Dividendy: Argument pro akcie v době nízkých výnosů z dluhopisů

Dividendový výnos českých a evropských akcií je aktuálně zhruba třikrát vyšší než úroky z dluhopisů.
Díky tomu, že ceny akcií posledních 10 let v průměru klesají, zatímco zisky firem a vyplácené dividendy zůstávají relativně vysoké, zvyšuje se rentabilita dividend. V eurozóně je například dividendový výnos v průměru 4,5 %. To je téměř třikrát více než úroky z německých desetiletých bondů. Úrokové výnosy dluhopisů totiž naopak poledních 20 let klesají a jsou poblíž historických minim.
Podobná je situace i v České republice. Státní dluhopis se splatností v roce 2022 se nyní obchoduje za 125 % nominálu. Tento dluhopis sice nese úrok 4,7 % ročně z nominálu, ale vzhledem k tržní ceně vychází výnos do splatnosti na pouhá 2 % p.a. Nesmíme totiž zapomenout, že onen dluhopis si nyní koupíme za 12 500 korun, ale v roce 2022 za něj od státu dostaneme zpět pouze nominální hodnotu 10 000 korun. Jak ukazuje následující graf, také v České republice úrokové výnosy dluhopisů klesly na historické minimum a jsou nižší, než nabízejí některé termínované vklady.
Naproti tomu dividendové výnosy českých akcií jsou až několikanásobně vyšší. Třeba u akcií ČEZ (při stávající ceně kolem 600 korun za akcii a loňské dividendě 45 korun na akcii) vychází hrubý dividendový výnos na 7,5 %. Po zdanění 15% srážkovou daní zůstává čistý výnos z dividendy 6,4 %. Podobně zajímavé dividendové výnosy nabízejí na Pražské burze také akcie Fortuny, Telefóniky nebo Philip Morris ČR.
Dividendy mohou přinášet výrazně vyšší výnos než úroky v bance nebo „Kalouskovy dluhopisy“. Dividendové výnosy jsou nyní dokonce vyšší než rentabilita pronájmu nemovitostí v Praze. Ačkoli ceny akcií na burze kolísají, a akcie jsou proto právem označovány za rizikovější investice, jejich dlouhodobý výnosový potenciál výrazně převyšuje jiné třídy aktiv.
Přehled dividendových výnosů českých akcií najdete ZDE.