US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-1,79 %
NASDAQ-1,30 %
S&P 500-1,13 %
ČEZ+1,41 %
KB+0,15 %
Erste-1,85 %

Co musíte ráno vědět (24. června)

Oslabily ve čtvrtek výrazněji burzy v Evropě, nebo v zámoří, co kazí náladu evropským podnikatelům a v jakých zemích se s největší pravděpodobností domůžete svých pohledávek? I to musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
24. 6. 2022 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily, dařilo se defenzivním titulů i technologiím

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek hledaly směr, seanci ovšem zakončily v zelených číslech. Dařilo se defenzivním titulům, jako jsou zdravotnické společnosti nebo firmy vyrábějící produkty denní potřeby, ale i technologiím. Index Dow stoupl o 0,64 % na 30 677,36 bodu, širší S&P 500 přidal 0,95 % na 3 795,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,62 % na 11 232,19 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,35 % na 29,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o téměř sedm bazických bodů na 3,089 %.

O (nevyhnutelné) recesi v USA a eurozóně: Z Fedu a spol. se stávají nepřátelé trhu a energetická krize může teprve udeřit naplno

O (nevyhnutelné) recesi v USA a eurozóně: Z Fedu a spol. se stávají nepřátelé trhu a energetická krize může teprve udeřit naplno

2. Na evropských burzách ve čtvrtek převládl strach z hospodářské recese, krvácely především banky a automobilky

Během čtvrtečního obchodování v Evropě o 12 % zlevnily akcie Deutsche Bank a Commerzbank, sektor automobilek pak klesl o 3,6 %. To vše po velmi slabých výsledcích indexu nákupních manažerů ve Francii, Německu i celé eurozóně a poté, co šéf Fedu Jerome Powell zmínil recesi jako jednu z reálných možností dalšího ekonomického vývoje ve Spojených státech. Celoevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,82 % na 402,40 bodu, německý DAX klesl o 1,76 % na 12 912,59 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,97 % na 7 020,45 bodu a francouzský CAC 40 pozbyl 0,56 % na 5 883,33 bodu.

Pokud zvýšená inflace přetrvá, mohou být výprodeje akcií brutální, varuje hedgeový manažer

Pokud zvýšená inflace přetrvá, mohou být výprodeje akcií brutální, varuje hedgeový manažer

3. Pražská burza ve čtvrtek ve vleku západoevropských trhů oslabila o 2,21 %

Pražská burza ve čtvrtek následovala západoevropské akciové trhy a oslabila. Index PX ubral 2,21 % na 1 278,65 bodu. Více než pět procent ztratily akcie Erste Group Bank, klesaly ale také další banky či akcie energetické společnosti ČEZ.

Extrémní scénář, ve kterém by začaly zlevňovat nemovitosti v Česku

Extrémní scénář, ve kterém by začaly zlevňovat nemovitosti v Česku

4. Očekávané události

V noci na pátek Japonsko představí zprávu o inflaci. Spojené království přidá maloobchodní tržby, Ifo odtajní index podnikatelské nálady pro Německo a ve Spojených státech se investoři zaměří na finální červnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a údaje o prodejích nových domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. června

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Restrukturalizace ČEZ by se mohla uskutečnit do dvou let, uvedl Fiala

Je důležité, aby Česko mělo rozhodující vliv na kritickou a energetickou infrastrukturu. Jednou z cest, jak toho dosáhnout, je restrukturalizace společnosti ČEZ, která by se mohla uskutečnit do dvou let. Český premiér Petr Fiala to ve čtvrtek řekl novinářům v Bruselu před zahájením dvoudenního summitu Evropské unie.

6. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně kvůli inflaci v červnu prudce zpomalil

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v červnu prudce zpomalil, příčinou je zejména růst cen. Spotřebitelé kvůli obavám z vysokých účtů v důsledku inflace častěji zůstávají doma a více šetří. Souhrnný index nákupních manažerů S&P Global, který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je měřítkem celkového zdraví ekonomiky, podle předběžných údajů klesl na 51,9 bodu z květnové hodnoty 54,8 bodu. Analytici čekali, že klesne jen na 54 bodů. Indikátor je teď nejníže od loňského února. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem expanze aktivity a pásmem její kontrakce.

7. Čínská vláda razantněji zasáhne do tamní ekonomiky, řekl Si Ťin-pching na summitu BRICS

Čína nasadí efektivnější prostředky, aby naplnila své hospodářské cíle pro letošní rok. Na zahájení summitu předních rozvíjejících se ekonomik to řekl čínský prezident Si Ťin-pching. Skupina označovaná jako BRICS kromě Číny zahrnuje také Rusko, Indii, Brazílii a Jihoafrickou republiku. Konflikt na Ukrajině označil Si za výstražný signál pro lidstvo. Čína si ohledně Ruské invaze zachovává neutralitu. Na dvoudenním summitu má vystoupit i ruský prezident Vladimir Putin.

8. Norská centrální banka překvapivě zvýšila základní úrok na 1,25 %

Norská centrální banka ve čtvrtek překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,25 %. Jde o nejvýraznější zvýšení sazby od roku 2002, které je zároveň dvojnásobné proti očekávání většiny analytiků. Kvůli inflaci banka očekává další zvýšení základní sazby v srpnu, zároveň zhoršila výhled růstu ekonomiky.

9. Rusko uhradilo závazky dolarových eurobondů v rublech, věc má za vyřízenou

Ruská federace odeslala úroky ze dvou emisí dolarových eurobondů. Zaplatila v rublech a tím považuje závazky vůči věřitelům za splněné. Oznámilo to ve čtvrtek ruské ministerstvo financí, které má platby úroků z dluhopisů na starosti. Rusko odeslalo do centrálního depozitáře 12,51 miliardy rublů, což odpovídá částce 234,5 milionu dolarů, uvedla agentura Reuters.

10. Americký výrobce sportovních doplňků Nike se rozhodl zcela opustit ruský trh

Americká společnost Nike, která je největším výrobcem sportovního oblečení na světě, se rozhodla zcela opustit ruský trh. Firma ve čtvrtek uvedla, že znovuotevření svých ruských obchodů neplánuje. Podnik už na začátku března pozastavil provoz svých ruských obchodů v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Allianz Trade: Vymáhání pohledávek je nejjednodušší ve Švédsku

Vymáhání pohledávek je nejjednodušší ve Švédsku, Německu a Finsku. Naopak nejsložitější je v Saúdské Arábii. Česko je až v druhé polovině seznamu, na vině je zejména zdlouhavý průběh soudních řízení. V žebříčku, který sestavila úvěrová pojišťovna Allianz Trade, se Česko umístilo na 28. místě ze 49. Výsledné skóre kombinuje hodnocení více než 40 administrativních ukazatelů týkajících se platebních postupů či průběhu soudních a insolvenčních řízení.

"Zatímco platební morálka tuzemských společností je relativně dobrá, skóre sráží zejména zdlouhavost soudního řízení a následná nízká vymahatelnost rozhodnutí. Stejně tak bylo problematicky hodnoceno insolvenční řízení, kdy se stále častěji sahá k likvidaci společnosti než k její reorganizaci. Zatímco například v Německu a dalších zemích z čela žebříčku existují, a dokonce jsou upřednostňována mimosoudní řešení, český systém žádný takový nástroj nezná," upozornil regionální manažer Allianz Trade Jan Synek.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Cena stříbra vystřelila na dlouho nevídanou úroveň. Rodí se tržní šampion roku?

Cena stříbra vystřelila na dlouho nevídanou úroveň. Rodí se tržní šampion roku?

11. 6.-Petr Novotný
Stříbro