Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak zahájily týden akcie na burzách v Evropě a za oceánem, jaké hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí a první pololetí reportovala nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko a jak si Evropa a Česko stojí z pohledu boje proti změně klimatu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí mírně posílily, indexy S&P 500 a Dow se posunuly na nové rekordy. Představitelé Fedu se vyjádřili pro další snižování sazeb
Akcie ve Spojených státech navázaly na zisky z předchozího týdne. Náladu na trhu podpořily výroky zástupců americké centrální banky, kteří se vyjádřili pro další snižování sazeb. Akciím pomohly také údaje o zářijové aktivitě v amerických továrnách. Na devizovém trhu posiloval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,15 % a obchodování zakončil na 42 124,65 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,28 % na 5 718,57 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,14 % na 17 974,27 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,61 % na 15,89 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva a půl bazického bodu na 3,754 %. Ceny ropy klesly o půl procenta, zlato mírně zdražilo a stříbro odepsalo zhruba 1,6 %. Bitcoin zpevnil o bezmála půl procenta na zhruba 63 400 USD.
2. Evropské akcie v pondělí zpevnily, dařilo se automobilovému sektoru
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v zelených číslech, z hlavních indexů nejvíce posílil německý DAX. K tahounům růstu patřily cenné papíry z automobilového odvětví. V rámci makroekonomických zpráv investoři vyhodnocovali mimo jiné předběžné zářijové indexy nákupních manažerů. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,40 % na 516,32 bodu, DAX zpevnil o 0,68 % a uzavřel na 18 846,79 bodu, francouzský CAC 40 den zakončil se ziskem 0,10 % na 7 508,08 bodu a britský FTSE 100 zpevnil o 0,36 % na 8 259,71 bodu.
3. Pražská burza zahájila týden poklesem, nedařilo se bankám ani společnosti ČEZ
Pražská burza zahájila týden poklesem, index PX se snížil o 0,40 % na 1 580,98 bodu. Nedařilo se bankovním domům ani energetické společnosti ČEZ.
4. Očekávané události
V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne bude patřit indexu podnikatelské nálady Ifo v Německu a odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na index spotřebitelské důvěry od Conference Board, index průmyslové aktivity richmondského Fedu a indexy cen rezidenčních nemovitostí FHFA a S&P/Case-Shiller. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Kofole ČeskoSlovensko v prvním pololetí vyskočily tržby o 28,8 % na 5,22 miliardy Kč. Navzdory povodňovým škodám skupina cílí na horní okraj celoročního výhledu EBITDA
Nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v letošním prvním pololetí vzrostly tržby meziročně o 28,8 % na 5,22 miliardy Kč. Výsledek EBITDA jí vyskočil o 49,3 % na 867,3 milionu Kč a na rovině čistého zisku vykázala firma výsledek 283,9 milionu Kč po loňských 156,6 milionu Kč. S ohledem na úspěšnou letní sezónu plánuje skupina i přes následky ničivé povodně směřovat k horní hranici avizovaného celoročního hospodářského výsledku.
6. Polský řetězec Žabka se chystá na varšavskou burzu, mohl by to být největší debut za několik let
Polský řetězec obchodů se smíšeným zbožím Žabka chystá vstup na varšavskou burzu. O plánu současného majitele, společnosti CVC Partners, v pondělí informovala firma na svém webu. Podle polského deníku Gazeta Wyborcza má podnik hodnotu několik miliard zlotých. Mohla by to být jedna z největších primárních nabídek akcií v Polsku za desetiletí, napsala agentura Reuters.
7. Americká zbrojovka Northrop Grumman chce vyrábět munici v Litvě
Americká společnost Northrop Grumman, která patří k největším výrobcům zbraní na světě, chce vyrábět munici v Litvě. Viceprezident firmy Stephen O'Bryan v pondělí podepsal s litevskou vládou memorandum o porozumění ohledně výroby munice ráže 30 milimetrů ve stávajícím státním zařízení. Ministr obrany Laurynas Kasčiunas očekává, že výrobní linka bude zprovozněna do jednoho roku.
8. UniCredit koupila další cenné papíry Commerzbank, může být jejím největším akcionářem
Italská bankovní skupina UniCredit na trhu koupila další akcie německého finančního domu Commerzbank. Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) jako unijní regulační úřad ale nejprve musí italské bance schválit žádost, aby směla podíl v Commerzbank zvýšit až k 29,9 %. Pokud EBA žádost schválí, UniCredit podíl zvýší přibližně na 21 % a stane se největším akcionářem společnosti. UniCredit to oznámila v pondělním sdělení. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani podle agentury Reuters řekl, že UniCredit dělá dobře.
9. Podnikatelská aktivita v eurozóně v září nečekaně klesla, v Německu hrozí recese
Podnikatelská aktivita v eurozóně v září nečekaně klesla, přestože analytici očekávali jen mírné zpomalení růstu. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které v pondělí zveřejnila společnost S&P Global. K poklesu přispělo zastavení růstu v dominantním odvětví služeb a prohloubení poklesu ve zpracovatelském průmyslu, uvedla agentura Reuters. V Německu podle analytiků hrozí hospodářská recese.
10. Samsung investuje ve Vietnamu do výroby displejů 1,8 miliardy USD
Jihokorejská společnost Samsung Display plánuje ve Vietnamu investovat 1,8 miliardy USD do závodu na výrobu displejů OLED pro automobily a technologická zařízení. Oznámila to v pondělí vietnamská vláda. Tento typ displejů využívá technologii organických elektroluminiscenčních diod.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Klesající evropské emise
Mezi roky 1990 a 2022 se většině evropských zemí podařilo významně snížit emise skleníkových plynů. Pomáhají tomu mimo jiné akční plány EU. Evropa od roku 1990 celkové emise snížila o 24 %. Nejvíce emisí v přepočtu na osobu produkuje Island, nejméně mění klima Švédsko. Česko je na nepříliš lichotivé páté pozici v žebříčku největších producentů emisí v přepočtu na obyvatele.