Co musíte ráno vědět (9. září)

Jak zakončily první zářijový týden akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak vyhodnotili investoři data z amerického trhu práce za srpen a kdo přebírá otěže v evropsko-čínské výměně automobilů? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek výrazně oslabily po zprávě o vývoji trhu práce, celý týden zakončily v hluboké ztrátě
Americké akcie v závěru týdne oslabily, když se nedařilo mimo jiné cenným papírům z technologického odvětví. Index S&P 500 má za sebou nejhorší týden od loňského března. V jeho závěru investoři vyhodnocovali nejnovější data z amerického trhu práce. Benchmark Nasdaq Composite pak zaznamenal nejhorší týden od roku 2022, páteční seanci zakončil více než 10 % pod svým historickým maximem. Index Dow oslabil o 1,01 % na 40 345,41 bodu, širší S&P 500 se snížil o 1,73 % na 5 408,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite korigoval o 2,55 % na 16 690,83 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 12,46 % na 22,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 3,721 %. Za celý týden Dow oslabil o 2,93 %, S&P 500 se snížil o 4,25 % a Nasdaq Composite korigoval o 5,77 %.
2. Evropské akcie v pátek oslabily, výrazně hlavní indexy klesly i za celý týden
Západoevropské akcie v pátek klesly a v minusu skončily indexy i v týdenním horizontu. Panevropský benchmark STOXX Europe 600 za týden klesl o více než tři a půl procenta, nejvýrazněji od začátku srpna. Z jednotlivých titulů se nedařilo mimo jiné rakouské Raiffeisen Bank International poté, co v Rusku zmrazili akcie její pobočky. Na poli makrodat se investoři v závěru týdne zaměřili na americkou nezaměstnanost. STOXX Europe 600 v pátek klesl o 1,07 % na 506,56 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,73 % a skončil na 8 181,47 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,48 % na 18 301,90 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,07 % a skončil na 7 352,30 bodu. Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 spadl o 3,52 %, FTSE 100 odepsal 2,33 %, DAX klesl o 3,20 % a CAC 40 se snížil o 3,65 %.
3. Pražská burza v pátek oslabila, index PX klesl i v týdenním horizontu
Pražská burza pátečním poklesem téměř smazala nárůsty z posledních dvou dnů. Index PX se snížil o 0,16 % na 1 591,90 bodu. Zpevnění akcií Erste Group Bank a pojišťovny VIG nestačilo k převážení poklesů dalších titulů. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX oslabily o 0,2 %. Nejvíce si v týdnu připsaly akcie výrobce nápojů Kofola ČeskoSlovensko, nejvýraznější ztrátu naopak zaznamenal výrobce dronů Primoco UAV.
4. Očekávané události
V noci na pondělí vyjde v Číně výrobní a spotřebitelská inflace a Japonsko přidá zprávy o HDP, obchodní bilanci a běžném účtu. Společnost Sentix dopoledne zveřejní index důvěry investorů v ekonomiku eurozóny, v Česku dojde na nezaměstnanost a devizové rezervy ČNB a ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na statistiku velkoobchodních zásob. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Nezaměstnanost ve Spojených státech v srpnu mírně klesla, vzniklo 142 tisíc pracovních míst. Data posílila očekávání čtvrtbodového snížení sazeb Fedu v polovině měsíce
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v srpnu v souladu s očekáváním klesla o desetinu procentního bodu na 4,2 %. Mimo zemědělství vzniklo minulý měsíc asi 142 tisíc pracovních míst. Údaj za červenec byl revidován ze 114 tisíc na 89 tisíc. Za srpen se čekal vznik asi 160 tisíc míst. Mírný pokles nezaměstnanosti při solidní tvorbě pracovních míst potvrdil očekávání, že předpokládané první snížení sazeb Fedu v polovině měsíce bude jen v rozsahu 25 bazických bodů.
6. Analytici: Světové akciové indexy by ve zbytku roku už příliš růst neměly
Světové akciové indexy, z nichž mnohé letos vykázaly rekordní hodnoty, by ve zbytku roku už příliš růst neměly. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Na trzích podle nich panuje stále vysoká nervozita. Notnou dávku nejistoty představují blížící se americké prezidentské volby a neutěšená geopolitická situace.
7. Průmyslová výroba v Německu v červenci klesla, nedařilo se automobilovému odvětví
Průmyslová výroba v Německu se v červenci meziměsíčně snížila o 2,4 %, což je více, než se čekalo. Vyplývá to z páteční zprávy německého statistického úřadu. Problémy mělo především automobilové odvětví. Podle agentury Reuters zpráva umocnila obavy, že největší evropská ekonomika by mohla v třetím čtvrtletí opět klesnout. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že výroba klesla o 0,3 %.
8. Japonská firma Seven & i odmítla návrh na převzetí kanadským rivalem
Japonská společnost Seven & i, která je majitelem světového řetězce obchodů se smíšeným zbožím 7-Eleven, odmítla nabídku na převzetí od kanadské firmy Alimentation Couche-Tard za 38,5 miliardy dolarů. Japonský podnik o tom informoval v tiskové zprávě. Pokud by se transakce uskutečnila, stala by se doposud největší zahraniční akvizicí v Japonsku.
9. Ekonomiky EU i eurozóny v druhém čtvrtletí vzrostly o 0,2 %, upřesnil Eurostat
Ekonomiky Evropské unie i eurozóny v druhém čtvrtletí vzrostly ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 %. Uvedl to v pátek evropský statistický úřad Eurostat, který tak směrem dolů upravil své dřívější odhady. V nich uváděl, že hospodářství EU i eurozóny přidaly v druhém kvartálu 0,3 %, což bylo stejné tempo růstu jako v prvním čtvrtletí.
10. Eurowag vykázal za první pololetí EBITDA 59,4 milionu eur, upravený čistý zisk na akcii klesl o 13,4 % na 2,51 centu
Poskytovatel služeb pro kamionovou dopravu Eurowag oznámil za první polovinu letošního roku upravený zisk před odpisy (EBITDA) 59,4 milionu eur (meziročně +18,2 %). Upravený čistý zisk na akcii nicméně kvůli větším odpisům a finančním nákladům, které narostly v důsledku akvizice, klesl o 13,4 % na 2,51 centu.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Čínská auta dominují
Letos Čína poprvé vyveze do Evropské unie více aut než Evropská unie do Číny. Hlavním důvodem je pokrok v elektromobilitě. Podle odhadu dodají čínské automobilky do unie 440 tisíc vozů, zatímco opačně doputuje 325 tisíc aut. V letošním prvním pololetí se prodalo meziročně o 22 % elektrických a hybridních vozů více, prodeje aut s konvenčními motory naopak klesly o 6 %.