US MARKETOtevírá za: 0 h 49 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Co musíte ráno vědět (31. července)

Jak skončila úterní seance na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak si v druhém čtvrtletí vedly ekonomiky EU a eurozóny, Německa a Česka a kdo v tuzemsku ovládá bankovní účty s velkými objemy prostředků? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v úterý na směru neshodly, investoři čekají na výsledek jednání Fedu

Americké akciové indexy uzavřely úterní obchodování smíšeně. Investoři nyní vyhlížejí výsledek měnověpolitického jednání americké centrální banky, které skončí ve středu večer. Index Dow si připsal půl procenta na 40 743,33 bodu, širší S&P 500 naopak klesl o půl procenta na 5 436,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil dokonce o 1,28 % na 17 147,42 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 6,59 % na 17,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 4,14 %.

S&P 500: Začátek snižování sazeb Fedu bývá býčí faktor, současné prostředí se ale vymyká historickým průměrům

S&P 500: Začátek snižování sazeb Fedu bývá býčí faktor, současné prostředí se ale vymyká historickým průměrům

2. Evropské akciové indexy se v úterý na směru neshodly, nedařilo se londýnské burze

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo nejednotně. Den byl nabitý důležitými makrodaty, investoři vyhodnocovali zprávy o HDP za EU, eurozónu, Německo a Česko nebo německou inflaci. V rámci sektorů se dařilo stavebnictví a základním materiálům, naopak pod nulou skončil sektor těžby. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,45 % na 514,08 bodu, německý DAX se zvýšil o 0,49 % na 18 411,18 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,42 % na 7 474,94 bodu, zatímco britský index FTSE 100 klesl o 0,22 % na 8 274,41 bodu.

Demokrat(ka), nebo republikán? Zlatu na stranické příslušnosti šéfa Bílého domu nezáleží, roli hrají jiná témata

Demokrat(ka), nebo republikán? Zlatu na stranické příslušnosti šéfa Bílého domu nezáleží, roli hrají jiná témata

3. Pražská burza v úterý stagnovala, polepšily si akcie Erste

Pražská burza v úterý stagnovala. Index PX sice stoupl, ale jen o 0,02 % na 1 598,74 bodu. Polepšily si třeba akcie bankovní skupiny Erste, které dosáhly nejvyšší ceny za více než 16 let. Většina hlavních emisí ale oslabila nebo stagnovala.

Výroba elektřiny: Co nás v Česku čeká?

Výroba elektřiny: Co nás v Česku čeká?

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem se investoři v Japonsku zaměří na průmyslovou výrobu, maloobchodní tržby, statistiku vydaných stavebních povolení a zahájené výstavby a index spotřebitelské důvěry a na výsledek měnověpolitického jednání centrální banky. Vyhodnocovat budou rovněž australskou inflaci nebo oficiální čínské indexy nákupních manažerů za červenec. Dopoledne bude patřit v Německu indexu cen dovozu, maloobchodním tržbám a nezaměstnanosti, ve Spojeném království indexu cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide a Eurostat přidá zprávu o inflaci v eurozóně. Ve Spojených státech odpoledne dojde na zprávu o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, index nákupních manažerů chicagského Fedu a rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí a ve 20.00 SELČ skončí dvoudenní měnověpolitické jednání FOMC. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká ekonomika v druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,4 %. Podle analytiků je její ožívání jen pozvolné, brzdí ho průmysl

Česká ekonomika v druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 0,4 %. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt vyšší o 0,3 %. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Vývoj mírně překonal odhady analytiků, kteří čekali mírnější růst.

6. Ekonomika EU v druhém čtvrtletí mezikvartálně vzrostla o 0,3 %

Ekonomika Evropské unie v druhém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,3 %, což je stejné tempo jako v prvním čtvrtletí. V rychlém odhadu to v úterý uvedl statistický úřad Eurostat. Meziroční tempo růstu hrubého domácího produktu v EU stouplo o desetinu procentního bodu na 0,7 %. V zemích eurozóny hospodářství za druhé čtvrtletí vzrostlo rovněž o 0,3 %, stejně jako o kvartál dříve. Meziročně ekonomika zemí platících eurem vykázala růst o 0,6 % po růstu o 0,5 % v prvním čtvrtletí.

7. Německá ekonomika v druhém čtvrtletí mezikvartálně klesla o 0,1 %

Hrubý domácí produkt Německa se po růstu o 0,2 % v prvních třech měsících letošního roku ve druhém kvartálu mezičtvrtletně snížil o 0,1 %. V úterý to v předběžné zprávě na základě sezónně, cenově a kalendářně očištěných dat oznámil Spolkový statistický úřad.

8. Inflace v Německu v červenci stoupla o desetinu procentního bodu na 2,3 %

Míra inflace v Německu v červenci stoupla na 2,3 % z červnových 2,2 %. V předběžné zprávě to v úterý uvedl Spolkový statistický úřad. Ve srovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 %. Podle metodiky výpočtu Evropské unie ceny vzrostly meziročně o 2,6 % a meziměsíčně o 0,5 %. Analytici zrychlení růstu cen nečekali. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií, v červenci podle předběžných údajů zůstala na 2,9 %.

9. Ubytovací platforma Booking.com dostala ve Španělsku pokutu 413 milionů eur

Španělský antimonopolní úřad (CNMC) vyměřil nizozemské ubytovací platformě Booking.com za zneužití dominantního postavení na trhu dvě pokuty v celkovém objemu 413,2 milionu eur. Úřad pokutoval platformu například za pravidla pro stanovování cen inzerovaných pokojů v hotelech a za další smluvní podmínky. Platformě také nařídil nápravu, stojí v úterní tiskové zprávě úřadu. Booking.com s rozhodnutím úřadu nesouhlasí a uvedl, že se proti němu odvolá. Mluvčí úřadu agentuře AFP řekla, že jde o nejvyšší pokutu, jakou kdy CNMC vyměřil.

10. Meta Platforms zaplatí 1,4 miliardy USD za urovnání žaloby státu Texas ohledně sběru dat

Americká internetová společnost Meta Platforms přistoupila na to, že zaplatí 1,4 miliardy dolarů, aby urovnala žalobu státu Texas. Firma podle žaloby nezákonně využívala technologii pro rozpoznávání obličejů ke shromaždování biometrických údajů o milionech Texasanů bez jejich souhlasu. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

UniCredit Bank: Bohatství je soustředěné na účtech mužů

Bohatství je soustředěné na účtech mužů. Zatímco u nižších sum je bohatství na účtech klientů a klientek vyrovnané, u vyšších částek dominují muži. Ukazují to data UniCredit Bank. Podle jejího průzkumu mezi 525 respondentkami Češky řídí rodinné rozpočty, spoří, myslí na budoucnost a mají zdravé sebevědomí u financí i investic. Dosáhnout pocitu finanční nezávislosti jim ale trvá déle a zpravidla nenaspoří tolik peněz jako muži.

U objemu peněz na účtech klientů UniCredit Bank je poměr žen a mužů v kategorii od 1,25 do 2,50 milionu korun 44 ku 56. Při aktivech od 2,5 milionu do 7,5 milionu korun je poměr už 40 ku 60 ve prospěch mužů a při objemu 7,5 až 12,5 milionu korun tvoří ženy držitelky jen třetinu. Rozdíl je ještě výraznější při sumách nad 12,5 milionu korun.

"Čím vyšší sumu má klient na účtu, tím je pravděpodobnější, že majitelem účtu je muž. Na běžných a spořicích účtech se sumami do 2,5 milionu korun je poměr mužů a žen jakožto vlastníků účtu téměř vyrovnaný. Při aktivech nad 12,5 milionu korun jsou už nůžky otevřené velmi výrazně, poměr je 26 ku 74 ve prospěch mužů," uvedl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

I přes nižší aktiva, která ženy spravují, se osm z deseti respondentek stará o domácí finance bez ohledu na velikost domácnosti. Právě ženy platí účty, spravují domácí rozpočet a podílejí se na rozhodování o investicích a velkých nákupech. K zajištění sebe a rodiny aktivně využívají pojistné produkty. Polovina českých žen má pojištění domácnosti, téměř třetina má uzavřeno tradiční životní pojištění a desetina má životní pojištění s investiční složkou. Důchodové připojištění má 42 % žen.

"Ženy mohou strávit velkou část života na mateřské dovolené či v zaměstnáních, která jsou hůře placená, ale umožňují jim být doma s dítětem, je-li nemocné. To může formovat vztah k penězům a postoj 'radši vrabec v hrsti než holub na střeše'. Proto je pro ně lepší zacházet s penězi tak, aby neriskovaly, a případně tak neohrozily finanční stabilitu rodiny," okomentovala rozdíly v přístupu k penězům psycholožka Martina Viewegová.

Českým ženám chybí podle průzkumu dostatek informací, pokud jde o zhodnocování peněz. Běžné spořicí účty jsou stále mezi ženami nejoblíbenější, využívá jich přes 70 % žen. Na popularitě získávají i pravidelné investice s 24 % a termínované vklady se 12 %.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika