Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak zahájily týden akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak (ne)pravděpodobná je americká recese a jak do kin vstoupil film Deadpool & Wolverine? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí prudce oslabily. Dow spadl o tisíc bodů a S&P 500 klesl nejvíce od roku 2022 kvůli obnoveným obavám z recese
Americké akciové indexy v obavách z možné recese zaznamenaly prudký pokles. V čele výprodeje stály technologické tituly, ztrácely ale tituly napříč sektory. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se snížil o 2,60 % na 38 703,27 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 3,00 % na 5 186,33 bodu a index Nasdaq Composite odepsal 3,43 % na 16 200,08 bodu. Index S&P 500 zaznamenal nejprudší denní pokles od roku 2022, když vedle technologických titulů výrazně ztrácely také akcie bank. Index volatility VIX vystřelil o 64,90 % na 38,57 bodu, během dne ale dočasně dosáhl 65 bodů. Výnosy amerických státních dluhopisů na začátku dne klesly na nejnižší úroveň za poslední rok, desetileté bondy na konci obchodování klesaly o necelé dva bazické body na 3,772 %. Ceny ropy se nakonec zvedly o bezmála půl procenta, zlato odepsalo 1,3 % a stříbro zlevnilo o 4,7 %. Prudce oslabily kryptoměny (bitcoin -8,6 %, ether -12,0 %).
2. Evropské akcie v pondělí smazaly část ranních ztrát, hlavní indexy i tak odepsaly kolem 2 %
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v červených číslech, z hlavních indexů nejvýrazněji oslabil britský FTSE 100. Klíčovým benchmarkům se podařilo smazat část ranních ztrát, za kterými podle analytiků stojí mimo jiné obavy ohledně vývoje ekonomiky USA. Všechny sektory zakončily pondělní seanci v minusu, akcie z těžařského odvětví patřily k nejvýrazněji ztrátovým. Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 2,17 % na 487,05 bodu, německý DAX korigoval o 1,82 % na 17 339,00 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,42 % na 7 148,99 bodu a FTSE 100 klesl o 2,04 % na 8 008,23 bodu.
3. Pražská burza je po pondělním propadu světových trhů nejníže od března
Po propadu světových akciových trhů se v pondělí pražská burza dostala na nejslabší úroveň od konce března. Index PX klesl o 4,17 % na 1 503,45 bodu. Žádná z hlavních emisí burzy neposílila.
4. Očekávané události
V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne bude patřit německým průmyslovým zakázkám a maloobchodním tržbám za eurozónu nebo britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví a odpoledne se ve Spojených státech investoři zaměří na výsledek obchodní bilance. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ekonomové z Goldman Sachs zvýšili pravděpodobnost recese v USA na 25 %
Ekonomové z americké investiční banky Goldman Sachs zvýšili pravděpodobnost hospodářské recese ve Spojených státech v příštích dvanácti měsících na 25 %, zatímco dosud ji viděli na 15 %. Riziko recese ale nadále považují za spíše omezené. Uvedli to ve zprávě klientům, z níž citovala agentura Bloomberg.
6. Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny opět klesla, je nejnižší od ledna
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu druhý měsíc za sebou klesla, dostala se tak na nejnižší úroveň od ledna. V pondělní zprávě to uvedla výzkumná společnost Sentix. Poukázala na nepříznivý vývoj světové ekonomiky a na obavy investorů z geopolitického napětí, hlavně na Blízkém východě. Index důvěry investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu klesl na -13,9 bodu z -7,3 bodu bodu v předchozím měsíci. Analytici přitom v anketě agentury Reuters očekávali mnohem mírnější pokles na -8 bodů.
7. Výrobce čipů Infineon zruší 1 400 pracovních míst a dalších 1 400 přesune do zemí s nižšími náklady
Německý výrobce čipů Infineon Technologies zruší 1 400 pracovních míst a dalších 1 400 přesune do zemí s nižšími náklady. Oznámil to generální ředitel firmy Jochen Hanebeck poté, co tržby firmy za třetí fiskální čtvrtletí nenaplnily očekávání a firma potřetí během několika měsíců snížila výhled na celý rok. Infineon má celkem 58 600 zaměstnanců.
8. Maloobchodní tržby v Česku v červnu zrychlily meziroční růst na 4,4 %, oživení je ale podle analytiků pozvolné
Maloobchodní tržby v Česku v červnu sedmý měsíc po sobě meziročně stouply. Růst zrychlil na 4,4 % z květnových revidovaných tří procent, nejvíce k tomu přispěl internetový prodej. Meziměsíčně tržby obchodníků bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel stouply o 0,7 %. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
9. Inflace v Turecku v červenci zvolnila na 61,8 %, zdražuje hlavně bydlení
Inflace v Turecku v červenci výrazně klesla, dostala se na 61,78 %, oznámil v pondělí turecký statistický úřad. V červnu byla na 71,6 %. Navzdory citelnému poklesu ale zůstává nejvyšší v Evropě, žádná jiná evropská země nemá aktuálně roční míru inflace nad deseti procenty. Meziměsíčně ceny v Turecku vzrostly o 3,23 % po červnovém růstu o 1,64 %.
10. Elon Musk obnovil žalobu proti firmě OpenAI a jejímu šéfovi Altmanovi
Miliardář a podnikatel Elon Musk obnovil žalobu proti firmě OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, a proti jejímu generálnímu řediteli Samu Altmanovi. Musk tvrdí, že firma upřednostňuje zisky a komerční zájmy před veřejným blahem.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Marvel slaví úspěch
Nový film Deadpool & Wolverine o posledním červencovém víkendu překonal očekávání, jen v Severní Americe utržil 211 milionů USD a pokořil několik rekordů. Stal se nejúspěšnějším debutantem roku 2024, zaznamenal nejvýdělečnější první víkend filmu s ratingem R (nevhodný do 17 let) a sesadil z trůnu animovaný snímek Já, padouch 4. Za první tři dny v kinech Deadpool & Wolverine utržil 440 milionů USD.