Dividendy na pražské burze vs. termínovaný vklad: Po čem sáhnete?

Za poslední tři roky nabídly dividendy od předních firem, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze, investorům zhodnocení přes 8 % za rok.
Významnou část výnosů z držení českých akcií dlouhodobě tvoří dividendy. Průměrný hrubý dividendový výnos akcií zahrnutých v indexu PX vychází dlouhodobě na 4,5 % ročně, tedy po zdanění zhruba 3,8 % ročně. Zatímco index PX od roku 2012 stoupl o 70 % (4,4 % ročně), hodnota indexu PX-TRNet (index, který zohledňuje výši výplat dividend nebo jiných výnosů sníženou o daň z příjmů v příslušné výši) stoupla ve stejném období o 164 % (8,2 % ročně). Rozdíl (3,8 procentního bodu za rok) tvoří právě dividendy po zdanění.
V posledních letech je přitom rozdíl ještě markantnější. Za poslední tři roky se čisté dividendy po zdanění postaraly o 28% výnos, tedy zhruba 8,5 % za rok. České akcie se ve srovnání se zbytkem světa chlubí nebývale vysokým výnosem z dividend. Proto lze s trochou nadsázky o českých dividendových titulech hovořit jako o jakémsi "lepším termínovaném vkladu", samozřejmě pouze z dlouhodobého hlediska.
Na druhou stranu je potřeba dodat, že český akciový trh v globálním srovnání vychází jako jeden z nejméně rostoucích. Je to patrné i z grafu, kde modrá křivka (vývoj cen akcií na pražské burze) dlouhodobě nijak závratně nestoupá. Výrazněji roste oranžová křivka, která zohledňuje i čisté výnosy z dividend.
Dlouhodobě vyplácí akcionářům největší dividendy Philip Morris ČR, Komerční banka a ČEZ. Aktuálně nabízejí nejvyšší dividendový výnos akcie Komerční banky (8 %), Monety Money Bank (7,4 %) a Philip Morris ČR (6,5 %). V případě ČEZ ještě dividenda za loňský rok není jasná, očekává se ale čistý dividendový výnos 5-6 %.
Podrobný přehled dividend vyplácených v roce 2024 a jejich historický vývoj zpracovala společnost FINEZ Investment Management. Data jsou platná k 30. dubnu 2024.