Americké akcie: Stále (skoro)jasno

Americký akciový trh dále roste a s výjimkou ocenění se pomyslné burzovní nebe zdá být takřka bez mráčku. Taková období zpravidla netrvají příliš dlouho.
Americký akciový trh má za sebou silně růstový týden, index S&P 500 celkově zpevnil o 2,29 %. Po dvou týdnech, ve kterých se index pohyboval do strany, došlo k proražení horní linie rozpětí na 5 180. Poté, co trh třikrát po sobě uzavřel nad 5 200, index opět teprve hledá možnou hladinu rezistence. V týdnu S&P 500 posunul historické maximum, přičemž nejvýrazněji a za solidního objemu obchodů vzrostl ve středu odpoledne v reakci na výsledek zasedání FOMC. Důležitý support je na 5 050, tedy na spodní hraně rozpětí 5 050 až 5 180. Níže je support na 4 900, kde je na denním grafu cenový odskok.
Index S&P 500 je aktuálně (podstatně) výše než velká část cílových hodnot pro letošní rok z per stratégů z Wall Street.
Kdyby se naplnily cílové ceny pro akcie z indexu S&P 500, trh by to posunulo zhruba o 7 % nad současnou úroveň.
Býků na trhu přibývá a medvědů ubývá. Zatím to ale není úplný extrém.
Trh dlouhodobě úspěšně ignoruje tradiční varovná znamení, třeba již rekordně dlouhou inverzi výnosové křivky amerických vládních dluhopisů.
Růst indexu S&P 500 od konce října 2023 již vstupuje do historie. Za 21 obchodních týdnů trh vzrostl o více než 27 %, což je šestý nejsilnější takto dlouhý úsek amerických burzovních dějin.
A v pátek 22. března to bylo shodou okolností 100 obchodních dnů ode dna trhu loni 27. října. Tehdy index S&P 500 klesl na minimum 4 103,78 bodu, zatímco intradenní high ve čtvrtek 21. března bylo 5 261,10 bodu. To je růst o 28,2 %. Kdyby tak rychlý růst vydržel 250 dnů (tedy zhruba rok), posílení by přesáhlo 70 %. V rámci kalendářních let S&P 500 zatím v historii zaznamenal 3 růsty o více než 40 % (1933, 1935 a 1954) a žádný o více než 50 %. Poslední alespoň 30% růst zvládl index v roce 1997. Podívejme se ale na 5měsíční růsty, které jsou v současnosti pro srovnání relevantnější. Aktuální 5měsíční změna hodnoty indexu S&P 500 je +25 %. Tak rychlé 5měsíční růsty v historii nastávaly často po významných cenových dnech a nikdy bezprostředně nevyústily ve výrazný propad trhu.
Rally přitom pokračuje za účasti většiny dílčích sektorů indexu S&P 500. Podíly titulů nad 200denním a 50denním průměrem stouply nad 80 %. To není zrovna běžné, ale když už k tomu dojde, zpravidla to nesignalizuje konec růstu indexu.
S tím vlastně souvisí i to, že index S&P 500 Equal Weight, ve kterém mají všechny tituly stejnou váhu, prorazil na nové historické maximum.
Na trhu přibývá ročních maxim na úrovni jednotlivých titulů, minima naopak prakticky vymizela.
Historicky po dosažení alespoň 118 nových ročních maxim na úrovni jednotlivých titulů index S&P 500 má tendenci dále růst. Konkrétně po roce byl zatím trh výše ve všech 13 případech z 13, a to v průměru o 12 %.
Z technického hlediska je na tom americký akciový trh v současnosti velice dobře. Na druhou stranu je ale v současnosti jednoznačně výrazně nadhodnocený. A pak je tu burzovní almanach, jehož vyznavači měli letos zkraje roku dost problém. Santa Claus rally se nekonala, až lednový výkon dopadl v prospěch akciových optimistů. Pro ně nicméně letos nadále hovoří indikátor nejdůležitější, tedy cena. V polovině minulého týdne to bylo 50 obchodních dnů od začátku roku a index S&P 500 v tu chvíli letos přidával 8,3 %. V letech, kdy rostl ve stejné fázi roku alespoň o 5 % (25 případů), do konce roku zpravidla dále rostl (24 případů, v průměru o 12,6 %).
Prudký růst cen akcií od začátku roku dělá historická srovnání poměrně složitými. Nicméně ve volebních letech v USA mají akcie tendenci oproti současné úrovni ještě mírně posílit, jarní období ale bývá v průměru ve znamení stagnace. Vzhledem k současnému stavu akciového trhu v USA by podobná konsolidace nebyla ničím překvapivým.
Trh navíc do konce roku čeká od Fedu tři snížení sazeb. Již dlouho přitom index uzavírá do 2 % od historického maxima. Pokud by Fed snížil sazby nyní, bylo by to (další) býčí znamení. V historii akciový trh v takové situaci rostl ve 20 případech z 20.
Zdroj: Carson Group, Adaptiv, StockCharts.com, Cubic Analytics, Creative Planning, Decision Point, TOPDOWN CHARTS, AlmanacTrader, FactSet