Důvod odolnosti akciového trhu: Neobjevujeme náhodou Ameriku?

Americká ekonomika padá do hluboké recese, Wall Street ale slaví pokračování akciové rally. Tržní paradox samozřejmě nevznikl jen tak, jeho důvod je přitom (zřejmě) celkem prostý.
V srpnu 1987, kdy americké akcie dosáhly vrcholu před následným propadem během takzvaného černého pondělí, dosahoval výnos 10letých amerických vládních dluhopisů 8,8 %. V říjnu to bylo dokonce 10,2 %. Předtím, než mezi roky 1968 a 1970 americké akcie spadly o více než 36 %, dosahoval výnos 10letých amerických dluhopisů 6 %, a předtím, než mezi roky 1973 a 1974 index S&P 500 klesl na polovinu, činil výnos 10letých bondů 6,5 %. A třeba v roce 1990, kdy se americké akcie propadly o 20 %, dluhopisy vynášely téměř 9 %, v době splasknutí internetové bubliny 6 % a před finanční krizí z roku 2007 přes 5 %.
Současná situace je jiná. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů se v první polovině března dostal pod 0,5 % a nyní se pohybuje kolem 0,8 %. Jak říká Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management, začíná to vypadat tak, že akcie jsou jedinou možností, jak zhodnotit peníze.
A bez ohledu na to, zda jsou důvodem nízkých výnosů dluhopisů nízké úrokové sazby centrálních bank nebo něco jiného, je evidentní, že právě nízké výnosy bondů jsou jedním z hlavních důvodů toho, proč ceny akcií nespadly výrazněji a nyní již od březnového dna razantně posilují. Investoři, kteří by se z burzy rádi stáhli a peníze chtěli "zaparkovat" do bezpečného přístavu se zajímavým výnosem, takovou možnost zkrátka nemají.
Zdroj: A Wealth of Common Sense