Ceny pšenice rostou. Trh má obavy o úrodu v Evropě

V srpnu klesly ceny futures na dodávky pšenice na burzách v Chicagu a Paříži na čtyřletá minima, nyní ale vykazují známky zotavení. Jedním z důvodů jsou vyhlídky na špatnou úrodu v západní Evropě, byť ta bude částečně kompenzována levnými dodávkami z Ruska. Nelze opomínat ani rekordní egyptskou poptávku, vývozní omezení týkající se Ukrajiny a velký objem exportu z USA.
Pšeničné futures v Chicagu a Paříži dosáhly čtyřletých minim, v posledních týdnech ale vykazují známky zotavení. Pomáhají jim vyhlídky na špatnou úrodu v západní Evropě, zejména ve Francii, která je největším pěstitelem pšenice v Evropské unii. Koncem loňského roku zkomplikovaly výsev pšenice ozimé silné srážky, takže se plodina příliš neujala, narostl výskyt chorob a celkově utrpěla kvalita. Francouzské ministerstvo zahraničí minulý měsíc prudce snížilo odhady letošní úrody, nově očekává o čtvrtinu méně pšenice než loni, což by byla jedna z nejhorších sklizní za posledních 40 let. Navíc byla jihovýchodní Evropa zasažena extrémními vedry, takže jarní plodiny trpěly suchem.
K růstu cen přispěly i obavy z nedostatku srážek ve Spojených státech a také ukrajinské ministerstvo zemědělství, které omezilo vývoz pšenice ze země pro roky 2024 a 2025 na 16,2 milionu tun. Americký vývoz pšenice již přesáhl loňské objemy a Egypt, jeden z největších světových dovozců pšenice, zveřejnil v srpnu měsíc dosud největší poptávku po pšenici. Konkrétně jde téměř o 20násobek obvyklého objemu, prezident Abd al-Fattáh as-Sísí se totiž obává o potravinovou bezpečnost země.
Americké ministerstvo zemědělství (USDA) vydává měsíc co měsíc prognózu nevyužitých zásob pšenice. V srpnu očekávalo, že na konci sezóny 2024/2025 dosáhnou tyto zásoby úrovně 257 milionů tun, což je o 9 milionů tun méně než před rokem a 26 milionů tun pod pětiletým průměrem. Podle této prognózy budou mít USA ke konci hospodářského roku zásoby o objemu 828 milionů bušlů (mírně nad pětiletým průměrem 758 milionů bušlů). Další zpráva USDA vyjde 12. září.
Výraznějšímu růstu cen pšenice mohou zabránit kvanta levné plodiny z Ruska, bohatá úroda v USA i očekávání bohaté sklizně v Kanadě a Austrálii. Kvůli velkému objemu spekulativních sázek na další pokles cen na chicagské burze ovšem hrozí další nucené uzavírání krátkých pozic, a tedy podpora růstu ceny jedné z hlavních potravinářských surovin.