US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak dopadla klimatická konference v Glasgow a jak se skokově rozmnožuje olympijská výprava České republiky pro Peking 2022? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Redakce IW
Redakce IW
15. 11. 2021 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v pátek uzavřely v plusu, za týden ale odevzdaly okolo půl procenta

Americké akcie v pátek posílily, velkou měrou k tomu přispěly technologické společnosti. Nárůstu akciového trhu nezabránily ani nepříznivé ekonomické údaje ze Spojených států. Za celý týden však americké akcie oslabily po předchozích pěti týdenních nárůstech za sebou, a to o zhruba půl procenta. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,50 % na 36 100,31 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,72 % na 4 682,85 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o rovné procento na 15 860,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,76 % na 16,29 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 1,57 %. Ceny ropy klesly o procento, na zelené nule uzavíraly zlato a stříbro a procento a půl odevzdaly shodně bitcoin a ether. Za celý týden však Dow ztratil 0,6 %, S&P 500 klesl o 0,3 % a Nasdaq Composite se snížil o 0,7 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírná ztráta indexu S&P 500 nemění situaci, býci mají stále navrch

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírná ztráta indexu S&P 500 nemění situaci, býci mají stále navrch

Proč se Fed (asi) nehrne do zpřísňování měnové politiky

Proč se Fed (asi) nehrne do zpřísňování měnové politiky

Největší akciový trh a jeho hvězdný sektor na technické křižovatce a jeden trik Wall Street, na který neskáču

Největší akciový trh a jeho hvězdný sektor na technické křižovatce a jeden trik Wall Street, na který neskáču

2. Evropské akcie zakončily pátek i celý týden v zelených číslech

Burzy na starém kontinentu připsaly jak v pátek, tak i v celém týdnu mírné zisky. V posledním dnu týdne se nejvíce dařilo firmám z odvětví zboží pro domácnosti, které posílily o 1,9 %, zatímco akcie těžařů ropy a zemního plynu ztratily 0,9 %, a staly se tak v pátek nejztrátovějším sektorem. Své výsledky představila farmaceutická společnost AstraZeneca či ruský ropný koncern Rosněfť. Eurostat informoval, že průmyslová výroba v Evropě dále klesá. Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek posílil o 0,30 % na 486,75 bodu (za týden +0,68 %), německý DAX přidal 0,07 % na 16 094,07 bodu (za týden +0,25 %), britský FTSE 100 oslabil o 0,49 % na 7 347,91 bodu (za týden +0,60 %) a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,45 % na 7 091,40 bodu (za týden +0,72 %).

Přísliby a úskalí zelených dluhopisů

Přísliby a úskalí zelených dluhopisů

3. Pražská burza v pátek ztratila bezmála procento, stejnou ztrátu utrpěla i během celého týdne

Pražská burza v pátek oslabila. Index PX klesl o 0,89 % na 1 361,73 bodu. Do červených čísel se propadla většina hlavních titulů. Akcie ČEZ odepsaly 1,23 % a akcie Komerční banky 1,39 %, nejvýraznější pokles se týkal cenných papírů Erste (-1,48 %). Největšího růstu naopak dosáhly akcie VIG (+1,19 %). Za celý týden index PX klesl o procento, když nejvíce ztrácel ČEZ a nevýrazněji posílila VIG.

Spurný (TrustWorthy Investment CZ): Inflace dále poroste a zlato opět zafunguje jako účinná pojistka, peníze na účtu nebudou mít smysl

Spurný (TrustWorthy Investment CZ): Inflace dále poroste a zlato opět zafunguje jako účinná pojistka, peníze na účtu nebudou mít smysl

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí nad ránem data o japonském HDP a průmyslové výrobě, Čína přidá informace z maloobchodu, trhu práce, průmyslu a investicích a Indie a eurozóna doplní své statistiky obchodní bilance. Ve Spojených státech vyjde jen index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné WeWork, Advance Auto Parts nebo Tyson Foods. V 10 dopoledne se můžete těšit na expertní pohled na trhy v podání Filipa Kejly z WOOD & Company. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. listopadu

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. listopadu

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ústupek Číně a Indii: Summit v Glasgow nedospěl k úplnému konci uhlí v energetice

Zástupci bezmála 200 zemí světa se v sobotu na konferenci COP26 v Glasgow shodli na znění dohody o dalším postupu v boji s klimatickými změnami. Země souhlasily s postupným odklonem od používání uhlí k výrobě elektrické energie, závazek k jeho úplnému vyloučení z výroby elektřiny ale nakonec do společného prohlášení zahrnut nebyl, protože si Čína a Indie na poslední chvíli vymínily "měkčí postup".

6. Spotřebitelská důvěra v USA spadla na desetileté minimum

Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu předběžně klesl na 66,8 bodu ze říjnových 71,7 bodu při odhadovaném zvýšení na 72,4 bodu. Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech tak počátkem listopadu klesla na nejnižší úroveň za deset let. Ukázal to sledovaný index Michiganské univerzity. Na vině je prudký nárůst spotřebitelských cen, který snižuje životní úroveň domácností. Ta je přitom prioritou amerického prezidenta Joea Bidena.

7. Musk již prodal akcie Tesly v hodnotě téměř sedmi miliard dolarů

Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk v pátek pokračoval v prodeji svých akcií v podniku. Od začátku týdne tak prodal akcie Tesly v celkové hodnotě 6,9 miliardy dolarů.

8. Havlíček: Vláda by mohla od prosince zavést některé kompenzace pro firmy

Vláda by mohla od prosince spolu s chystaným zrušením uznávání antigenních testů zavést některé kompenzační programy pro firmy. Programy jsou připravené, ale musí se na nich shodnout profesní svazy a budoucí vláda. Kompenzace by se mohly pohybovat řádově kolem jedné miliardy korun měsíčně. V diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr průmyslu a obchodu a dopravy v demisi Karel Havlíček (ANO).

9. Johnson & Johnson oddělí spotřebitelské podnikání od farmaceutického

Americká společnost Johnson & Johnson, která je největším světovým výrobcem zdravotnických výrobků podle objemu tržeb a jednou z nejstarších firem ve Spojených státech, se plánuje rozdělit na dvě části. Jedna bude zahrnovat vysoce ziskové, ale rizikové podnikání v oblasti léků na předpis a zdravotnických pomůcek, druhá pak její původní, ale pomaleji rostoucí spotřebitelskou skupinu. Ta zahrnuje například náplasti Band-Aid, přípravek Tylenol a dětský pudr Johnson's Baby.

10. Putin: Ruská ekonomika letos zřejmě poroste nejrychleji za 13 let

Ruská ekonomika je na cestě k nejsilnějšímu růstu za posledních 13 let. Řekl to v pátek ruský prezident Vladimir Putin. Hrubý domácí produkt by se za celý rok měl podle něj zvýšit o 4,7 %. Je to optimističtější předpoklad než prognózy ruské centrální banky i ruské vlády.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Velký úspěch pro český hokej, poprvé v historii si na olympiádě zahraje ženský tým

České hokejistky zvládly v neděli poslední krok na cestě z kvalifikace na olympijský turnaj. V přímém boji o postup na únorové hry Pekingu dokázal národní tým v Chomutově porazit Maďarsko 5:1. Když kapitánka Alena Mills převzala symbolickou letenku do Číny, mohla euforie propuknout naplno.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná