US MARKETOtevírá za: 0 h 23 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Wall Street vítá nový býčí trend. Opatrně s těmi oslavami, varuje ale zkušený investor

Loni na podzim zažívali investoři do amerických akcií krušné chvilky. Nyní je situace docela jiná, trh slaví, že se k akciovému kormidlu vracejí býci. Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management ale varuje, že cesta vzhůru nemusí být tak jednoduchá, jak si někteří investoři malují.

Inflace ve Spojených státech byla v říjnu blízko 8 % a americká centrální banka agresivně zvyšovala úrokové sazby, zatímco index S&P 500 ztrácel na poslední historické maximum asi 25 % a Nasdaq 100 přes 35 %. Nic z toho již neplatí. Inflace ve Spojených státech je na 4 % a měla by dále klesat, Fed v červnu přerušil zvyšování úrokových sazeb, členové jeho měnového výboru čekají v rámci současného cyklu růst sazeb již jen o půl procentního bodu a index S&P 500 v ročním horizontu zpevňuje o 20 % a Nasdaq 100 přidává 34 %.

Jedna z řady definic býčí trend chápe jako posílení akcií o 20 % z lokálního minima. To splňují S&P 500 i Nasdaq. "Tak to na trhu zkrátka je, býci jsou střídáni medvědy, ti zase býky, ti medvědy, pořád dokola. Nikdy přitom nevíme, jak silné tyto trendy budou a kdy skončí, platí ovšem, že dlouhodobě akcie posilují," říká Ben Carlson.

Indexy S&P 500 a Nasdaq 100, zdroj: Yahoo! Finance

Indexy S&P 500 a Nasdaq 100, zdroj: Yahoo! Finance

"Dokonce ani nyní - v novém býčím trendu, jak jej některé definice chápou - si nemůžeme být jistí, že ceny akcií jen porostou. V horizontu od roku 1928 akcie v USA během růstu z lokálních minim na maxima v průměru ve dvou letech z každých tří prošly minimálně 10% korekcí a v 95 % let zaznamenaly dílčí pokles o minimálně 5 %," pokračuje Carlson.

Současně upozorňuje, že je potřeba rozlišovat mezi sekulárním a cyklickým býčím trendem. Sekulární trendy trvají déle a jsou silnější, cyklické probíhají kratší dobu a růst během nich není tak výrazný, respektive bývá přerušovaný korekcemi. "Osobně bych si na to, že jsme v novém sekulárním býčím trendu, nevsadil. Historicky je totiž vývoj cen amerických akcií korelovaný s vývojem míry nezaměstnanosti. A ta je nyní blízko minima od roku 1969. Budeme-li tedy uvažovat, že nezaměstnanost má spíše prostor k růstu než k poklesu, musíme počítat s tím, že akcie nečeká zrovna procházka růžovým sadem," vysvětluje Carlson.

Vývoj cen akcií v USA v závislosti na nezaměstnanosti, zdroj: Ritholtz Wealth Management

Vývoj cen akcií v USA při konkrétních úrovních nezaměstnanosti, zdroj: Ritholtz Wealth Management

"Historická zkušenost naznačuje, že investoři by měli při nynější situaci pracovat se scénářem růstové trajektorie s možnými dílčími korekcemi. Nikdo ale nemá křišťálovou kouli, takže spoléhat se na takovou predikci a zkoušet na jejím základě časovat trh, bych nedoporučoval. Máte-li nicméně dlouhý investiční horizont, nemusíte se podobnými úvahami příliš trápit. Držte se své strategie, výsledky se dostaví," uzavírá Ben Carlson.

Americké akcie: Stratégové mají se současnou rally plné ruce práce

Americké akcie: Stratégové mají se současnou rally plné ruce práce

Americká akciová rally ve světle tří podstatných změn

Americká akciová rally ve světle tří podstatných změn

Investorské evangelium podle bezvýznamného retailisty

Investorské evangelium podle bezvýznamného retailisty

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Akciový trhAmerické akcieBýčí trhInvestiční strategieRally
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika