak počítají s růstem všech tří pobaltských ekonomik v rozmezí 3 až 5 %.

Co zajímavého se díky tomu dá čekat od pobaltských burz?

AS: Export hraje v ozdravení pobaltských ekonomik významnou roli. Mnozí vývozci jsou přitom obchodováni na místních trzích, takže určitě má smysl sledovat jejich akcie. Jde například o zemědělské a potravinářské společnosti, v souvislosti s kterými je potřeba sledovat ceny komodit na světových trzích a další ekonomické dění. Letos jsme měli v Pobaltí rekordní sklizeň obilovin, dařilo se tedy akciím firem spjatých s těmito komoditami.

Které další sektory zastoupené na burze by mohly na oživení zahraniční poptávky vydělat?

AS: Farmaceutický průmysl je u nás do značné míry také tažen exportem, stejně tak doprava a logistika, která je vzhledem k poloze pobaltských zemí do značné míry provázána s vývozem a dovozem zboží. I v těchto sektorech by se tedy mohlo dít něco zajímavého.

A do jaké míry vytvoří investiční příležitosti zmíněné oživení domácí poptávky?

AS: Hodně se pracuje na infrastruktuře, na veřejných službách (utilitách) a telekomunikacích. Některé firmy přitom nabízejí zajímavou a stabilní dividendu a návratnost. Samozřejmě nesmím zapomenout ani na maloobchod, který začíná profitovat z oživení domácí poptávky. A možná bych přidala banky, pro které teď obecně po celém světě platí, že mají nízké valuace. Postupné ozdravení by to mohlo měnit.

Estonsko: Lekce pro zadluženou Evropu ze země, která přežila výbuch hypotéční bubliny

Estonsko: Lekce pro zadluženou Evropu ze země, která přežila výbuch hypotéční bubliny

Co byste doporučila investorům, které zajímá něco jiného než akcie?

AS: V poslední době roste aktivita na trhu s korporátními dluhopisy. Nedávno jsme například nabídli dluhopisy několika bank, a to v různých měnách. Nyní největší litevská energetická skupina Latvenergo nabídne korporátní dluhopisy ve všech pobaltských zemích, to bude velká věc. Zajímavé příležitosti v této oblasti plynou z toho, že jsou úrokové sazby celkem atraktivní, zejména pokud je srovnáte se zápornými sazbami v některých zemích. Navíc jsme součástí Evropské unie, jsme odhodláni dodržovat tuhou fiskální disciplínu a naše makroukazatele se zlepšují.

Co byste doporučila investorům, kteří toho o pobatlských trzích moc nevědí?

AS: Určitě stojí za úvahu fondy, například indexový fond navázaný na OMX Baltic Benchmark. Pod ten spadá zhruba 30 firem a je poskládán na základě tržní kapitalizace, sektorové diverzifikace a likvidity. Pro investora, který se nevyzná v jednotlivých titulech a potřebuje čas, aby se pořádně zorientoval, může být právě tento fond zajímavou možností, jak se seznámit s našimi trhy.

Právě takového investora jistě zajímají pro a proti pobaltských akciových trhů.

AS: K pozitivům nepochybně patří t, že je region skutečně dynamický. Zdejší ekonomiky patří mezi nejrychleji rostoucí v rámci celé Evropské unie, což by podle aktuálních predikcí mělo platit i nadále. Prodeje a marže firem stejně jako návratnost kapitálu obecně rostou, ačkoli je pochopitelně potřeba sledovat každou firmu zvlášť. A protože jsou akcie prvním derivativem vývoje ekonomiky, investoři teď mají možnost profitovat z hospodářského růstu. V případě drobného investora navíc může být zajímavé i to, že naše trhy nejsou příliš složité.

Co tím myslíte?

AS: Nabízíme základní nástroje – akcie, dluhopisy a fondy. Obchoduje se na základě klasických objednávek, obchodování na základě algoritmů a podobně u nás v podstatě nenajdete. Pro drobného investora je tedy celkem jednoduché věcem porozumět. Navíc je snadné na naše trhy vstoupit, protože jsou do značné míry integrované. Brokeři a banky nabízejí obchodování na všech třech pobaltských trzích, ať se rozhodnete vstoupit přes kteroukoli zemi. No a k dispozici je samozřejmě online obchodování. Jsme zkrátka "user friendly".

To jsou tedy ona pozitiva, co ale naopak mluví proti investicím do Pobaltí?

AS: Určitě je potřeba mít na paměti, že jde o malé trhy. To je zejména teď, když je likvidita nízká, podstatné. Investor by si měl být vědom rizik, která s tím souvisejí – tam, kde je likvidita menší, hrozí vyšší volatilita –, nebo si v případě, že uvažuje o větší investici, musí dobře promyslet jak vstup, tak případný exit. I tak si ale myslím, že u nás zahraniční investor najde zajímavé tituly.

Speciál IW: Jak investovat v roce 2013

Speciál IW: Jak investovat v roce 2013

EstonskoPobaltské trhySvětové akcieVýhled na rok 2013
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa