Světové akcie na maximu: Drahota z USA se projevuje i v globálním indexu
Často se zmiňuje, že americké akciové indexy svým oceněním již atakují "nejdražší" úrovně v historii, podle některých indikátorů jsou dokonce nejvíce nadhodnocené v historii. Investoři hledající akciovou alternativu by přitom neměly sáhnout po nejširším globálním indexu. Jeho valuace jsou totiž (nejen kvůli americkým titulům) také vysoce nadprůměrné.
Nové rekordy cen akcií nás samozřejmě na jednu stranu velice těší, na druhou stranu je ale potřeba si uvědomit, že prudký růst za poslední dva roky vystřelil valuace na výrazně nadprůměrné úrovně. A to implikuje, že očekávané zhodnocení akcií v horizontu několika příštích let je podprůměrné. Například hodnota našeho globálního Z-Score pro globální index MSCI All Country World je nyní +1,8 směrodatné odchylky, což je velice výrazný nadprůměr.
Další z intenzivně používaných a komentovaných indikátorů ocenění akcií je ten Buffettův, který vztahuje tržní hodnotu akcií k HDP. Aktuálně je pro světový index na hladině 119 %, tedy výrazně nad dlouhodobým mediánem plus jednou směrodatnou odchylkou (106 %). I tento indikátor tedy prozrazuje, že jsou globální akciové trhy přehřáté.