Americké akcie: Kostky jsou vrženy, ale stále jsou to kostky

Investoři si v pátek vyslechli projev Jeromea Powella v Jackson Hole a mají to (takřka) černé na bílém. Sazby v USA se budou snižovat, otázkou je pouze razance, s jakou bude americká centrální banka uvolňovat měnovou politiku. Akciový trh to uvítal, ale možná to až tolik znamenat nemusí.
Americký akciový trh v uplynulém týdnu sice kolísal, ve vývoji ale nadále převažoval "severní" směr a index S&P 500 celkově přidal 1,45 %. Týdenní výsledek byl prakticky zajištěn pátečním růstem poté, co Jerome Powell potvrdil připravenost americké centrální banky na snižování úrokových sazeb. Rally z lokálního minima z 5. srpna pokračuje, i když oproti předchozímu týdnu citelně zpomalila. Index S&P 500 se vrátil nad 5 600 bodů, jen nad 50denním klouzavým průměrem a opět má na dosah úroveň historického maxima z poloviny července. Linie sestupného trendu (nižší lokální minima) byla narušena, před býky stojí prakticky již jen poslední "úkol", a sice posunout kurz na nový rekord. Rezistence je tak na 5 670. Po rychlém srpnovém růstu by nebyla překvapením drobná korekce níže, například k úrovni kurzového odskoku okolo 5 450, který by měl být "proobchodován". Více negativní by byl až pokles pod 5 370, jakýkoli pullback nad touto úrovní nic ne(z)mění na býčím nastavení denního grafu.
Mimochodem, na týdenním grafu index S&P 500 ještě nikdy neuzavřel výše.
Na týdenní rekord vystoupal také index S&P 500 Equal Weight, index akcií středně velkých firem S&P 400 a také čtyři z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500.
A další graf ukazuje, že jakkoli akcie největších firem táhly letos index S&P 500 vzhůru, letní korekce a s ní současně probíhající rotace do jiných segmentů trhu vyhnaly na maximum index "S&P 493", tedy ten bez titulů náležejících do takzvané úžasné sedmičky.
Býčí trend byl v posledním roce opravdu tažen velkými technologickými tituly. Ty ještě na nové maximum nezdražily. Tento týden může být z tohoto hlediska klíčový, ve středu oznamuje hospodářské výsledky společnost NVIDIA. Pokud ale Nasdaq nedokáže využít momentum potvrzené Powellem v Jackson Hole a neprorazí na nové high, může to být výrazně negativní znamení pro celý trh.
Powell totiž do holubičí párty z posledních téměř tří týdnů nehodil žádné jestřábí vidle. Otázkou tedy je, o kolik a jak rychle Fed bude snižovat sazby, nikoli to, zda to na podzim udělá. Trh čeká výraznější uvolňování měnové politiky než před měsícem.
S tím souvisí i další oslabování amerického dolaru. Jeho index klesl již pátý týden v řadě, a to nejvíce za devět měsíců.
Po Powellově projevu naopak posílily americké akcie a index S&P 500 si připsal další den se ziskem alespoň 1 %. Letos jich bylo zatím 23. Tabulka je užitečná ale hlavně v tom, že prozrazuje, že velké množství silných obchodních dnů se vyskytlo v letech, kdy trh jako celek výrazně ztrácel. Jen taková připomínka toho, že v rámci zvýšené volatility trh zpravidla předvádí mohutné výkyvy oběma směry.
A v souvislosti s tím je dobré vědět, že od roku 1990 stačilo nemít zainvestováno v 50 nejlepších obchodních dnech, abyste na držení indexu S&P 500 nevydělali vůbec nic (dokonce jste v průměru každý rok drobně prodělali).
Americké akcie se stále vezou na růstové vlně. Jerome Powell na tom v Jackson Hole nic nezměnil, chtělo by se ale do býků trochu rýpnout, že jeho projev přece pouze naplnil jejich optimistická očekávání. A pokud ceny akcií odrážejí očekávání trhu, nemusely by být sazby v USA důvodem k okamžitému pokračování rally. Zejména pak rally indexu S&P 500, protože jestli nějakým firmám "leží na srdci", aby v Americe byly nižší sazby, jsou to spíše ty nejmenší společnosti, pro které jsou ceny úvěrů mnohdy kruciální. S&P 500 je navíc stále historicky vysoce nadprůměrně oceněný.
Trh tedy dostal, co "si přál", teď ale budou důležitá data z ekonomiky (trh práce, inflace) i od firem (NVIDIA), ve hře jsou navíc stále nepříjemní (geo)političtí žolíci (prezidentské volby v USA, Izrael vs. Hamás a další). Takže kostky byly vrženy, ale stále sedíme u stolu, kde se hraje o velké peníze vysoce riziková hra.
Zdroj: Optuma, Bloomberg, All Star Charts, @JohnKicklighter, Yardeni Research, Hi Mount Research