Na trh se valí bilionová povodeň likvidity

Většina obchodníků po short squeeze dramatu na trhu s akciemi firem jako GameStop nemůže v posledních týdnech odlepit oči od tipů na další potenciální cíle gangu z Redditu. Možná jim i proto uniká jedna zásadní věc.
Na trh by se měla v následujících šesti týdnech dostat doslova záplava likvidity v objemu 800 miliard USD, v příštích deseti týdnech by pak mohlo na trh natéct celkem až 1,1 bilionu USD. A aby té likvidity nebylo málo, v následujících dvou měsících je ve hře potenciálně dalších 300 miliard. A to všechno přímo z americké státní kasy.
Mnoho investorů možná nezaznamenalo největší zprávu uplynulého týdne. Tou bylo zveřejnění nejnovější prognózy výpůjček amerického ministerstva financí, podle které si USA v aktuálním čtvrtletí půjčí jen 275 miliard USD, což je o neuvěřitelných 75 % (853 miliard USD) méně, než bylo projektováno ještě v listopadu 2020. Tehdy se psalo o zhruba 1,1 bilionu USD.
S hotovostí, kterou v současnosti disponuje ministerstvo financí (těsně pod 1,6 bilionu USD), to znamená, že se může během příštích šesti měsíců uvolnit na trh až 1,4 bilionu USD, což je téměř o 50 % více, než jaká je očekávaná nová likvidita od Fedu (zhruba 620 miliard USD).
Ministerstvo financí drží své peníze na běžném účtu, který je veden u Fedu. Na účtu jsou ukládány peníze z daňových odvodů a také dolary získané během aukcí státních dluhopisů. V konečném důsledku se měnová politika a kvantitativní uvolňování provádí právě přes tento účet.
S poklesem hotovostního zůstatku ve státní pokladně USA se komerčním bankám v probíhajícím čtvrtletí zvýší úroveň rezerv zhruba o 900 miliard USD. A právě to je vývoj, který v minulosti vyvolával citelný vzestup nadějí na růst cen rizikových typů investic, jako jsou například akcie, komodity, ale v současnosti třeba i bitcoin.