Jakub Sýkora: V době volatility se vyzbrojte trpělivostí

Sestavit a optimalizovat portfolio v období vyšší volatility, která dnes vládne na trzích, může být pro mnohé investory "tvrdý oříšek". Nejefektivnější obranou proti kolísání trhu je rozložení investic v čase a snaha nepodlehnout davovému šílenství v době panických výprodejů. Chce to pevné nervy, ale historicky platí, že v těchto obdobích vydělali jen ti trpěliví, říká potfoliomanažer Jakub Sýkora z investiční společnosti SFM Group.
Jak aktuálně vnímáte akciové a dluhopisové trhy?
Jakub Sýkora (JS): Aktuální situace na akciových trzích odpovídá očekávání našich fondových manažerů. Na začátku roku se odráželo nadšení investorů v růstu trhů. Následně však trhy poznamenaly negativní zprávy typu zadlužení eurozóny, podezřelých statistik a podobně. Nicméně co se týče budoucího vývoje, předpokládám, že se trhy budou pohybovat okolo nuly nebo lehce nad ní. Faktorů, které ovlivňují trh, je spousta, tudíž si na přesnou prognózu vývoje netroufnu. Myslím si však, že trhy svého dna ještě nedosáhly, a proto připouštím další negativní tendence. Dluhopisy bych sice třídil, ale jako složku v portfoliu bych je určitě nějak razantně nepodvažoval, dle mého názoru potenciál mají. Akorát bych se snažil načasovat dno akcií a v ten moment nakoupit. Ostatní složky v portfoliu bych zanechal přibližně ve standardním poměru souvisejícím s typem investora.
trhy svého dna ještě nedosáhly, proto připouštím další negativní tendence
Zařadil byste do sestavy portfolia mladé trhy? Jsou schopné konkurovat vyspělým trhům?
mladé trhy mají velký růstový potenciál, do portfolia by však měli investoři zařazovat maximálně 25 % emerging markets v rámci akciové složky
JS: Mladé trhy mají bezesporně vysoký potenciál růstu, vysoký výnos je však za cenu vyššího rizika a volatility. Do portfolia bych tyto trhy zařadil a také máme fondy, které do těchto zemí investují. Rozhodně by však investoři neměli investovat podstatnou část prostředků jen do mladých trhů, rozumně bych to viděl tak na 20 až 25 % z akciové části portfolia. Víme, že tyto ekonomiky ustály krizi v mnohem lepší kondici než ekonomiky vyspělé a nejsou tolika zadlužené, ale investice třeba do amerických akcií mají zase jiné výhody. V dlouhodobém horizontu připouštím možnost, že by se mladé trhy svým růstem mohly čím dál více přibližovat k vyspělým trhům.
Do jakých fondů nebo konkrétně investičních instrumentů investovat v období vyšší volatility, se kterou se dnes potýkají trhy?
pravidelné investování je nejúčinnější metoda minimalizace ztrát, ačkoli stejným způsobem v době růstu přicházíte i o část zisků
JS: Drobnému investorovi bych doporučil investovat pravidelně, tedy rozkládat investici v čase, a tím průměrovat ztráty. Samozřejmě se touto metodou průměrují také zisky, ale myslím si, že to je nejúčinnější obrana proti vyšší volatilitě. Dále je podstatné načasovat si vstup na trh, což je však těžký úkol i pro zkušené investory. Výběr jednotlivých instrumentů a alokace by se měly odvíjet od míry kolísavosti trhu. Pak už je na každém investorovi, jakou zvolí taktiku, aby ve volatilním prostředí minimalizoval ztráty. Podstatnou roli hraje psychologie investorů, čímž mám na mysli bezhlavé stahování investic při hlubokém poklesu a panice na trzích. Investoři by v těchto situacích měli být trpěliví a vyčkat, až se trhy odrazí ode dna, postupně začnou mazat ztráty a vrátí se k růstu – vždyť tyto tendence jsou historicky dokázány.
Kdo je schopen kvalifikovaně radit při investování? Zvládne to finanční poradce? Pokud se investor rozhodne investovat sám, kde má hledat informace?
JS: Pokud finanční poradce rozumí problematice investování, zajímá se o klienta, zjišťuje jeho cíle a potřeby a nejde mu jen o provizi, určitě může investorovi poradit. Problém je v tom, že by lidé měli být více finančně vzdělaní, aby byli schopni s finančním poradcem diskutovat. Jistě mohou poradit také bankovní a nebankovní zprostředkovatelé, ovšem platí, že v bance mají na klienta většinou méně času. Co se týče "investování na vlastní pěst", řadu potřebných informací lze najít na internetu. Je zapotřebí vyhledávat nejen informace o investování, ale sledovat i aktuální dění na finančních trzích, makroekonomická data, hospodářské výsledky firem apod. Jak byste radil sestavit investiční portfolio například třicátníkovi, který se řadí mezi agresivnější investory?
JS: Jako stabilizační složku bych využil nástrojů státem podporovaných aktiv, například penzijní připojištění, stavební pojištění apod. Důležitá je otázka výše příjmů, respektive prostředků, které chce konkrétní člověk investovat. Čím je objem prostředků nižší, tím bude rizikovější složka méně diverzifikovaná a alokovaná. Do této dynamičtější složky bych zařadil akcie vyspělých i mladých trhů a jako alternativní investici komodity. S přibližujícím se důchodem bych každopádně navyšoval konzervativní složku a snižoval složku akciovou.
V jaké kondici ustály vaše fondy krizi?
nejlépe se s krizí vypořádaly fondy zaměřené například na BRIC, hůře na tom byly fondy pobaltských a balkánských trhů
JS: Dopad globální finanční krize a následný odraz ode dna byl přímo úměrný investičnímu zaměření fondů v naší nabídce. Lépe se s krizí a následným oživením vypořádaly oblasti velkých rychle se rozvíjejících ekonomik (BRIC), hůře na tom byly fondy zaměřené na menší evropské ekonomiky, které byly krizí zasaženy nejvíce a u nichž bude proces hospodářského oživení pozvolný, například Pobaltí, Balkán, speciálně Řecko. Nicméně právě tyto trhy mohou v budoucnu vzhledem k ocenění nabídnout investorům atraktivní potenciál výnosu. Na trzích můžeme v nejbližší době očekávat zvýšenou volatilitu způsobenou zejména nejistotou investorů ohledně rychlosti a udržitelnosti ekonomického oživení, zejména v eurozóně, které může být negativně ovlivněno krocením vysokých rozpočtových deficitů jednotlivých států. Nicméně po výprodejích, které jsme mohli sledovat na globálních akciových trzích v posledních týdnech, se atraktivita ocenění akcií zejména na mladých trzích pro dlouhodobé investory ještě zvýšila.
Jaké exotické fondy máte v nabídce? Pro jaké investory jsou určeny?
JS: Naše nabídka je zaměřena zejména na investory hledající dlouhodobý potenciál zajímavého zhodnocení na "emerging markets". Těmto investorům se snažíme v rámci rodiny fondů WIOF (World Investments Opportunities Funds) zpřístupnit atraktivní investiční příležitosti na rozvíjejících se trzích v kombinaci s regionální správou a expertízou investičních manažerů působících přímo v oblasti investiční strategie fondu. V nabídce investor nalezne jednak dostupnější možnosti investování na akciových trzích zemí BRIC, mladých trzích ve střední a východní Evropě, nebo menších asijských ekonomikách. Nabízíme i třešničky jako Afriku, Pákistán, Arabský poloostrov (střední východ). Další posílení diverzifikace portfolia nabízí investorům nově otevřené fondy s unikátním sektorovým investičním zaměřením na oblast utilit (WIOF Global Listed Utilities) nebo alternativních zdrojů energií (WIOF Green Energy).
Nově otevřené fondy nabídnou investorům další stupeň diverzifikace v rámci dlouhodobého portfolia, což se týká zejména sektorově orientovaných fondů, jako jsou Green Energy nebo Global Listed Utilities. Snažíme se využívat investičních příležitostí, od čehož se odvíjí naše nabídka fondů. Z těch nejnovějších bych uvedl fond Latinská Amerika, dále jsme otevřeli již zmiňovaný fond Green Energy, který investuje do firem vyrábějících elektřinu využívajících alternativních zdrojů. A třetí je Emerging Europe, který investuje kompletně do rozvíjejících se ekonomik států Evropy.
garantované fondy poskytují jistotu, ale za cenu minimálního výnosu. Nebýt marketingu bank, nebyly by zřejmě tak populární
V Česku jsou stále populárnější garantované fondy? Co si o nich myslíte?
JS: Pokud chce mít investor zajištěnou návratnost kapitálu a spokojí se s nulovým nebo relativně malým výnosem, je to pro něj určitě výhodný produkt. A to i z toho hlediska, že tyto fondy jsou zpravidla výnosnější než termínované vklady v bankách. Minimum rizika je vyváženo omezeným výnosovým potenciálem. Popularita je kromě opatrnosti investorů zapříčiněna také propagací těchto fondů bankami. Podíváme-li se na prodej fondů od nebankovních zprostředkovatelů, podíl garantovaných fondů je podstatně nižší.