US MARKETOtevírá za: 0 h 42 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Co musíte ráno vědět (29. července)

Jak zakončily uplynulý týden akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak jsou na tom firmy ve světě s inovacemi a jak se olympijské hry promítají do vývoje burz pořadatelských zemí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek zpevnily, dolar mírně klesl ke koši měn

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily, a smazaly tak část ztrát ze začátku týdne. Pomohly jim zotavení velkých technologických firem a nejnovější údaje o inflaci, které podpořily sázky na to, že centrální banka USA v září sníží úrokové sazby. Index Dow vzrostl o 1,64 % na 40 589,34 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,11 % na 5 459,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,03 % na 17 357,88 bodu. Index volatility VIX spadl o 11,21 % na 16,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než šest bazických bodů na 4,193 %. Za celý týden si Dow připsal 0,75 %, S&P 500 ale klesl o 0,83 % a Nasdaq Composite odepsal 2,08 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 opět klesl, odrazil se ale z minim

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 opět klesl, odrazil se ale z minim

2. Evropské akcie v pátek zpevnily, růst táhly burzy v Londýně a Paříži

Západoevropské akciové trhy v pátek skončily v zelených číslech. Vydařenou seanci za sebou mají burzy v Londýně a Paříži, jejichž hlavní indexy zpevnily o procento a čtvrt. Vysoké zisky si připsaly sektory stavebnictví, základních materiálů a zboží pro domácnost, dařilo se ale třeba i odvětví cestování a volnočasových aktivit. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek přidal 0,83 % na 512,83 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,21 % na 8 285,71 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,65 % na 18 417,55 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 1,22 % na 7 517,68 bodu. Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 přidal 0,55 %, FTSE 100 zpevnil o 1,59 % a DAX se zvýšil o 1,35 %, zatímco CAC 40 oslabil o 0,22 %.

Chudoba a bohatství: Podíl nejméně majetných ve světě dále klesá, hluboká propast ale zůstává

Chudoba a bohatství: Podíl nejméně majetných ve světě dále klesá, hluboká propast ale zůstává

3. Pražská burza v pátek uzavřela pod 1 600 body, za týden index PX odepsal téměř procento

Pražská burza v pátek třetím dnem v řadě ztrácela, index PX klesl o 0,16 % na 1 597,84 bodu. Pod hranici 1 600 bodů se vrátil po sedmi obchodních dnech. Nejvýrazněji v závěru týdne oslabily akcie pojišťovny VIG. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX oslabily téměř o procento, nejvíce zpevnily akcie Erste Group Bank (+1,91 %), naopak nejvýraznější oslabení zaznamenaly cenné papíry společnosti Piluka Lékárny (-14,13 %).

Finanční gramotnost v Česku: Čtvrtina lidí má naspořeno alespoň na rok dopředu, mladí se chovají více rizikově

Finanční gramotnost v Česku: Čtvrtina lidí má naspořeno alespoň na rok dopředu, mladí se chovají více rizikově

4. Očekávané události

Pondělí na data bohaté nebude, ze zajímavějších údajů vyjde jen ve Spojených státech index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Studie: Firmy ztratily schopnost přicházet se skutečnými inovacemi

Firmy po celém světě ztratily schopnost přicházet se skutečnými inovacemi, které podporují jejich růst. Přestože se počet firemních inovací zvyšuje, jde často o takzvané zombie inovace. Ty vznikají jen kvůli tomu, aby byl splněný plán, ale nepřináší firmám žádné výrazné benefity. Vyplývá to z výsledků 18. ročníku studie o nejvíce inovativních firmách světa, kterou vydala poradenská společnost Boston Consulting Group.

6. SK Hynix postaví v Jižní Koreji továrnu na čipy za 6,8 miliardy dolarů

Společnost SK Hynix plánuje investovat 6,8 miliardy dolarů do výstavby nové továrny na výrobu polovodičů v nově vznikajícím čipovém centru v Jižní Koreji. SK Hynix je druhým největším výrobcem paměťových čipů na světě a čipy dodává mimo jiné americké firmě NVIDIA.

7. Bloomberg: Apple zpozdí spuštění funkce AI, iPhony 16 přijdou bez ní

Chystaná funkce umělé inteligence (AI) společnosti Apple se objeví později, než se očekávalo, a nestihne tak spuštění revize softwaru iPhonů a iPadů. Nové přístroje iPhone 16 tak zřejmě tuto funkci získají až při aktualizaci softwaru. Apple ale bude mít více času na opravu chyb. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

8. Italská premiérka Meloniová slíbila obnovit spolupráci s Čínou

Italská premiérka Giorgia Meloniová na nedělním setkání se svým čínským protějškem Li Čchiangem slíbila obnovit spolupráci s Čínou. Obě strany podepsaly tříletí akční plán, jehož cílem je realizovat dřívější dohody a experimentovat s novými formami spolupráce. Meloniová, která od roku 2022 vede pravicovou vládu, je na své první oficiální návštěvě Pekingu od nástupu do funkce.

9. Ruská centrální banka zvýšila základní úrok o dva procentní body na 18 %

Ruská centrální banka v pátek podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o dva procentní body na 18 %, tedy na nejvyšší úroveň za více než dva roky. V tiskové zprávě poukázala na zrychlení růstu spotřebitelských cen. Předpověděla, že v celém letošním roce bude inflace v Rusku činit 6,5 až 7,0 %.

10. EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli hlubokým deficitům

Evropská unie v pátek oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy EU, které překračují stanovené rozpočtové deficity. Oznámila to Rada EU, která zastupuje členské státy. Disciplinární řízení s Belgií, Francií, Itálií, Maďarskem, Maltou, Polskem a se Slovenskem už v červnu doporučila zahájit Evropská komise.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Analýza: Olympiády přinesly většinou oživení akciových trhů hostitelských zemí

Letní olympijské hry v minulosti přinesly většinou oživení akciových trhů hostitelských zemí. Po posledních deseti hrách šly indexy jen ve dvou případech do minusu. Olympijským šampionem na burze byla v roce 1996 americká Atlanta. Vyplývá to z analýzy společnosti XTB.

"Nadprůměrný výkon v medailové tabulce může v zemi vyvolat dobrou náladu, která se může projevit i ve zvýšené produktivitě," řekl analytik z brokerské společnosti XTB Jiří Tyleček.

Pro podrobnější zkoumání tohoto účinku udělala společnost XTB analýzu vývoje akciového trhu v příslušné hostitelské zemi ve 12 měsících po skončení her. Nejlépe si vedly olympijské hry v Atlantě v roce 1996. Za 12 měsíců po skončení her v americkém státě Georgie vzrostl široký americký akciový index S&P 500 o 31 %.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika