Toto jsou podle Morgan Stanley často podceňované důvody k akciové opatrnosti
Na trzích v posledních týdnech sílí názor (navzdory krátkodobým výkyvům nálady), že americká centrální banka dokáže zajistit měkké přistání ekonomiky, tedy že utahováním měnových kohoutů bude krotit inflaci, ale zároveň zajistí pokračování hospodářského růstu. Americké akcie se od svého letošního minima již výrazně odrazily, ne všichni jsou ale naladěni optimisticky. Analytici z Morgan Stanley například upozorňují na tři faktory, které by měli mít investoři před očima, když v nich začne sílit až nezdravě býčí nálada.
1. Vysoké ocenění amerických akcií
Americké akcie jsou podle řady ukazatelů drahé. Když se během uplynulých sedmdesáti let inflace ve Spojených státech pohybovala mezi šesti a osmi procenty, byl ukazatel P/E indexu S&P 500 v průměru zhruba 12. Nyní se pohybuje okolo 20. Velice nízká je na akciovém trhu navíc také riziková prémie.

2. Nejistá reakce na rozpouštění bilance Fedu
Americká centrální banka již oznámila, že se chystá zahájit snižování své bilance. Podle odhadů analytiků by Fed letos mohl bilanci snížit o přinejmenším 560 miliard USD, což by se mělo zhruba rovnat efektu zvýšení základní sazby o čtvrt procentního bodu. Problémem je, že centrální banka s tímto krokem nemá mnoho zkušeností, takže nelze s jistotou říci, jak nakonec investoři zareagují.
3. Hrozba razantnějšího zvyšování sazeb
Donedávna byli prakticky všichni přesvědčení, že americká centrální banka bude při utahování měnové politiky velice opatrná. V druhé polovině března ovšem guvernér Fedu Jerome Powell upozornil na možnost agresivnějšího zvyšování sazeb, pokud si je mandát banky v podobě zajištění cenové stability vyžádá. Na trzích se hned začalo diskutovat o zvýšení základní sazby v krocích po 50 bazických bodech na zasedáních v květnu i červnu, prvním takto razantním růstu sazby od jara 2000.
Zdroj: Morgan Stanley