Dvě akcie ze sektoru ropy, na které se ptáte: Transocean a Occidental Petroleum

Americký ropný sektor je kvůli nižším cenám černého zlata pod tlakem již několik let, letošní koronavirová recese a také cenová válka mezi Ruskem a Saúdskou Arábií pak srazily ceny akcií v odvětví ještě výrazně níže. V rámci pravidelných expertních výhledů se ptáte nejen na samotnou surovinu, ale také na akcie konkrétních společností z ropného byznysu. Analytik Petr Lajsek ze společnosti Colosseum pro Investiční web okomentoval dvě z nich, Transocean a Occidental Petroleum.
Occidental Petroleum
Occidental Petroleum je po koupi Anadarko Petroleum největším těžařem v oblasti Permian Basin. Tamní těžba je a zůstane výrazně nákladnější, než jakou mají například Rusko nebo státy Perského zálivu. Společnost prodala ropná pole v Kataru, stále však působí kromě USA v Ománu, Libyi a Kolumbii.
Těžaři prošli těžkou zkouškou při jarním kolapsu na trhu s ropou. Většina akcií amerických těžařů dosáhla svého dna v průběhu března, tedy ještě před pádem futures na ropu WTI do záporných hodnot. Od května se jejich akcie trochu vyvezly s rostoucí cenou ropy, a v současnosti se tak v některých případech obchodují na násobně vyšších hodnotách, než byla minima z března.
Vzhledem k postupnému obnovování cestovního ruchu poroste i spotřeba ropy. Ceny akcií těžařů by se proto mohly pomalu vracet na hodnoty z doby před pandemií. Ozdravný proces však bude trvat měsíce, možná i roky. Svou roli dále hraje omezení produkce ze strany OPEC+ a oznámené hospodářské výsledky za druhý kvartál (čeká se strmý propad zisků i tržeb). Celý sektor je tedy nyní spíše hřištěm pro investory, kteří tolerují výrazně vyšší riziko, a platí to beze zbytku i pro Occidental Petroleum.
zdroj: Google Finance
Transocean
Transocean je největším světovým dodavatelem zařízení pro offshore těžbu ropy. Největšími klienty společnosti jsou Royal Dutch Shell, Equinor a Chevron. Letošní rok je přitom pro firmu kvůli pandemii koronaviru a padajícím cenám ropy velice náročný (ostatně jako několik let předchozích), cena akcií se od začátku roku propadla o více než 70 %.
Těžaři ropy vzhledem k nízkým cenám a přebytku suroviny na trhu omezily těžbu, a tím pádem také investice do nových strojů. Tím trpěla i společnost Transocean. Fundamentálně do hry vstupují obdobné faktory jako v případě Occidental Petroleum, i vzhledem k nominální ceně akcií je Transocean navíc jednoznačně náchylný k vysoké volatilitě, titul ovšem po výrazném zlevnění v posledních letech (nemluvě o roce 2008, kdy krátce stály i přes 150 USD) lze pokládat za podhodnocený.
zdroj: Google Finance