US MARKETOtevírá za: 6 h 57 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Těchto 10 amerických firem má nejvíce hotovosti

Americká ekonomika se potýká a bude potýkat s dopady pandemie koronaviru a opatření, která mají pomoci situaci zvládnout. Podpora ekonomiky je pasivní jak ze strany Fedu, tak administrativy. I tak ale bude pro jednotlivé firmy podstatné, jak budou schopny překlenout (případně využít) náročné období. Zásoby hotovosti jim v tom mohou jedině pomoci.

Andrej Rády
Andrej Rády
7. 4. 2020 | 11:46
Americké akcie

O tom, jak podstatná je hotovost, se přesvědčují nejen americké společnosti již minimálně měsíc. Potřeba vyplácet zaměstnance i v době, kdy tržby v některých odvětvích doslova zamrzly, udržovat výrobu a splácet půjčky - to jsou jen některé z faktorů, které v posledních týdnech připomínají, jak podstatné je svůj byznys připravovat během úspěšných let na možné šoky.

Firmy, které to nedělaly, to již zhusta pocítily, jakkoli se opět v bleděmodrém vrací do hry téma morálního hazardu. Některé firmy jsou zkrátka příliš velké a důležité na to, aby je vlády nechávaly padnout, a tak si nyní většinou situace řeší veřejným pokáráním za příliš masivní odkupy vlastních akcií v uplynulých letech (mnohdy na dluh) a pozastavením výplat dividend. Nemluvě o nákupech firemních dluhopisů centrální bankou.

Rekordní zájem o (některé) firemní dluhopisy aneb Jak se biblické pravdy vracejí do tržní hry

Rekordní zájem o (některé) firemní dluhopisy aneb Jak se biblické pravdy vracejí do tržní hry

Pomoc vlády se může týkat i firem, které mají (nominálně) poměrně velké zásoby hotovosti. V seznamu deseti amerických společností s největší hotovostí (data ke konci roku 2019) tak najdeme například i Ford, který v současnosti jistě nepatří k firmám, které "by si pískaly". Nechybí pak žádná z největších veřejně obchodovaných firem z technologického (a v současnosti vlastně i stále více spotřebitelského) odvětví.

Některé z nich již také pozastavily dividendu (nejvíce Ford, ani to ale neochránilo rating společnosti od sražení mezi junk). Hluboké propady americké (a globální) hospodářské výkonnosti nepochybně zasáhnou byznys většiny z uvedených, velké množství peněz ale u řady z nich také zvýrazňuje potenciál možných akvizic za v současnosti výrazně atraktivnější ceny (v případě Berkshire Hathaway pak přímých investic po několika letech, kdy si Warren Buffett stěžoval, že na trhu zkrátka nejsou přiměřeně oceněné příležitosti).

společnosthotovost (na konci roku 2019)
Microsoft136,6 miliardy USD
Berkshire Hathaway128,2 miliardy USD
Alphabet121,2 miliardy USD
Apple106 miliard USD
Facebook53,2 miliardy USD 
Amazon43,7 miliardy USD 
Ford Motor37,3 miliardy USD
Oracle35,7 miliardy USD
Cisco Systems33,4 miliardy USD
Bristol-Meyers Squibb32,5 miliardy USD
Akcie možná nejsou až tak levné, investičních tipů se ale rojí desítky

Akcie možná nejsou až tak levné, investičních tipů se ale rojí desítky

Zdroj: 247wallst.com

Akciové tipyAlphabet (Google)AmazonAmerické akcieAppleBerkshire HathawayCisco SystemsFord MotorHotovostInvestiční tipyMeta Platforms (Facebook)MicrosoftOracle
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa